כרגע באתר
5
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

יום גיבוש לעובדים בחדר בריחה

אחד התחומים הנמצאים כיום בצמיחה מואצת במשק הישראלי הוא מה שמכונה "חדרי בריחה" (escape rooms). צורת הבילוי הזו, שעד לפני כשנתיים הייתה בלתי מוכּרת, הפכה די מהר לתעשייה שמתפתחת בקצב מטורף.

13/03/2017

הרעיון שמאחורי ״חדרי בריחה״

הרעיון שמאחורי ״חדרי בריחה״
חדרי בריחה לקבוצות הם קונספט שמאחוריו עומדת תפיסה שגם למבוגרים מגיע ״גן שעשועים״. מדובר במשחק שבו קבוצת אנשים נכנסים לחדר למשך שעה, ובמהלך אותה שעה הם צריכים לצאת ממנו, והכל נסוב סביב סיטואציה מסויימת, כשהמטרה היא להספיק ״לברוח״ לפני שיתממש אירוע מאיים כלשהו. הדרך החוצה היא באמצעות בעיות שונות או חידות שהצוות המשחק צריך לפתור תוך חשיבה בצוות, שיתוף פעולה והסתמכות זה על זה.

אינטראקציה חברתית במיטבה

חדרי בריחה הם פלטפורמה אידאלית לגיבושים חברתיים שונים. זה יכול להיות קבוצת חברים, בני משפחה, חברים לעבודה, יחידה מבצעית כזו או אחרת, וכדומה. שיתוף הפעולה שמצריך המשחק מדמה במקרים רבים סיטואציות מהחיים או מהעבודה, ולכן מעבר למטרת הגיבוש החברתי, הוא יכול לשמש כלי לניתוח סיטואציות או תמונות ראי לתרחישים בארגון שאליו משתייכים השחקנים.

עבודה בצוות

הקבוצה הטובה ביותר הינה קבוצת אנשים שיכולים לעבוד ביחד. היכולת לעבוד בצוות היא חובה כדי לשחק את המשחק ולהשיג את מטרותיו. מספר השחקנים יכול לנוע בין שניים ועד עשרה ואף יותר, תלוי בגודל החדר. ככל שיש יותר שחקנים, כך גדל הסיכוי להצליח לברוח בזמן, תוך שעה. חדרי בריחה לקבוצות דורשים מהקבוצות לפתור בעיות, לשתף פעולה, להתחרות על הובלה, להפיק תוצאות תחת לחץ של זמן. בגיבוש צוותי בסגנון חדר בריחה, החוויה היא רק כלי. בין אם מדובר בבריחה מחדר או התנדבות בקהילה, ההשפעה האמיתית מתרחשת כאשר הצוות צריך לפעול: למה הם בחרו בחירות מסוימות, איך הם מתקשרים, מי נכנס לתוך תפקיד המנהיג, באיזו שפה הם השתמשו, וכו׳. כאשר הקבוצה עובדת ביחד ומוצאת משמעות בחוויה, ומחילה אותה על דפוסי התנהגות במקום העבודה – נוצר הגיבוש הרצוי. חדר בריחה יכול להיות כלי רב ערך עבור גיבוש הצוות כאשר הוא מנוצל כראוי.

כיצד להפוך את ״חדר הבריחה״ לחוויית גיבוש אמיתית?

מנחה מקצועי ימנף את הכלי של חדר בריחה על מנת לבחון את האתגרים בהם נתקל הצוות, יתצפת על התהליך, ויגבש תכנית לעיבוד החוויה. לאחר סיום המשחק, המנחה יעזור לקבוצה לנתח ולהסיק מסקנות מההתנסות.

זמן נוסף: רוב חדרי הבריחה לקבוצות אורכים כשעה. אם אתם משתפים פעולה עם מנחה יש להוסיף עוד שעה נוספת במתחם כדי לתחקר ולעבד את החוויה.

הזמנת חדר בריחה נוסף: אחרי החדר הראשון - הצוות יהיה חמוש בתובנות חדשות שיוכלו לבוא לידי ביטוי בחדר בריחה נוסף. חוויה נוספת יוצרת אירועים נוספים אשר יסייעו להאיר דפוסי התנהגות, תקלות תקשורת, או חוזק של צוות מסוים.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים