כרגע באתר
2
1
8
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

שלבים בקבלת דירה בשכירות בשיכון הציבורי

מלאי הדירות בשיכון הציבורי הולך ומצטמצם עם הזמן, לכן ישנם כמה תהליכים שיש לעבור שהם יקבעו אם הנכם אכן זכאים לדירה. במאמר הנ"ל נסביר מי זכאי לדירה בשיכון הציבורי ועל התהליך אותו יש לעבור לצורך קבלת הדירה.

20/06/2017

מהי משמעות הזכאות לדירה בשכירות בשיכון הציבורי?

מהי משמעות הזכאות לדירה בשכירות בשיכון הציבורי?
הדיור הציבורי, שהוא מאגר דירות בבעלות המדינה או חברה מטעמה, הצטמצם מאוד בשנים האחרונות. בשל כך, הדירות הקימות מיועדות קודם כל לאנשים הנמצאים בקושי תפקודי וכלכלי חריף. תהליך אישור הזכאות וההקצאה של הדיור נמצא בידי משרד הבינוי והשיכון. הדבר אומר שההחלטה על הזכאות נקבעת בוועדה של הישרות הציבורי, לא צורך בהגשת חוות דעת לבית משפט. לתהליך קבלת הדירה בשכירות בדיור הציבורי שלושה שלבים:

הרשמה ובחינת הזכאות

ההליך של בחינת הזכאות לדירה בשכירות בדיור הציבורי מתחיל בהנפקת תעודת זכאים ובהגשת המסמכים הבאים: מכתב הסבר הכל פירוט ונימוק של הבקשה, אישורי הכנה של בני המשפחה, תדפיס עו"ש של חשבון הבנק וכל מסמך אחר התומך בבקשה. בנוסף יש לצרף מסמכים רפואיים. הבקשות המוגשות נבחנות במשרד הבינוי והשיכון, והנתונים מאומתים מול מאגרי מידע נוספים. למרות דעות סותרות בנושא, אין ההליך מחייב הגשת חוות דעת לבית משפט. כשמסתיימת הבדיקה הודעה על תוצאתה נשלחת לכתובת המבקשים. במקרה והמבקש נמצא זכאי, תוקף הזכאות הוא לשנתיים. רק מי שנמצא כזכאי ממשיך לשלב הבא.

המתנה לקבלת הצעה לדירה מתפנית לפי הקדימויות בתור

הצמצום במלאי דירות השיכון הציבורי הביא לעליית משך ההמתנה, ולכן הוקמה וועדה מייעצת שתפקידה לבחון מחדש את השינויים בנושא. סדר המיקום של ממתינים שזכאותם אושרה עד 31.7.2016 יהיה לפי הנוהל שהיה נהוג עד כה. לעומת זאת, סדר מיקומם של ממתינים שזכאותם אושרה מה-1.8.2017 ואילך ייקבע לפי תאריך אישור הזכאות לדירה, כלומר- לפי הוותק ב"תור".

אכלוס

כאשר מתפנה דירה, מזמנת החברה המאכלס את הזכאים המופיעים ראשונים בדוח הקדימויות להגיע לדירה ולהתרשם ממנה. בשלב זה ברשות המשיבים ארבעה ימי עבודה על מנת להבי על ההצעה. אם התקבל סירוב או שלא תקבלנה תשובה ככל, עוברת הדירה לשניים בתור וכן הלאה.

התנהלות אל מול הוועדה

הדבר נכון לכל תהליך המתבצע מול השירות הציבורי- סביר מאוד שהעניינים יתקדמו לאיטם. גם ללא הגשת חוות דעת לבית משפט, הוועדה יכולה להשתהות בהחלטתה. במקרה כזה חשוב שלא נאבד את הסבלנות אל מול הפקידים האמונים על העזרה לנו, אך גם שלא נאבד את תקווה לסיום מוצלח, ונחדול את ההליך לפני סופו.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים