כרגע באתר
6
4
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

עוזרת בית במשרה חלקית

רבים מאתנו נעזרים בשירותיה של עוזרת בית לשם ביצוע עבודות ניקיון ומשק בית. טרם העסקתה חשוב לדעת מהן הזכויות והתנאים הסוציאליים שאנו מחויבים לספק לעוזרת על פי חוק.

09/05/2017

שירות שכנראה תמיד נצטרך להיעזר בו

שירות שכנראה תמיד נצטרך להיעזר בו
הפיתוחים הטכנולוגיים מהשנים האחרונות נכנסים לעוד ועוד תחומים בחיינו, ובמיוחד בכל הקשור לניהול משק הבית, נראה כי איכות חיינו רק הולכת ומשתפרת עם הזמן, גם אם לפעמים נדמה שאי אפשר להשתפר יותר מהמקום הטוב שהגענו אליו. ועם זאת, יש לא מעט משימות מורכבות שעדיין לא נמצא להם פתרון מלא, והן דורשות יד אנושית בבית, למרות עזרתם של המכשירים החשמליים: ניקוי אזורים נידחים או משטחים מורכבים, חומרי גלם הדורשים טיפול מיוחד, או משימות הכוללות שילוב של כמה פעולות יחד - לכל אלה כנראה ייקח עוד זמן עד שנמצא להם פתרון מכאני או חשמלי.

העסקת עוזרת בית במשרה חלקית

יש משפחות ומשקי בית רבים שעבורם השאלה האם להעסיק עוזרת בית אינה עולה כלל לאוויר, וזאת ממגוון רחב מאד של סיבות: ריבוי ילדים, בעלי חיים בבית, גילם המבוגר של האנשים המתגוררים בבית, תעסוקה אינטנסיבית שאינה מאפשרת פנאי לעבודות ניקיון (ובישול), וגם חלילה נכות או לקות בתפקוד של אחד ההורים, או האדם המתגורר בבית. לרוב, עבור אותן משפחות ומשקי בית לא מדובר בהזמנת עוזרת אחת לשבוע או אפילו כמה שבועות, אלא בשגרת חיים של ממש, באופן שמעסיק אותה במשרה חלקית לכל דבר וענין.

מה חשוב לדעת על העסקת עוזרת בית במשרה חלקית?

כאשר אתם מכריזים על העסקתו של אדם במכסת שעות שיכולה להיחשב כ"משרה חלקית", אתם מחויבים לשלם את כל התנאים הסוציאליים המגיעים לו או לה, על פי חוק. גם אם אינכם חברה רשומה או גוף רשמי כלשהו, אלא פועלים כאנשים פרטיים לגמרי (כמו במרבית המקרים למעשה), חשוב להבין כי אתם נחשבים כ"מעביד" בהקשר זה, ואינכם יכולים לחמוק מחובתכם לדאוג לתאנים ההולמים של העוזרת שהעסקתם.

מהם התנאים הסוציאליים שאתם מחויבים אליהם?

כמעט בכל המקרים, כאשר מדברים על תנאים סוציאליים מתכוונים בראש ובראשונה להוצאות הרשמיות שעליכם להפריש לרשויות וארגונים כגון ביטוח לאומי, ביטוח רפואי וקרן השתלמות, ומלבד זאת קיימים כמובן גם התנאים המוכרים בין עובד למעביד בכל הקשור לזכויות: החזרי נסיעות, דמי מחלה והבראה, מכסת חופשות הקבועה מדי שנה בשנה, וכן הכר או תשלום בחופשות, פיצויים והטבות נוספות המתקיימות במקרים של מצבים מיוחדים המוגדרים בחוק.

לפעול על פי חוק

חשוב מאוד להעסיק עובדת באופן חוקי ולהקפיד להעניק לה את כל הזכויות המגיעות לה. גם אם העובדת אומרת כי היא אינה מעוניינת בתשלום לביטוח לאומי ואף מוכנה להצהיר על זה – הדבר אינו עומד בפני החוק. פעולה כזאת יכולה רק לסכן אתכם, כך שעדיף להימנע מכך ולבחור בעובדת מסורה שפועלת על פי חוק או בעוזרת בית מטעם חברה אשר מעניקה לעובדות שלה את כל הזכויות והתנאים הסוציאליים אשר מגיעים להן.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים