כרגע באתר
3
3
8
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

מרחב מוגן בבניינים משותפים

בעקבות המלחמות שהיו בתקופה האחרונה החליטו להגביר את המודעות בציבור ולבצע חידוש ובניית מרחבים מוגנים במבנים ציבוריים בכלל רחבי הארץ. בעקבות הנסיבות, אנו מחויבים בעת מצב חירום להישמע להוראות הבטיחות של פיקוד העורף ולהיכנס למקלטים.

30/11/2017

למה אנו צריכים מרחב מוגן?

למה אנו צריכים מרחב מוגן?
בזמן מלחמה ובעת חירום נשמעות אזעקות חזקות בכל רחבי הארץ. האזעקות מתריעות בפנינו לרוץ ולתפוס מחסה כמה שיותר מהר. בעת יריית טיל, כשהוא נורה לכיוון מסוים יש סיכויים רבים של נפילת רסיסים, גם אם הטיל לא התפוצץ, ישנם רסיסים שמתפזרים לכל הכיוונים ויכולים לגרום לאסון רב. המיגון מגן עלינו בדרך הכי בטוחה מפני הטילים ורסיסיהם.

מרחב פרטי או ציבורי?

בעבר היה נהוג להקים מקלטים ציבוריים ובעת הישמע אזעקה התושבים היו רצים לעבר המקלטים הציבוריים שנמצאים מתחת לאדמה והיו מסתתרים שם. לשיטה זו היו חסרונות רבים כיוון שהגעה למקלט הציבורי הייתה בעייתית מאוד שארכה זמן רב וחלק מהפעמים היו נפגעים בדרך, גם הפאניקה שנגרמה מעומס האנשים לא תרמה לצוואר הבקבוק שנוצר בכניסה למקלטים ועיכבה את משך זמן כניסת האנשים למקלט, ובכך מנתה סיכון גבוהה.

מרחב מוגן שהפך לדירתי

אפשר לראות עד היום כיצד בבניינים ישנים יש מקלטים בקומת הקרקע ואם אתם גרים בקומה רביעית או חמישית ללא מעלית יש לכם לפחות דקה שלמה עד שתגיעו למקלט, ולאחר מכן תצטרכו לעלות חזרה אל ביתכם ואולי גם לרדת שוב בקרוב בהישמע עוד אזעקה. מצב זה נתן לאנשים את הרעיון להישאר בחדרי המדרגות ולא לרדת עד למקלט וחלק אף נשארו בבתיהם. כך הממ"ד הפך להיות דירתי והיום ניתן לראות בניית ממ"ד כמעט בכל הדירות כאשר גם דירות ישנות מקימות ממ"ד משלהם כחלק מתכנית תמ"א 38.

איך מקימים אותו ומה הוא כולל?

רכזנו עבורכם שלוש נקודות חשובות שיעזרו לכם בהקמה

עליית ערך הבית:

מרחב מוגן בבניינים משותפים יכול להיות דירתי או קומתי. מקלט דירתי הוא חדר מיגון שממוקם היום כמעט בכל הדירות החדשות וניתן לראות כיצד היזמים שמקימים את הבניינים משתמשים בכוח שהחוק נתן להם כדי לנצל את הדירות לתשואה גבוהה יותר. מקלט מסוג זה לא נכלל באחוזי הבנייה וכך למעשה אפשר לקבל עוד חדר שמעלה את ערך הדירה. יש כאן ניצחון לשני הצדדים כאשר גם הלקוחות מקבלים הגנה פרטית משלהם שיספק להם הגנה פשוטה שיכולה גם להפוך לחדר מן המניין בבית.

מרחב פרטי:

מרחב מוגן קומתי או מוגן כולל-לכל הבניין, הוא בעצם מיגון שיכול להיות אפקטיבי אך זה תלוי בבניין. עם השנים מקלטים בבניינים ציבוריים הפכו להיות מקומות ישיבה נוספים שמספקים את דיירי הבניין מה שגרם לא מעט ריבים ו-ויכוחים לגבי השימוש בו. ועדי בית ידעו מריבות רבות לגבי המקלט מה שהוביל יזמי נדל"ן להקים יותר ויותר מרחבים מוגנים דירתיים שיעילים הרבה יותר.

בנייה בבנייני תמ"א:

לא לכל הבתים קיים מיגון ויש דירות ישנות שבעזרת תמ"א 38 מקימות ממ"ד. תמ"א 38 היא אוסף תקנות שיצאו לפני כמה שנים כדי לשפר את עמידותם של בתים ובניינים רבים בישראל וכך ניתן להקים ממ"ד חיצוני בבירוקרטיה פשוטה מאוד ומצב נוח גם לדיירים וגם ליזמים. ניתן לראות כיצד יש בנייה רחבה מאוד בארץ במקומות מסוימים כאשר ממ"ד מוסף בחלק החיצוני של הבניין כחדר נוסף למיגון.

האם יש תקנים ונהלים לבניית ממ"ד?

בבניינים משותפים כמו כל ממ"ד אחר בבית פרטי או במוסד ציבורי מצריך עמידה בנהלים ותקנות מחמירים. הוא חייב להיות אטום לגזים רעילים ולנשק ביולוגי שיכול להיות מופעל כנגד ישראל, חייב להיות עמיד ביותר גם מבחינת החלון שלו גם מבחינת הדלת והציר שלה. הקירות חייבים להיות מבטון מזוין כאשר העובי לא יורד משלושים וחמישה סנטימטרים וגם חובת הימצאות צינורות שמספקים אוורור וחמצן במידת הצורך שיכול להתחבר למסכה.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים