כרגע באתר
5
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

אילוף כלבים מבוגרים

תהליך אילופו של כלב מיועד בעיקר על מנת להקנות לו הרגלים נכונים וחינוך, שיסייעו לו להשתלב בחיי המשפחה. כלבים ניתנים לאילוף בכל גיל, כאשר אילופם של הבוגרים יהיה מאתגר יותר ועל כן יש לבצע את התהליך בצורה הנכונה.

26/01/2017

מדוע אילוף הינו דבר חשוב

מדוע אילוף הינו דבר חשוב
הכלבים מוצאם מן הזאבים, ובטבע הם חיים בלהקות- כאשר בכל להקה ישנו מנהיג, אשר נמצא בראש ההיררכיה ויש לו "זכויות" מיוחדות, לכן ירשה לעצמו להתנהג באופן מסוים. הדבר העיקרי שנרצה לעשות באמצעות האילוף הינו- להבהיר לו את מקומו בתוך המשפחה, שהיא בעצם הלהקה שלו. חשוב שהוא יבין, שמעמדו במשפחה הוא הנמוך ביותר- כלומר מתחת להורים, הילדים וכל האנשים המתגוררים עמו באותו הבית- בכדי שיוכל להשתלב בחיי היום-יום בצורה שתיטיב עם כולם.

האם אילוף בעלי חיים מבוגרים הוא אפשרי?

המטרה של מאלף כלבים היא לסייע להם לסגל התנהגות נכונה עם כל מי שנמצא סביבו. מלבד לימוד הפקודות הבסיסיות שכולנו מכירים כמו "שב" ו"ארצה", תפקידו מורכב יותר. אילוף כלבים בוגרים למעשה מתבצע קודם כל על-ידי הצבת גבולות עבורם, בשביל שיידעו לחיות בסביבת בני אדם- תוך ההכרה בכך שהוא איננו ה"דייר" הדומיננטי בבית.

חינוך כלבים צעירים

באופן טבעי וממש כמו אצל אנשים, קל יותר לחנך כלבים צעירים אשר עדיין לא הספיקו לסגל לעצמם דפוסי התנהגות, ואין אצלם צורך "להיפטר" מהרגלים רעים של העבר. למרות זאת חשוב לדעת כי גם אצל כלב מבוגר שאומץ, או במקרה של כזה החי עם בני אדם תקופה ארוכה, והפך לתוקפן או החל להתנהג באופן שאינו רצוי-ניתן בהחלט לצפות לתהליך אילוף יעיל, שיישא תוצאות טובות, במידה ויבוצע על ידי אנשי מקצוע מיומנים.

אילוף כלבים בוגרים- האתגרים וההתמודדויות בדרך להצלחה

חינוך של כלבים בני כמה שנים יהיה מאתגר הרבה יותר מאשר חינוך של גור קטן, כאמור, ולו רק בשל העובדה שבמהלך חייו הוא הספיק לצבור חוויות, לסגל לעצמו הרגלים ובמקרים מסוימים- גם לחוות טראומות. אלו הן הסיבות העיקריות לכך שאנשים רבים נרתעים מלאמצם וחוששים כי בעלי חיים בעל התנהגות פרועה, לא יוכל לשנות אותה לעולם ולכן לא כדאי לאפשר לו לשהות בחברת אנשים ובמיוחד ילדים קטנים, מהחשש שיתקוף אותם.

אין מה לחשוש מאימוץ כלב בוגר

על אף המחשבה כי חינוך כלבים בוגרים מאתגר ובלתי אפשרי, הם בהחלט יכולים לרכוש אמון בבני אדם- גם אם חוו קשיים בעבר; יכולים ללמוד הרגלי ניקיון- גם אם הם נוהגים לעשות את צרכיהם בכל מקום, ובהחלט כדאי- במילים פשוטות- "לתת להם צ'אנס" ולאפשר למאלף מקצועי לעשות את עבודתו, כך שהם יהפכו במהרה לחלק בלתי נפרד מהמשפחה המאושרת.

דגשים חשובים בתהליך אילוף של כלב מבוגר

על מנת להיפטר מהתנהגות שלילית של הכלב, עלינו ללמד אותו התנהגות אחרת, רצויה- והדבר דורש סבלנות ואורך-רוח. הדגש בתהליך צריך להיות על שיפור התקשורת הקיימת בין בעל החיים לבעליו, ובמיוחד כאשר מדובר על בניית אמון מחודשת במקרה והוא חווה פגיעה בעברו. חשוב להקדיש לתהליך האילוף זמן, ולהבין שזה לא יהיה קל. לעיתים כדאי לבצע את האילוף ואת החינוך מחדש, בתנאי פנסיון ולא במקום שבו הכלב מתגורר- דבר המאפשר התמקדות בתהליך ללא הפרעות, והובלתו על ידי אנשי מקצוע בצורה המיטבית.

פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים