כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

קורס הדרכת הורים וייעוץ להורים בכל הגילאים

הפרשי הדורות בין הורים לילדים, וצרכים משתנים של ילדים בגילאי שונים הופכים את תהליך ההורות למתסכל לעתים. הדרך הנכונה להתנהל מול הילדים בסיטואציות שונות לא תמיד ברורה, והורים רבים חשים שהם זקוקים ליעוץ מקצועי על מנת להיות "הורים טובים יותר".

25/12/2016
זוגות רבים פונים לעזרה של בעל מקצוע בתחום ייעוץ להורים על מנת לפתור קונפליקטים פנימיים במשפחה, ו"לצלוח בהצלחה" את האתגר המכונה הורות. במקרים מסויים חשוב לא לחכות ולהגיע ליעוץ הורי, במיוחד עם הילדים מגלים סימני דכאון, התמכרות לסמים, ניתוק או נטיות אובדניות.

הדרכה הורית בעידן משתנה

הדרכת הורים החלה בוינה על ידי אלפרד אדלר. הורים שהגיעו למפגשי הדרכה שונים למדו עקרונות אדלריאניים וטכניקות להשגת סמכות הורית, ופתרון קונפליקטים פנימיים במשפחה. עד לפני שנים לא רבות הורות לילדים הייתה "פשוטה" יותר. ההורים עבדו, והילד היה פחות במרכז. כיום, בעידן המודרני כאשר צרכיו של הפרט במרכזי, גם לילד ניתן מקום משמעותי יותר במשפחה. טכניקות החינוך הפכו מורכבות יותר, ככל שאידיאלים של עצמאות התעצמו בחברה. הורים מבולבלים, הניצבים מול סיטואציות שלא ניתן כבר לפתור בהרמת קול, חווים תסכול וקושי במקום תחושה של סיפוק והגשמה.

איך מתבצעת הדרכת הורים?

הדרכת הורים פרטנית מקצועית מתבצעת בפגישות אישיות עם ההורים (ולעתים גם הילדים) ויעוץ פרטני על ידי מנחה הורי או פסיכולוג, או בכתת הורים על ידי מנחים מוסמכים שהוכשרו בתחום. במהלך ההדרכה ההורים נחשפים לעקרונות חינוכיים המתאימים להורים בעידן המודרני, ומסייעים להורה להוביל את הילד למקום מיטבי על ידי יצירת תחושה של השתייכות בצורה מועילה ותורמת. במהלך המפגשים ההורים יכולים ללבן בעיות העולות בזמן אמת בתקופת הטיפול, כאשר הן במהלך טיפול אישי והן בטיפול קבוצתי, ההורים יכולים לקבל תמונה אובייקטיבית יותר ופרופורציה ביחס לאתגרים המיוחדים בתהליך ההורות.

יתרונות וחסרונות של יעוץ הורים פרטני או בקבוצה

בעוד ייעוץ הורי המתבצע בקבוצה מאפשר לבחון סיטואציות דומות המתרחשות בחיי משפחות שונות בחיי היום יום, היעוץ הינו פחות אישי, וקשה יותר להציף בעיות המתרחשות בזמן אמת. ביעוץ פרטני ניתן להנות מפגישות יחידניות עם ההורים ועם הילדים בנפרד, ולהבין את הסיטואציות המורכבות כפי שהן נתפשות באופן סובייקטיבי על ידי כל אחד מהצדדים.

הדרכה הורית לגילאים שונים

הדרכת הורים שונה בטיפול במשפחות עם ילדים בגיל צעיר, ובהדרכה הורית לילדים מתבגרים. בהדרגה להורי מתבגרים ההורה לומד להפנים את הרעיון שהילד מפתח זהות עצמית חדשה, המנותקת מההורה ולכן מתבצע תבליך טבעי של התרחקות מההורים. מדובר בצעד חשוב בתהליך ההתפתחות התקינה של המתבגרים, שהורים רבים רואים כמאתגר במיוחד. מהצד השני, ההורים לומדים אסרטיביות הורית הנדרשת במיוחד בגידול ילדים מתבגרים בגילאי העשרה, ולומדים מהי "סמכות הורית" וכיצד מפתחים אותה.

כיצד לבחור את היועץ ההורי הנכון?

חשוב למצוא מרכז מורשה או יועץ בעל הסמכה בתחום. הדרכת הורים וייעוץ להורים בכל הגילאים יכולה להתבצע על ידי מספר בעלי מקצוע, כמו פסיכולוגים או יועצי הורים שעברו הסמכה מיוחדת בתחום. כמו בתחומים רבים חשוב לא להתייחס להסמכה אלא גם לשנות הניסיון של היועץ, על מנת שתוכלו לשים את עתיד המשפחה בידיים טובות.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים