כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

קורס פיתוח קול

רבים מאתנו עוסקים במקצועות דומים שדורשים שימוש מרובה בקול על מנת להעביר מסר בצורה מרגשת ויעילה. עבור כל אותם מורים, מרצים, מנהלים, ריכזנו מידע על הקשר בין פיתוח קול ועמידה על במה, ואיפה ניתן ללמוד את שניהם יחד?

05/01/2017

מהו פיתוח קול?

מהו פיתוח קול?
הפקת הקול היא למעשה פעולה פיסית מאוד מורכבת, שמשלבת בתוכה מספר מערכות בגוף. בשיעורי פיתוח קול נחשף התלמיד לכל אותן מערכות ולומד להפעיל אותן בצורה נכונה ומאוזנת. פיתוח הקול הוא למעשה שיטת אימון שמשפרת את היכולות הקוליות, ושומרת עליהן בפני פגיעה ושחיקה לאורך זמן.

חשיבות פיתוח קול – לא רק אצל אומנים

אימון קולי או במונח המוכר יותר – פיתוח קול, מקושר אצל רובנו באופן אסוציאטיבי לזמרים או שחקנים, אך ברבות השנים חלה עלייה במודעות לכך שלא רק זמרים צריכים לאמן את היכולות הקוליות שלהן ולשמור עליהן מפני פגיעה, אלא גם כל אותם אנשים העוסקים במקצועות שדורשים שימוש אינטנסיבי ויומיומי במערכת הקולית שלהם כמו: מורים, מרצים, שדרנים, חזנים, מאמנים, מנהלים, אנשי מכירות ועוד.

מה הקשר בין פיתוח קול ועמידה על במה?

לכל אותם אנשי מקצוע שציינו קודם יש דבר משותף נוסף מעבר לשימוש אינטנסיבי בקול, והוא עמידה מול קהל. ממש כמו שחקן או זמר, גם המרצה או המורה, עומדים בעצם על סוג של במה אל מול קהל שמאזין למוצא פיהם. כדי שהמסר בין אם מדובר בשיר, בתפילה, בשיעור או בנאום, יעבור בצורה אפקטיבית, צריך לגייס טכניקות נוספות מעבר ליכולות הקוליות, והן טכניקות עמידה על במה.בשיעורי עמידה על במה לומדים איך נכון לעמוד מול קהל, איך מסדרים את הטקסט כך שהמסר יעבור בצורה אפקטיבית, איך שומרים על קהל מאזין ולא מאבדים אותו, כמה משקל יש לשפת הגוף שלי ואיך אני לומד לשלוט בה? מה אני משדר לקהל מעבר למילים? האם דבריי מייצגים את הכוונות שלי? איך אני לומד להתגבר על הפחד הראשוני גם אחרי שנים רבות? על ידי רכישת המיומנויות הבסיסיות ניתן להגיע לתוצאות נהדרות תוך זמן קצר.

איך בוחרים מורה נכון?

כמו כל דבר שלומדים בחיים, למורה יש חשיבות גבוהה מאוד בנוגע להצלחה שלנו. בארץ קיימים מורים רבים לפיתוח קול, חלקם טובים יותר חלקם פחות, ונכון לעכשיו תחום ההוראה הזה עדיין לא נמצא בפיקוח בארץ. יש לקחת בחשבון שבחירה לא נכונה של מורה, יכולה לבזבז לכם את הזמן ואת הכסף וכמובן לעכב את תהליך התפתחותכם.
אם אתם עוסקים בשירה, חשוב שתלכו למורים שמתאימים יותר לז'אנר בו אתם שרים, לדוגמא: אם אתם זמריי אופרה אז כמובן ללכת למורים המתמחים באופרה וכדומה. אך אם אתם שחקנים, מורים או עוסקים בכל מקצוע אחר שדורש עבודה מרובה עם מיתרי הקול, כדאי ללכת למורים שהתמחותם העיקרית היא לימוד טכניקה, ושם תלמדו איך להפיק באופן נכון צלילים מבלי לפגוע במיתרי הקול לאורך זמן.

כמה שיעורים צריך לקחת?

קצב ההתקדמות של כל תלמיד הוא שונה ובמידה והקול בריא, יש שלושה גורמים שצריך לקחת בחשבון: הראשון הוא הגדרת המטרה - יש להבין מה הם הדברים אותם אני עושה נכון ומהם הדברים עליהם אני צריך לעבוד, לדוגמא: אם בתחילת נאום או שיעור הקול חזק וברור ולקראת הסוף הולך ונחלש, נדע לעבוד על איזון ופיזור נכון של עוצמות הקול לאורך זמן. שנית, עלינו להגדיר אילו דברים עלינו לעשות כדי להשיג את המטרה. מורה טוב ידע לאבחן את הקול שלכם ולהגיד מה עומד בינכם לבין המטרה שלכם ועל מה צריך לשים יותר דגש. ניתן בקלות להתאמן זמן רב ולא לראות תוצאות ואז לגלות שלתרגילים שעבדתם עליהם אין שום רלוונטיות למטרה שלכם.

ההתקדמות התלויה בזמן שאתם מתאמנים מחוץ לשיעורים

גורם שלישי הוא כמה זמן אתם עובדים מחוץ למסגרת השיעורים? אם אתם לא מתאמנים בבית ומבצעים תרגילים משיעור לשיעור אז סביר להניח שההתקדמות תהיה איטית או שלא תהיה כלל בקורס מרוכז המשלב גם טכניקות לפיתוח קול וגם עמידה מול במה, יינתנו למשתתפים הכלים הבסיסיים הנדרשים לתפעול נכון ומאוזן של המערכת הקולית, והיסודות העיקריים בתורת שפת הגוף ומתודות הדרכה נכונות. ההתקדמות של כל משתתף תהיה מותנית בחזקות ובחולשות שלו וגם כמובן באימונים בבית שמשפרים את היכולות באופן משמעותי.

לסיכום

אנשי מקצוע שהקול שלהם הוא כלי העבודה העיקרי שלהם, חייבים לטפל בו ולשמור עליו מפני שחיקה ופגיעה לאורך זמן. שמירה על הקול תיעשה על ידי איזון בין כל המערכות האחראיות להפקת הקול, ועל ידי הפעלה נכונה של כל אחת מהן. לימוד פיתוח קול, יעניק לעוסק במלאכה את "כלי העבודה" הדרושים על מנת לשמור על הקול במשך שנים רבות.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים