כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

עבודה כחוקר נוער

חוקרי נוער הינם עובדים סוציאליים שהוכשרו במיוחד לעבודה זו. מדובר בעבודה שאינה פשוטה אך מסקרנת שדורשת אנרגיות רבות מהחוקרים בגלל ההתעסקות עם אוכלוסייה בגילאים צעירים. למידע נוסף אודות העבודה, היכנסו למאמר.

14/02/2017

עבודתו של חוקר נוער

עבודתו של חוקר נוער
פשיעה ועבריות הן דבר שגרתי וקורה בכל מדינה ובכול אוכלוסייה. יש אוכלוסייה חשופה יותר ויש אוכלוסייה חשופה פחות אך בכול מקום ישנן עבירות גניבה, עבירות מין ואפילו עבירות שקשורות בפגיעות גופניות והתעללויות. אחת האוכלוסיות היותר רגישות לפגיעות אלו ולתהליכים שכלולים בהם, הם הנוער. נוער נחשב בפן המשטרתי עד גיל 14 וחוקרי נוער הם עובדים סוציאליים שקיבלו הכשרה מיוחדת לעבודה זו. מדובר על עבודה מסקרנת שדורשת הרבה מהחוקרים כיוון שמדובר על הבדלי גילאים שמתבטאים בהבדלים מחשבתיים בנושאים שונים.

להבין איך הנוער חושב

חוקרי נוער נתקלים בקשיים רבים בעבודתם בגלל ההתעסקות עם אוכלוסיית גיל כזו. הבעיה הראשונה היא שנוער לא תמיד מבצע עבירות מאותן סיבות שמבוגרים מבצעים. לעתים, מקרה גניבה או אפילו פגיעה באחר קורת בגלל מחשבות ילדותיות כמו בעיות שייכות או בעיות חברתיות ולכן קשה להבין מדוע בוצעה העבירה ומהו המניע שממנו פעל המבצע. לילדים צרכים התנהגותיים, רגשיים וקוגניטיביים אחרים ולכן לא רק שלב החקירה אלא גם שלב לקיחת העדויות מעדים צעירים מרתקת ושונה מלקיחת עדויות רגילה. ההתפתחות של הנוער שונה וחוקר נוער צריך לקחת את הדברים בחשבון ואלו הם דברים שנלמדים גם בזכות ההכשרה והרבה מהניסיון האישי. ישנם מקרים בהם מעורבים ילדים עם מוגבלות כלשהי או לקות שכלית והתפתחותית מה שמצריך מחוקרי נוער מאמץ נוסף והבנה מעמיקה יותר של אותו נער.

לקיחת עדויות מנוער תמיד תחייב גורם מתאים

לא מדובר רק חקירות של נוער שחשוד בביצוע מעשים או עדים אלא גם חקירה ותשאול של הנפגעים לצורך הבנה כללית של התמונה. חשוב לציין שלא רק מקרי פשע או פגיעה בין נוער לנוער מונחים על הפרק אלא לקיחת עדות לכל מקרה, למשל מקרים של אלימות במשפחה בהם האבא מכה את האימא או את סבתא וסבא, מקרי פשע שנעשו תחת אפם של ילדים ועוד. ילדים ונוער הם הרבה יותר מופנמים ופחות מבינים את המערכת כולה והכי גרוע, לא מבינים את החשיבות של המלים שהם יגידו. פעמים רבות הרגשות של הילדים שולטות בדבריהם ולא ההיגיון. כך למשל במקרה והאב הכה את האימא ב-ודאות, ומסיבות מסוימות הילדים מרגישים קשורים לאב, הם ישנו את עדותם לטובתו דבר שכמובן אסור בתכלית האיסור באף חקירה ובאף מערכת משפט.

שלבי החקירה של חוקר נוער

במהלך חקירות הנוער לא רק ייאספו עדויות ויתוחקרו הנפגע והחשוד, אלא החוקר נוער צריך להעריך את המהימנות של כל אחד מהנערים באופן פרטני. בגלל הסיבות שנאמרו למעלה, כניסת הרגשות אל העדות האובייקטיבית, חייב חוקר נוער מתאים לשקלל את הנתונים בראש ולהבין עד כמה המידע שקיבל נכון ומה יכול להשפיע עליו. חקירת ילדים לעד תתבצע בעזרת הקלטות וידאו כדי לאבחן את התנהגותו ולא באווירה מלחיצה ו'מזהמת' שתפגע בדברי הילד. האווירה חייבת להיות נינוחה, בשפה של הילד לפי צרכיו הבסיסיים וההתנהגותיים.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים