כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

לימודי קרימינולגיה

בשנים האחרונות ניתן לראות עליה של מספר הסטודנטים בכיתות הלימוד בתחום הקרימינולוגיה. האם כדאי ללמוד ולהשתלב בתחום העבודה? כל התשובות בהמשך.

14/03/2017

ממשלת ישראל כמחוקקת ואוכפת חוקים

ממשלת ישראל כמחוקקת ואוכפת חוקים
כל חברה מתנהלת על פי כללים וחוקים רבים המתאימים לכל תחומי החיים. מי שאחראית על חקיקת חוקים ואכיפתם אלו היא ממשלת ישראל על שלוחותיה, חברות הסמך שלה, הרשויות המקומיות ועוד. החוקים קובעים נהלים וסדרים בשלל תחומים מגוונים ולמעשה בכל תחום המשיק לחיי התושבים.

איך המקצוע נוגע באזרחות?

במרבית המקרים, האזרחים מצייתים לחוקים והתוצאה היא חברה בריאה ותוססת. יחד עם זאת, תמיד יש אנשים אשר אינם מקיימים חלק מהחוקים ולכן, פוגעים באנשים אחרים, במוסדות, ובעוד גופים. במעשים פליליים מטפלות המשטרה וזרועות בטחון אחרות. הקרימינולוגים הם אנשי מקצוע אשר, בין היתר, מתמודדים עם תופעות אלו.

תכנית לימודים עשירה

קרימינולוגיה היא תורת הפשע והיא עוסקת בחקר ובהבנה של התנהגות של סטייה חברתית שגורמת לפשיעה. יש סיבות רבות להיווצרות פשיעה, חלקן נטוע בעבר של הפושע ואחרות נובעות מתכונות מולדות. כמובן, שלסביבה ולמצב כלכלי יש השפעה. יש היבטים שונים לאופי הפשיעה לתוצאותיה, להשפעתה על המבצעים אותה ועל הנפגעים. את כל אלו ואחרים נוספים מלמדים במהלך הלימודים. תכנית הלימודים כוללת נושאים כגון: סטייה חברתית, סוציולוגיה ומנגנונים חברתיים, עבריינות מין ונוער, קורבנות הפשיעה, אלימות, עבריינות ומוסר, מבוא לפסיכולוגיה, לסטטיסטיקה ולסוציולוגיה, תורת הענישה, פקודת הסמים המסוכנים, שיטות מחקר, תיאוריות בקרימינולוגיה, פסיכופתולוגיה, ניתוח וביקורת מחקרים ועוד.

תחומי מקצוע

את מקצוע הקרימינולוגיה לומד כל מי שמעניין להתמחות בתחום של טיפול בעבריינות פלילית לסוגיה השונים, ובאמצעות המקצוע ניתן להשתלב במגזרי עבודה שונים: במשטרה, בחברות לחקירות פרטיות, בפיקוח עירוני, במוסדות המטפלים בעברייני נוער, בגופי טיפול פיקוח, בטחון ואבטחה, ברשות בתי הסוהר, בארגוני רווחה, במוסדות מחקר ועוד.

השתלבות בעבודה

בוגרי מוסדות הלימוד הללו אמורים להיות מצוידים בתכונות מתאימות ובין היתר, יושרה, אמפטיה, ומוטיבציה. כל אלו יסייעו מאוד להתמודדות קשה מול עבריינים אשר סטו מהדרך הישרה בגלל סיבות שונות. יש מקרים רבים בהם העבריין נגרר שלא בטובתו למצבו הקשה. כל מקרה שונה מהאחר והצורך הוא ללמוד אותו ולנסות לעזור בדרכים שונות. קרימינולוגים יכולים לסייע לעבריינים ולחברה באמצעות מחקר, טיפול, אכיפה ועוד. את הידע המקצועי הם צוברים בלימודי הקרימינולוגיה המרוכזים.

בחירה בתחום החקירות הפרטיות כמקצוע מועדף

חוקרים פרטיים עוסקים בגילוי והבאת מידע בנושאים שונים. במקרים רבים, הם מתבקשים להביא מידע נסתר שחלקו גובל בעברות פליליות. נכון הוא, שבמקרים רבים, מספקים החוקרים שירותים אשר המשטרה אינה מתערבת בהם. אבל במהלך חקירה פרטית שמבצע החוקר, עלולים להתגלות עבירות בתחום הכספים, הפריצות ועוד. חוקר פרטי יכול לזהות ביתר קלות חשדות למעשי פלילים כאלו ויודע להתמודד עם המידע. בדוחות שהוא מעביר ללקוח על בסיס שוטף הוא יכול לציין עובדות אלו והלקוח יכול לקבל ראייה כוללת של המצב. חוקר פרטי טוב יכול לייעץ טוב יותר במצבים כאלו ואחרים נוספים ואף יעשה עבודתו טוב יותר.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים