כרגע באתר
2
2
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

כיצד בוחרים רשת צל?

החלטתם שאתם מעוניינים ברשת צל להצללה של מתחם מסוים. מה עושים עכשיו? למה להתייחס לצפיפות הרשת? האם הצבע חשוב? ואיך נדע האם הרשת תחזיק לנו מעמד לאורך זמן או שנצטרך להחליף אותה תוך מספר מועט של שנים? החלטנו לעשות לכם קצת סדר בבלאגן

18/04/2013

רשתות הצללה

תחום רשתות ההצללה הולך ותופס תאוצה רבה בשנים האחרונות. עם העלייה באיכות החיים והמודעות הגוברת לנזקי השמש החלה מגמה של פתרונות הצללה של המקומות בהם חיים ונמצאים: בבית, בבית הספר, בבריכה ובגנים. אם בעבר לא היו מזגנים בבית הספר הרי שהיום מזגנים נהפכו לסטנדרט וכאשר המזגן מקולקל מפסיקים את הלימודים. היום גם פתרונות הצללה של מקומות ציבוריים ופרטיים נהפכו לסטנדרט ויצאו תקנות המסדירות את הנושא בבריכות ובמוסדות חינוך.

פרמטרים בבחירת רשת צל

אחד הפרמטרים המשמעותיים בבחירת רשת צל הוא כמות ההצללה שהרשת מספקת.
ככל שרשת הצל צפופה יותר הרשת חוסמת יותר את קרני השמש. רשתות צל מודדים לרוב במשקל למטר מרובע כאשר משקל רשתות צל פשוטות נע באזור ה140 גרם למטר מרובע, משקל רשתות צל הבינוניות נע סביב 220 גרם למ"ר ורשתות צל האיכותיות 320 גרם למ"ר. כאשר ישנו תחום שלם של רשתות צל יוקרתיות שמשקלן מעל 400 גרם למ"ר.
הפרמטר השני שמשפיע על כמות הצל הוא צבע רשת הצל. ככל שרשת הצל כהה יותר כמות הצל שהיא מספקת גבוהה יותר, לדוגמא: רשת צל בצבע בז' / אופוויט בצפיפות של 140 גרם תחסום כ- 50 אחוזים בלבד מקרינת השמש בעוד רשת צל באותו גוון ובמשקל של 320 גרם למ"ר תחסום כ- 90 אחוזים מהקרינה. הנתונים לגבי רשתות צל כהות כדוגמת רשת צל בגוון ירוק כהה נע בין כ75% לרשת צל בצפיפות של 140 גרם למ"ר לכ95% לרשת צל במשקל של 320 גרם. נתנו דוגמא לצבעים הקיצוניים וחסימת קרני השמש של שאר הצבעים נעים בין הקצוות בתלות בגוון.

עמידות

נושא נוסף אותו נבחן בבחירת רשתות צל הוא עמידות הרשת לאורך שנים, כאשר הפרמטרים העיקריים הם מספר השנים עד להתפוררות האריג אך לא פחות חשוב גם מספר השנים שהחוט שתופר את רשתות הצל יכול לעמוד לפני שהוא מתפורר. אפשר לראות רשתות צל שנקרעו אך בחינה קפדנית מגלה שלמעשה הפרוסות של רשת הצל שלמות ומה שלמעשה קרה הוא שהחוט שתופר את הרשתות נמס עם השנים בשמש. ישנן רשתות יוקרתית שפתרו את נושא עמידות החוט על ידי חיבור פרוסות רשת הצל באמצעות הלחמה של הפרוסות במקום תפירה של האריג.
כאשר קונים רשת צל לתקופה ארוכה צריך להתחשב גם בהתארכות הרשת לאורך השנים.
בכדי לקבל רשת מתוחה ויפה נהוג למתוח את הרשת או באמצעות חוט העובר בטבעות או באמצעות כבל פלדה המושחל בשרוול בהיקף של רשת הצל. עבור זמן האריג של רשת הצל "מתעייף" והרשת שהייתה מתוחה נעשית רפויה יותר ויותר. הפתרון לכך הוא מתיחה של הרשת באמצעות מותחנים או באמצעות מתיחה של הכבלים המקיפים את הרשת. ככל שמשקל האריג ואיכות רשת הצל גבוה יותר ההתארכות קטנה יותר לאורך השנים. גורם נוסף שמשפיע על ההתארכות של רשתות צל הוא כמה רשת הצל "עובדת". ככל שרשת הצל חשופה יותר לרוחות ופגעי טבע הרשת "עובדת" יותר ולכן גם נמתחת יותר מהר. גם בתחום הזה ישנן רשתות יוקרתיות לדוגמא רשת צל סולטיס ורשת צל תוצרת חברת הקסל, שמבטיחות שההתארכות של רשת הצל תהיה מינימאלית לאורך השנים גם אם מותחים את הרשת וגם עם רשת הצל עומדת ברוחות עזות. צריך לזכור שרשתות צל אלו עולות בסדרי גודל יותר מרשתות הצל הסטנדרטיות שאותן אנו רואים בגני המשחקים ובפארקים, ואנו מוצאים אותן בעיקר בבתים פרטיים, וילות ופנטהאוזים.

המאמר נכתב על ידי שאולי מחברת סוככי השרון.

פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים