כרגע באתר
5
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

בטיחות בעבודה עם מנוף

יש כאלו שנבהלים מאוד מהמנופים שמקשטים את השמיים בכל עיר בישראל ויש כאלו שיפחדו מהם ויעדיפו לא להתקרב. בעיקר כשמביטים עליו מקרוב, אך מדובר בכלי מסוכן מאוד ששימוש בו חייב להיות מלווה בלא מעט נהלי בטיחות ששומרים על העובדים ועל העוברים והשבים.

09/11/2017

עגורן אחד ועשרות נהלי בטיחות

עגורן אחד ועשרות נהלי בטיחות
נהלי הבטיחות כל הזמן מתעדכנים בהתאם לחידושים ולעדכונים של עולם הבנייה. בכל פעם שיש מנוף חדשה או כל מכונה חדשה שמגיע לידי שימוש הפועלים בשטח יש צורך להתאים את הנהלים כדי שכל אחד יבין מה מותר ומה אסור. הנהלים חולשים על כל הנושאים מציוד המגן שהעובדים צריכים לחבוש, הסמכתו של מפעיל המנוף, האזורים בהם מותר להשתמש במנוף, הקיבוע שלו, שעות הפעילות ועוד. הסיבה לכך היא שהמנוף יכול להיות כלי הרסני ביותר במידה ולא משתמשים בו כראוי והוראות הבטיחות האלו נכתבו פעמים רבות בדם.

כל מה שצריך לדעת על בטיחות בעבודה

המנוף חייב להיות מלווה בציוד מגן למפעילי המנוף ולעובדים באתר הבנייה. המנופאי לא יכול לבדו לדעת היכן הוא צריך להניח את מוטות הברזל או את חומרי הבנייה שהוא מניף ולכן תמיד הוא עובד בקשר הדוק עם הפועלים שיכוונו אותו בשטח. גם מפעיל המנוף וגם העובדים נמצאים בסיכון וזו הסיבה מדוע לכולם חייב להיות ציוד מגן שבין היתר כולל קסדה, ווסטים זוהרים ורצועות שיאבטחו את אלו שמטפסים לגובה.

קסדה וזוהרים הכרחיים

אמנם המנוף פעיל בעיקר בשעות היום בהם הראות טובה אך הווסטים הזוהרים חשובים מאוד לבטיחותם של העובדים. כל מפעילי המנופים יכולים לדעת בדיוק היכן הם נמצאים ולא יפספסו אותם אפילו לא לשנייה. נדמה שאין צורך לפרט על חשיבותה של הקסדה אך לצערנו, למרות שהיא מצילה חיים ובאתרי בנייה רבים כמו גם בכבישים, עדיין יש פועלים שלא מבינים שהיא זו שתשמור להם על הראש במידה והם מועדים או מקבלים חבטה בראש.

הגבלות תזוזה – הכרחי לבטיחות

אסור בשום פנים ואופן להניף את המנוף מעל עוברי אורח או מעל עובדים. אמנם המנוף אמור להיות כלי מאוד בטוח שלא אמור למעוד ובטח לא ליפול אך ליתר ביטחון אי אפשר לקחת סיכון שכזה. ברגע שמשהו מהמשא שהמנוף מרים ייפול, זוהי פגיעה קשה וסיכוי גבוה למוות של אלו שנפגעו ולכן חייבים לפעול תחת שטח נקי מאדם. נוהל זה עד כדי כך חמור כך שגם במידה והמנוף באופן תיאורטי יכול לעבור מעל שטחים מחוץ לשטח אתר הבנייה מתקינים עליו גובלים שימנעו באופן טכני את האפשרות.

התאמה לסוג המשא

המנוף חייב להיות מותאם אישית לסוג המשא שהוא מרים וכמובן למשקל. כל עבירה על הנהלים המותרים בחוק היא עבירה חמורה שיכולה לגרום למוות. יש לוודא את האחיזה של המנופים במשא שהם מרימים באופן מלא כל פעם מחדש. מפעילי מנופים עובדים קשה מאוד וצריכים להיות מרוכזים ולהפעיל את מיטב היכולות שלהם בקואורדינציה שנדרשת מהם. זו הסיבה מדוע המנופאים לא יכולים לעבוד משמרת מלאה כמו כל עובד אחר, בת 8 שעות. עבודתו של מנופאי נעה בין 4 ל-6 שעות ובמקרים בהם העבודה ארוכה יותר יש צורך בשני מפעילים.

אלו אישורים נדרשים להפעלת המנוף?

ראשית, חשוב לבדוק את ההסמכה של מפעיל המנוף. יכול להיות שמדובר בחברת קבלן לא מוכרת שמפעיל המנוף לא מחזיק ברישיון בתוקף ולמעשה יכול להציב את כל העובדים באתר הבנייה בסיכון. כמו כן חשוב לפעול עם חברה שיש לה רישיון ואישור לעבודה שניתן ממשרד העבודה.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים