כרגע באתר
0
2
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

עבודתו של בודק מז"ח מוסמך

מונע זרימה חוזרת משמש למניעת זיהומים והוא מותקן בבתי עסק ובבתים פרטיים או משותפים לפי הנחיות משרד הבריאות. את ההתקנה יכול לבצע רק בודק מוסמך ולכן כדאי להכיר את אופי העבודה שלו.

05/09/2017
אביזר למניעת זרימה חוזרת נקרא בקיצור מז"ח ומשמש למניעת זיהומים. הסכנה העיקרית שנמנעת על ידי אביזר מן הסוג הזה היא זרימת מים מזוהמים לתוך מערכת אספקת מי שתייה בכיוון הפוך לכיוון הזרימה המתוכנן, בתהליך שעלול לגרום להצטברות של חיידקים רבים. זהו מצב שעלול להיגרם בגלל לחץ גבוה יותר בצד הצרכן לעומת רשת האספקה, או לחילופין בשל מצב בו הלחץ ברשת האספקה נמוך מזה של הלחץ האטמוספירי.

מי מבצע התקנת מז"ח?

התקנת מז"ח מתבצעת על פי הנחיות משרד הבריאות בלבד. הנחיות אלו קובעות מספר קריטריונים שבהם צריך לעמוד:

א. איסור על חיבור כלאיים

בראש ובראשונה חשוב לזכור שחל איסור על ביצוע חיבור כלאיים בין קולחין או שפכים לבין מי שתייה. האיסור הזה חל על כל בודק מוסמך וגם על אנשים פרטיים שמחפשים פתרונות לזיהום מי שתייה.

ב. חובה בהתקנת מונע זרימה חוזרת

עוד קובעות התקנות שיש להתקין אביזר מונע זרימה חוזרת בעסקים טעוני רישוי כפי שמפורט בתקנות בריאות העם, ובמשקים חקלאיים מסוימים. לחילופין, התקנת אביזר מונע זרימה חוזרת היא גם חובה בבתים פרטיים ומשותפים שבהם הזיהום עלול להגיע ממערכות כיבוי אש ומערכות דישון.

ג. מילוי טופס

יש למלא את הטופס הרשמי של משרד הבריאות על מנת לוודא התקנה של מונע זרימה חוזרת על פי ההנחיות. החוק גם מחייב את הבודק להעניק ללקוח העתק של הטופס, בו הוא יכול להשתמש אחת לתקופה מסוימת לצרכי ביקורת ומעקב.

הכשרת בודק מוסמך

אחד הדברים החשובים ביותר בהקשר של התקנת מז"ח הוא הכשרת בודק. למרות שהאחריות על ההתקנה היא של בעל העסק או ועד הבית, ההתקנה עצמה צריכה להתבצע רק על ידי אדם שעומד בהנחיות של משרד הבריאות. בעלי הסמכה רשאים לא רק לבדוק ולהתקין את האביזר שמונע זרימה חוזרת, אלא גם לתקן אותם.

למה רק בודק מוסמך יכול להתקין מז"ח?

ראשית, חשוב לזכור שההתקנה עצמה מורכבת בגלל שהנגישות בחלק מהמקומות בעייתית. התפקיד של הבודק המוסמך הוא למצוא את נקודת הגישה הטובה ביותר ולחסוך זמן והוצאות. שנית, ההתקנה דורשת רמה טכנית גבוהה, ציוד מתאים וחלקי חילוף. ללא אחד מאלה לא ניתן לבצע התקנה יעילה ויסודית.

טיפים לבחירת בודק מז"ח

הדבר החשוב ביותר מבחינת הלקוחות היא לבחור איש מקצוע שמסוגל לבצע את ההתקנה בצורה נכונה ולמנוע את הבעיות הנפוצות. רצוי לקבל המלצות על מומחים שעוסקים בתחום ולברר מול הנחיות משרד הבריאות האם יש להם את ההסמכה המתאימה. במידת הצורך ניתן גם לשמוע ביקורות מלקוחות קודמים כמו למשל חברים, שכנים או בני משפחה. בעל עסקים יכולים להשתמש בהמלצות של קולגות ולמצוא בודק מז"ח לביקורת תקופתית.

תהליך ההסמכה של בודק מז"ח

במסגרת תהליך ההסמכה לומדים אנשי מקצוע את כל ההנחיות של משרד הבריאות ומקבלים תשובות לשאלות הנפוצות. את תהליך ההסמכה יכולים חלק מהבודקים לבצע באופן עצמאי ותוך כדי צבירת ניסיון בתחום של התקנת אביזרי צנרת ומים. בסופו של דבר, התקנת אביזר מסוג מונע זרימה חוזרת חשובה לציבור כולו ולא רק לבעלי עסקים או ועדי בתים ובניינים.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים