כרגע באתר
6
4
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

רכיבים הידראוליים לרכב

מה הקשר בין הידראוליקה לבין המכונית שלנו? מהי הידראוליקה? ומהם החלקים ההידראוליים שאנחנו יכולים למצוא ברכב שלנו? כל התשובות במאמר שלפניכם.

22/02/2017

מהי הידראוליקה?

מהי הידראוליקה?
הידראוליקה זה מדע שבודק ומגדיר את החוקיות באשר לשיווי משקל ותנועת נוזלים שזורמים בתנאי לחץ. מהו הלחץ המופעל על הנוזלים להעברתם ומהו הכוח שנוצר בעקבות זרימת הנוזלים ותנועתם. זהו מדע מדויק שחקירתו כוללת גם חוקים ומסקנות באשר לשימושים וליתרונות שאפשר להפיק באמצעות ניצול חוקי ההידראוליקה, בעיקר בתחום התעשייה.

כיצד חוקי ההידראוליקה מנוצלים לטובת האדם?

לאורך השנים נבנו מכשירים ומשאבות, שמטרתם בעיקרון הוא להגביר את הלחץ שמופעל על הנוזלים בתוך צינור, על מנת להפיק ולהגביר את הכוח שנוצר על ידי לחצים אלה. הכוח מועבר הלאה ובעצם מנוצל בכדי לאפשר למכונה לבצע את הפעולה שהיא אמורה לבצע, מה שדורש ממנה הפעלה של כוח רב. ההידראוליקה מייצרת ומעבירה הלאה את הכוח הזה.

מה הקשר בין הידראוליקה למכוניות?

אז כפי שתיארנו, הידראוליקה בעצם מנצלת כוח הנוצר מלחץ על נוזלים במערכות בהן הנוזלים הכרחיות להפעלתן. בדרך כלל מדובר בנוזל שהוא סוג כלשהו של שמן. גם בכלי הרכב שלנו, יש מכונות וחלקים שפועלים בהתבסס על חוקי ההידראוליקה. נבחן כמה מהם ואת השימושים שלהם:

מבחינת השליטה ברכב

מבחינת השליטה בתנועת הרכב, ישנם שלושה רכיבים הידראוליים מרכזיים:
אחד – הבלמים שלנו, שמבוססים על הפעלת הלחץ על שמן הברקס, מה שמגביר את כוח הבלם ומאפשר לרכב לעצור, גם במהירויות הגבוהות ביותר.
השני – משאבת הדלק, שבעצם מאפשרת שאיבת נוזל הדלק והעברתו לתוך המנוע בשיטה של תנועה בלחץ של הנוזל בתוך צינורית הדלק.
השלישי – מערכת ההיגוי, שיש בהן שימוש במוטות הידראוליים, שניתן לראות בעיקר אצל אופנועים, אשר עושים שימוש בכוח ההידראולי למניעת תזוזות קיצוניות ומהירות של ההגה.

מבחינת סגירה של הרכב

שימוש ברכיבים הידראוליים אפשר לראות גם בדלתות הרכב, לרבות תא המטען. בתוך דלתות אלה משולבים מוטות הידראוליים שנועדו להבטיח נעילה של הדלת במקומה, באמצעות הכוח המופעל בתוך המוטות האלה. הכוונה היא לא לנעילת הרכב במנעול, אלא לייצוב הדלתות במקומן ביחס לצירים וביחס למסגרת שלתוכה הן נסגרות.

מבחינת כלים שמסייעים לנו עם הרכב

קחו את הג'ק למשל. כן, זה שעוזר לנו להרים את הרכב כשיש לנו פנצ'ר כאילו היינו מינימום צ'אק נוריס, עובד על אותה השיטה של ההידראוליקה. הלחץ המופעל מייצר כוח שמועבר להרמת הרכב, בזמן שלנו הוא מאפשר לסובב את הידית ביתר קלות.

מה עושים שצריך להחליף רכיב הידראולי ברכב?

יש לכם שתי ברירות בהקשר הזה. הראשון, פונים למוסך שיספק לנו את הרכיב להחלפה. האפשרות השנייה, לפנות לחברת הידראוליקה, המתמחה בייצור רכיבים ומערכות הידראוליות ולרכוש דרכם את החלק שדרוש לנו. בכל מקרה שלא יהיה, תמיד תזכרו שברכב שלכם יש חלקים שעובדים על רעיון ההידראוליקה ומאפשרים לנו תפעול קל ושוטף של רכבנו.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים