כרגע באתר
5
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

תמ"א 38 או פינוי ובינוי

פרויקטי תמ"א ופינוי בינוי נהפכו למדוברות מאוד בשנים האחרונות וניתן להבין למה. הבאנו בפניכם סקירה קצרה על התכניות הכל כך מדוברות.

11/12/2017

הפופולריות של פרויקטי התחדשות עירונית

הפופולריות של פרויקטי התחדשות עירונית
לא בכדי תכניות תמ"א 38 ופינוי בינוי נעשות בערים רבות בכל רחבי הארץ, הרי מדובר בתכניות נהדרות בהן כולם יוצאים נשכרים. פרויקטי תמ"א ופינוי בינוי נקראים גם התחדשות עירונית ונהפכו לנושא חם ומבוקש בעשור האחרון. מדובר בתכניות שנועדו לשפר את פני העיר והן בעלות יתרונות רבים לכל הצדדים; עבור הדיירים בפרויקט הם מרווחים שיפור של איכות חייהם, קבלנים ויזמים המקבלים הטבות מס ואפשרות לבנות יחידות דיור נוספות ורשויות מקומיות מרוויחות את שיפור פני העיר ואכלוס דיירים במקום להפשיר קרקעות יקרות.

נתחיל בהסברים על כל תכנית

תכנית תמ"א 38, נועדה בכדי לחזק מבנים מפני רעידת אדמה, והיא למעשה תכנית מתאר ארצית שנועדה להגן על בניינים שתוכננו או נבנו טרם שנת 1980, שאז לא הייתה מודעות לרעידת אדמה, ועל כן המבנים לא נבנו על פי חוק חיזוק רעידת אדמה. המספר 38 הוא למעשה המספר הסידורי של תכנית מתאר ארצית זו, אשר מצטרפת לתכניות מתאר נוספות אשר משלבות תכנון וחשיבה לטווח הארוך תוך מתן הנחיות לביצוע הנוגעות לטווח הקצר. במסגרת התכנית על הקבלנים או היזמים לחזק את המבנה מפני רעידת הדמה ולהעניק לדיירים הטבות שונות כגון שיפוץ חזיתי של המבנה, הוספת ממ"ד, מרפסות שמש, מעלית, חניות וכו'. תמורה לכך, היזמים או הקבלנים מקבלים זכות לבנות יחידות דיור נוספות וכך להרוויח את שכרם על עבודתם.

קצת על פרויקטי פינוי בינוי

תכנית פינוי בינוי הנה שונה במהותה מתכנת תמ"א, שכאן הורסים באופן כליל את המבנה הישן ובמקומו בונים בניין חדש שיכול להיות בעל מספר רב יותר של קומות. בתהליך זה הדיירים יקבלו דירות חדשות לגמרי, ואף גדולות יותר מהישנות וכמובן ישפרו את איכות חייהם. תמורה לכך, היזמים או הקבלנים יוכלו לבנות מספר רב יותר של קומות ולמכור את הדירות החדשות וכך להרוויח את שכרם על הפרויקט. כמו כן, הקבלנים מקבלים הטבות מס שונות מהרשויות המקומיות, שהרי הן מעודדות פרויקטים מסוג זה בכדי לשפר את נראות פני העיר.

יישום התכניות לפועל בישראל

כיום בכל רחבי הארץ מאילת ועד קריית שמונה מיישמים את תכנית תמ"א 38 ופינוי פינוי והן זוכות להצלחה רבה. לאור ההצלחה והסייגים השונים, תכנית תמ"א שונתה מזה 3 פעמים במהלך העשור האחרונון, בכדי להטיב עם הדיירים והקבלנים ולאפשר להם ליישם את התכניות על הצד הטוב ביותר. יחד עם זאת, תכניות אלה דורשות עבודה רבה, כמו גם עבודה ובחירה של בעלי מקצוע מיומנים שיוכלו להוביל את הפרויקטים בהצלחה ולהתגבר על מכשולים רבים בדרך, הן מבחינת הרשויות, דיירים סרבנים וכל היבטי החוק. לצורך כך, יש לערב את בעלי המקצוע הבאים כגון: עורכי דין הבקיאים בתחום המקרקעין, קבלנים ויזמים בעלי ניסיון רב, מנהלי פרויקטים ובעלי מקצוע נוספים על פי צורך.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים