כרגע באתר
2
2
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

עבודתו של מתקין דודי שמש

מתקין דודי שמש יכול להציע את שירותיו באופן עצמאי או לעבוד כשכיר בחברה שמתמחה באנרגיה סולארית. התפקיד של המתקין לא מסתיים לאחר ההרכבה של הדוד על הגג, אלא כולל גם שירותים נלווים.

12/09/2017

שירותים עיקריים ונלווים של המתקין

שירותים עיקריים ונלווים של המתקין
התקנת דודי שמש היא כאמור רק חלק קטן מסל השירותים שאותו צריך להציע המתקין עבור קהל הלקוחות. מלבד התקנה, אנשי המקצוע בענף מספקים שירותים שונים למוסדות ולקבלנים ויודעים כיצד לתקן או להחליף דוודים בציפוי אמאייל או אפוקסי, דוודים מנירוסטה או בציפוי בטון ודוודים משומשים.

שעות עבודה לא שגרתית – בתוספת תשלום

אחד המאפיינים הבולטים בעבודתו של המתקין הוא הצורך בזמינות גבוהה מסביב לשעון. לקוחות בלי מים חמים מגלים זאת לעיתים קרובות בערב ולעיתים גם בשבתות וחגים, ולכן הפתרון היחיד מבחינתם הוא להזמין איש מקצוע. במקרים כאלה הם צריכים להזמין איש מקצוע מקצועי ולשאת בתוספת תשלום. במילים אחרות, עבודתו של המתקין כרוכה בזמינות בשעות לא שגרתיות, אך מנגד היא כוללת גם אפשרות לדרישת תשלום נוספת.

עבודה בכל תנאי מזג האוויר

עוד מאפיין שכדאי להכיר בעבודה השוטפת של המתקין הוא התמודדות עם תנאי מזג אוויר שונים. בניגוד למה שנהוג לחשוב, העבודה לא מתבצעת רק בקיץ. הוא צריך להיות זמין גם בחורף ובעיקר בעונות המעבר שבהן שעות השמש מעטות אך קריטיות. בעוד בקיץ מתמודד המתקין עם טמפרטורות גבוהות ולכן בעיקר שומר על עצמו מפני מכת שמש, בחורף הוא נדרש להשתמש בציוד ייעודי להגנה מפני הקור.

באיזה ציוד צריך המתקין להשתמש?

הציוד שבו משתמש המתקין קשור לאופי העבודה וכדאי להכיר אותו. אלו לדוגמא מספר אמצעים שהם חלק בלתי נפרד מארגז הכלים של מתקין דודי שמש מיומן, כגון: גוף חימום חשמלי, מכל מים, קולטני שמש, צינורות למים קרים וחמים, מאיץ חום ומעמד לדוד.

מה השכר הממוצע לשעה?

הרווח היומי של המתקין נקבע כמובן לפי מספר העבודות שהוא מבצע. באופן עקרוני, ביקור טכנאי בענף הזה עולה 150-250 ש"ח, לעומת שירות פשוט של ניקוי קולטי שמש מאבנית שעולה 250-450 ש"ח או החלפת פלאנג' כולל תרמוסטט, גוף חימום ומאיץ חום שתעלה 400-750 ש"ח. יש גם פערי מחירים בין התקנת דודי חשמל ושמש ולכן כדאי לקבל הצעה מסודרת לפני שמזמינים איש מקצוע.

הכשרה והסמכה מוקדמת של מתקין מקצועי

הענף של אנרגיה סולארית הוא בין היחידים שבהם נדרש המתקין להכיר גם את תחום המים וגם את תחום החשמל. למרות שהדוד מחמם את המים באמצעות האנרגיה הסולארית שמגיעה לתוך הקולטנים, יש שימוש באביזרים חשמליים שמעניקים גיבוי בחורף ומגנים על הדוד מפני פגיעה ונזקים. המתקין חייב להיות מספיק מקצועי ולעיתים הוא גם עובר הכשרה ייעודית כחשמלאי לפני שהוא מבצע עבודות בשטח.

יתרונות המקצוע במדינה חמה כמו ישראל

עבודתו של מתקין דודי שמש פופולארית בגלל הביקוש הגבוהה לאנרגיה סולארית. ישראל היא מדינה עם אקלים חם וים תיכוני ויש בה ימים ארוכים של שמש לכל אורך השנה, לכן הדוד הוא האמצעי הטוב ביותר לחימום מים. ככל שהביקוש לחימום מים באמצעות אנרגיה סולארית עולה כך יש לאנשי המקצוע יותר עבודה ואפשרויות להתפתח. זהו יתרון גדול של המקצוע וחלק ממערכת השיקולים בתהליך ההכשרה וההסמכה.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים