כרגע באתר
5
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

קבלת היתר לשימוש חורג לעסקים

מצב העסקים בישראל לא כל כך מזהיר ולמרות שיש חברות ישראליות רבות שגם פועלות בשיאן בחוץ לארץ יש הרבה עסקים שסוגרים את עצמם מהר מאוד לפני שהם מספיקים לגדול ולצמוח וגם מבחינה בירוקרטית לא כל כך פשוט כאן.

19/10/2017

מהו רישוי עסקים?

מהו רישוי עסקים?
רישוי עסקים הוא למעשה התחום שקובע מי יכול לפתוח עסק ובאלו תנאים הוא צריך לעמוד. לא כל אחד יכול להחליט שהוא פותח עסק בבית שלו ומתחיל להזמין אנשים לאכול כי קבלת קהל כזו מצריכה אישורים מסוימים האישורים רבים מאוד החל מהיתר בנייה שמאפשר לקיים באותו מבנה פעילות ציבורית או עסקית כלשהו, כאשר החוק מתייחס גם איזה מקום יכול להיות משרד ואיזה מקום יכול להיות מסעדה. יש הרבה אישורים שצריך לקבל החל ממערכות כיבוי אש שחייבות להיות בעסק שרוצה להכיל כמות מסוימת של אנשים, הגבלה על כמות אנשים לפי השירותים שניתן להעניק באותו מבנה והרשימה עוד ארוכה.

איך יודעים מה השימוש שמותר לעשות במבנה?

זו אחת השאלות הכי חשובות שכל אחד חייב לשאול את עצמו לא רק כשהוא חושב לנסות להוציא היתר חורג לעסק אלא כבר שהוא קונה את המבנה או הנכס כדי לראות מה הוא יכול לספק לו בעתיד. רישוי עסקים כולל בתוכו היתר בנייה ואישור כמו טאבו שקובע מה הוא סיווג הנכס, בעיקר לצרכי ארנונה. אמנם מה שמפורט בטאבו נשמע הפתרון אך כדי לדעת בדיוק במה מותר להשתמש באותו נכס יש צורך לראות בהיתר הבנייה שתקף לגבי אותו מקום. שם תוכלו למצוא הסבר מילולי ושרטוט שאותו יש לבחון כדי להבין מה השימושים המותרים. בבניינים ישנים תיתכן התייחסות נפרדת דבר שחשוב לבדוק. יחד עם זאת, ההיתר האחרון הוא זה שקובע ולכן חשוב לבדוק אותו והאם הוא מאושר או שמט הוא רק טיוטה.

מהו היתר לשימוש חורג?

כל מבנה ולמעשה כל פיסת אדמה שנמצאת ברחבי הערים במדינת ישראל הוקצו לשימוש מסוים. יש מקומות שמיועדים למגורים, יש מקומות שמיועדים לעסקים ויש מקומות שמוגדרים כמבנים ציבוריים כדי שאנחנו בתור קהילה נוכל לקבל את מה שאנחנו צריכים כמו למשל קופות חולים, מוסד לימודים או מתנ"ס. גם בתוך החלוקה הזו של עסקים ומבני ציבור יש חלוקה נוספת שקובעת איזה מבנה יכול לשמש כמחסן, איזה מהם יכול לשמש כגן ילדים או איזה מהם יכול להיות מסעדה או דירה. ברגע שרוצים לעשות שימוש במקום מסוים לשימוש שאינו מיועד לו יש צורך לקבל אישור חורג מהעירייה.

כיצד מקבלים היתר לשימוש חורג?

כדי להשיג את האישור החורג לרישוי עסקים יש צורך לפנות למחלקה לתכנון ולרישוי הנדסי. יכול להיות שהתשובה שתהיה חיובית ויכול להיות שאותה מחלקה תמסור לבעל הנכס שהיתר הבנייה אינו תואם ולכן עליו להגיע למערכת הארצית 'רישוי זמין' ושם להגיש את הבקשה. הבקשה תוכבד לדיון בוועדה שמייעצת למנהל ההנדסה ובמידת צורך יתקיים סיור של מהנדס תכנון ורישוי במקום כדי לקבל חוות דעת.

דיון וועידה

אחרי הסיור במידה והתקיים, יתבצע דיון בוועדה מייעצת ויפורסמו המסקנות שלה. לאחר מכן יישלח מכתב מפורט לבעלי שיסביר את כל המלצות הוועדה וימליצו לו האם כדאי לו להגיש בקשה לאישור חורג ואלו מסמכים עליו להמציא. לאחר מכן בעל העסק יגיש בקשה לשימוש חורג ויצרף הסכמה של בעלי הכנס, במידה וזה לא הוא, טופס הצהרת יציבות המבנה שחתום על ידי מהנדס וכל מסמך נוסף שיידרש ויוזכר בהמלצות.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים