כרגע באתר
1
2
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

מכוני טיהור בסביבת מגורים

תהליך מסודר של הוצאת חומרים מזהמים מתוך מי ביוב מבוצע במכוני טיהור המפוזרים בכל רחבי הארץ. במאמר הבא נסביר על ההבדלים בין המכונים ונציג את המאפיינים שלהם בקרבת סביבת מגורים

13/09/2017

מהו מכון טיהור?

מהו מכון טיהור?
מתקן טיהור שפכים מיועד לביצוע תהליך מסודר ומפוקח של הוצאת החומרים המזהמים מתוך מי הביוב. בעזרת מכוני הטיהור ניתן לנטרל את האיומים המסוכנים עבור בני אדם ולשפר את יכולת השימוש במי ביוב ממוחזרים לצרכים נוספים. בתוך מכוני הטיהור הנמצאים בסביבות מגורים ניתן להשתמש בתהליכים פיזיקליים, כימיים וביולוגיים על מנת להוציא את החומרים המזהמים ממי הביוב ולסנן פסולת נוזלית ופסולת מוצקה.

העברת המים המטוהרים

לאחר השימוש בתהליכים פיזיקליים, כימיים וביולוגיים להוצאת חומרים מזהמים ממי ביוב ולסינון פסולת נוזלית ומוצקה, ניתן לבצע שימוש חוזר במים לצרכי חקלאות או הזרמה לנחלים. כמו כן, סינון שפכים ופסולת מוצקה על ידי טיהור מאפשר להפוך אותם למי קולחין. במקרים אחרים ניתן גם להזרים אותם ישירות לטבע מבלי לגרום לזיהום או להפרה של האיזון האקולוגי.

סוגים של מכוני טיהור שפכים

מכוני טיהור שנמצאים בסביבת מגורים יכולים להשתמש בשיטות שונות על מנת להוציא את החומרים המזהמים ממי הביוב. אלו הסוגים העיקריים של המכונים:

מכוני טיהור אינטנסיביים

במכוני טיהור אינטנסיביים מוציאים את החומרים המזהמים מתוך מי הביוב באמצעות טיפול ראשוני שניוני ושלישוני. הטיפול הראשוני למשל כולל סינון גס של השפכים המגיעים מתוך סביבת המגורים, לעומת הטיפול השניוני שבו מבצעים פירוק של החומרי האורגני או הטיפול השלישוני שבו מעלים את איכות הקולחים לרמה שבה ניתן להשתמש בה לצרכים חקלאיים.

מכוני טיהור אקסטנסיביים

אלו מכוני טיהור שכוללים בריכות ייצוב אנאירוביות עם עומק מים גדול יחסית. למרות שמכוני הטיהור האלה כמעט ולא נמצאים ליד סביבות מגורים צפופות, הם עדיין נחשבים יעילים ופרקטיים.

שיטת מרבדי קנה

עוד שיטה שכדאי להכיר לטיהור שפכים בסביבת מגורים נקראת "מרבדי קנה". בשיטה הזו משתמשים בנאות סמדר ובקיבוץ להב, כי היא מחקה את מנגנוניו הטבעיים של הטבע באופן אקולוגי.

בריכות חמצון

מקווי מים מלאכותיים בקרבת ערים או מושבים יכולים לשמש לניקוז שפכים ולטיהור שפכים ביתיים בבריכות חמצון מסלקים את החומר האורגני שבשפכים באמצעות חמצון ביולוגי ותהליכי הטיהור מתבססים על קשרי גומלין בין אצות ירוקות לבין מיקרואורגניזמים.

יתרונות בריכות חמצון

בריכת חמצון נחשבת למתקן טיהור יעיל כי יש לה יתרונות רבים בסביבת מגורים. ראשית, בריכות החמצון ייצגו בעבר את השיטה הנפוצה בישראל לטיהור שפכים כי הקמתן לא דרשה השקעה של משאבים רבים. שנית, יש כיום פתרונות שבעזרתם ניתן למנוע התפתחות בעלי חיים במים מזוהמים מחומר אורגני ודרכים להרחיק יתושים. אלו מאפשרים לשלב את בריכות החמצון בקרבת סביבות מגורים מבלי לפגוע באיכות החיים של התושבים.

החשיבות של טיהור שפכים

המדינה משקיעה מאמצים רבים בשילוב מכוני טיהור שפכים בסביבת יישובים וערים. זו סביבה שבה מועברים כמויות גדולות של מי שפכים והשאיפה היא לנצל אותם למטרות נוספות. בעזרת מכוני טיהור שנמצאים בסביבת מגורים ניתן לחסוך זמן על שינוע מי הביוב למכוני טיהור רחוקים, אך במקביל גם למנוע בזבוז משאבי מים. מכוני הטיהור מוכיחים את יעילותם בסביבת מגורים והם מהווים חלק בלתי נפרד מהתשתית האקולוגית.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים