כרגע באתר
5
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

תפקידו של שמאי מקרקעין בעת רכישת נכס

שמאי מקרקעין הוא איש מקצוע, אשר תפקידו לחשב כדאיות של עסקאות מקרקעין, על כל המשתמע מכך. שמאי עובר הסמכה ארוכה, ונדרש לעמוד בבחינות מסוימות על מנת לקבל תעודה מוכרת. את השמאי כדאי לערב בשלב מוקדם ככל האפשר של העסקה, על מנת לוודא חוזה ראוי והוגן.

20/06/2013
האינטרס לערב שמאי משותף לקונה ולמוכר משום שמדובר על גורם אובייקטיבי. בשלב הראשון מגיע השמאי אל הנכס ובוחן את מאפייניו. עליו לבדוק כל פרט קטן שעשוי להיות קריטי לצורך ביצוע העסקה וחישוב הכדאיות שלה עבור כל אחד מהצדדים המעורבים. לאחר מכן בוחן השמאי נושאים נוספים כגון ליקויי בנייה, מיסים וכדומה.

היתרונות של שמאי בעסקאות מקרקעין

היתרונות של שמאי בעסקאות מקרקעין
היתרונות של שמאי מקרקעין ברורים לכל מי שעוסק בנדל"ן, אך חשוב לחזור ולהדגיש אותם:
א. מקצועיות – שמאי מחויב לכללי האתיקה של המקצוע ולחוקים ברורים בלבד. השמאי אינו רשאי לספק חוות דעת אישית, ומבסס את המלצותיו על נתונים יבשים בלבד.
ב. הסמכה – השמאי הוא בין אנשי המקצוע היחידים אשר מכירים את כל התחומים הקשורים לתחום הנדל"ן והמקרקעין. בעוד עורך דין עוסק בהיבט המשפטי ואנשי עסקים בוחנים רק את הרווח או ההפסד, שמאי משתמש בניסיון שיש לו על מנת להפנות את תשומת ליבם של המעורבים אל פרטים הדורשים הסבר או התייחסות בחוזה.
ג. לגיטימציה – מעורבות של שמאי במהלך עסקאות מקרקעין מקובלת כאמור על שני הצדדים. החלטותיו של השמאי וההמלצות שלו זוכות ללגיטימציה, מה שמאפשר ניהול חוזה מהיר, יעיל ומשתלם.

כיצד שמאי חוסך מכם תשלומי מס?

את החשיבות של שמאי בעת רכישת נכס אפשר לבחון גם על פי נושא המס. רכישה של נכס נדל"ן בישראל מחייבת לעיתים קרובות תשלומי מס אשר אינם מוכרים לאזרחים. מס שבח, מס רכישה ומיסים נוספים יכולים לשנות לחלוטין את מאזן החוזה הנערך במהלך רכישת הדירה. מהבחינה הזו, שמאי מקרקעין יכול לבדוק את הנושא לעומק, ולספק חוות דעת המבוססת על צרכי הלקוח. שמאי בודק האם חל מס שבח על הנכס, בוחן כיצד ניתן להפחית את התשלומים, ומוודא האם יש הקלות הקיימות בחוק.
הפחתת המס והפטורים שניתן לקבל לאחר התייעצות עם שמאי מקרקעין הופכים את שכר הטרחה שלו להוצאה משתלמת. בעזרת השמאי תוכלו לבדוק האם הבית שופץ, מה הגובה של מס הרכישה, והאם תוכלו לעמוד בו. סעיפים המופיעים בחוזה נבדקים מספר פעמים על ידי השמאי, ומובאים לחתימת הרוכש רק לאחר שהוא מקבל לידיו את כל המידע הרלוונטי.
שמאי הוא חלק מהתנהלות תקינה של מדינה דמוקרטית ואפשר לראות זאת מלבד תחום המקרקעין גם בתחום הרכב. התפקיד של השמאי הוא לספק חוות דעת, היתרונות שלו הם מקצועיות, הסמכה ולגיטימציה, והחשיבות שלו באה לידי ביטוי בעיקר בזיהוי שיקולי המס. זו הסיבה שכדאי לשכור את שירותיו של השמאי טרם עריכת חוזה או רכישת נכס.

נכתב באדיבות אלי סידוואי - שמאי מקרקעין
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים