כרגע באתר
6
4
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

בדיקת מצב רישום הדירה

תהליך של רכישת דירה, כמו גם בעלות על דירה, הם לא עניין של מה בכך – מדובר בתהליכים יקרים ביותר, וצריך לדעת כיצד להוציא הכל לפועל בצורה נכונה לפני הרכישה, במהלכה ואחריה. חלק ניכר מכך הוא בדיקת מצב רישום הדירה – ובכך נתמקד כעת.

11/07/2017

לכל נכס וחלקה בישראל יש רישום מקרקעין, ולעתים אין חפיפה בין המצופה לקיים בשטח

לכל נכס וחלקה בישראל יש רישום מקרקעין, ולעתים אין חפיפה בין המצופה לקיים בשטח
כל אחד מאתנו מעוניין, בסופו של דבר, להחזיק בנכס משל עצמו, ואם אפשר אף ביותר מכך. אנחנו רוצים להחזיק בראש ובראשונה בדירה משל עצמנו, בה אנחנו גרים כך שיש לנו ביטחון במגורים שלנו ואנחנו יכולים להיות שקטים בנושא זה. עם זאת, מדובר בהשקעה כלכלית עצומה בישראל של ימינו – השקעה שחשוב לדעת לבצע בצורה החכמה ביותר בכדי שלא תיגרם לנו עגמת נפש שהיא לא רק משמעותית ביותר מבחינה אישית, אלא שהיא גם קריטית מבחינה כלכלית. אחת הדוגמאות הטובות ביותר היא כל מה שנוגע למצב רישום הדירה. כאשר אנחנו רוכשים דירה, אנחנו מביאים שירות של בדק בית שמספק לנו בדיקה מקיפה של הנכס ויודע גם לתת לנו חוות דעת לבית משפט, אנחנו משקיעים המון כסף ומתחייבים למשכנתא, אבל לעתים אנחנו לא בודקים שהדירה אכן רשומה על שמנו או על שם האדם ממנו אנחנו רוכשים אותה – כך שהדירה היא טכנית לא בבעלותנו חרף השקעתנו העצומה.

מתי נרצה לבצע בדיקה של מצב רישום הדירה, כיצד עושים זאת כיום ומה חשיבות העניין?

את הבדיקה של מצב רישום הדירה נרצה לבצע בכמה וכמה נקודות בכל מה שנוגע לבעלות על דירה. הדוגמה הראשונה והברורה ביותר היא לפני שאנחנו רוכשים דירה מגורם אחר – אז אנחנו צריכים לוודא שהדירה אכן רשומה על שם אותו הגורם, פרטי או קבלני, בכדי שהרכישה שלנו אכן תהיה חוקית ונשלם את הכסף הרלוונטי למי שאמור לקבל אותו. במידה ולא עשינו זאת, כל חוות דעת לבית משפט לא תסייע לנו – כי אנחנו פשוט התרשלנו בתהליך הקנייה. בנוסף, בדיקה זו היא גם חשובה כאשר אנחנו רוכשים דירה מקבלן, כלומר אנחנו הראשונים שרשומים עליה – ועלינו לוודא שהתהליך מתבצע היטב. הדבר נכון גם במצבים של קבלת דירה בירושה, וגם באופן שגרתי מפעם לפעם. הבדיקה עצמה יכולה להתבצע כיום בצורה פשוטה ביותר, במערכת ממוחשבת ואינטרנטית של משרד המשפטים, בה אנחנו מכניסים את מספר החלקה והנכס בעיר ומקבלים את הפרטים אודות הבעלות.

מה עלינו לעשות במידה ומצב רישום הדירה הוא לא כפי שאנו מצפים שיהיה?

במידה ומצב הדירה אינו כפי שאנחנו מצפים שיהיה – כלומר שהיא לא רשומה על שמנו או על שם הגורם ממנו אנחנו רוצים לרכוש את הדירה – יש לנו כמה אפשרויות פעולה שונות. האפשרות הראשונה היא פשוט לסגת מהקנייה במידה וזו עוד לא התבצעה – ולא להסתבך עם המצב הזה מבעוד מועד. מעבר לכך, במידה ומדובר בדירה שהיא כבר בבעלותנו, אנחנו צריכים להתחיל להיוועץ בעורכי דין מהשורה הראשונה שיוכיחו את הקנייה החוקית שלנו את הנכס ואת הבעלות שלנו עליו דה-פקטו, ואת העובדה שהגורם שמפצה את מי שנפגע מכך לא צריך להיות אנחנו אלא מי שהדירה נרכשה ממנו.

בכל מקרה, תמיד טוב לעבוד עם מומחים ברמה הגבוהה ביותר בכל תהליך רכישת דירה

בכל תהליך רכישת הדירה עלינו לפנות תמיד לשירות ברמה הגבוהה ביותר שילווה אותנו. בין אם מדובר בשירות בדק בית שמספק חוות דעת מומחה לבית משפט, ובין אם מדובר בעורך הדין המלווה אותנו ומוודא שהרכישה כולה מתבצעת בצורה החוקית והנכונה ביותר.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים