כרגע באתר
5
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

הצפה בבניין משותף - מי אחראי?

מדוע הצפות גוררות מריבות בין שכנים? שכנים יכולים לחיות אחד לצד השני בשקט ובשלווה, ואפילו ביחסי שכנות טובה, עד שמגיע איזשהו מקרה שיוצר ויכוחים ביניהם ומחלק את הבניין לכמה מחנות.

24/01/2018

מה לעשות במקרה של הצפה בבניין משותף?

מה לעשות במקרה של הצפה בבניין משותף?
אחד הגורמים הנפוצים לסכסוכי שכנים קשור לנזילות והצפות. הצפות יכולות להתרחש כתוצאה מפיצוץ צינור משותף של הבניין, איטום לא איכותי של גג הבניין מפני גשמים ומשקעים נוספים או סדקים בצנרת הבניין. לרוב, רק חלק מהשכנים יסבלו מנזקי ההצפה, אולם במידה ומדובר בצנרת משותפת או בגג משותף של הבניין כולו – אין סיבה שהם יהיו היחידים לשאת בהוצאות אלו.

מצאו את מקור ההצפה

הצפה היא תמיד מקרה חירום, מים רבים יוצאים ממקור כלשהו שהם לא היו אמורים לצאת ממנו ופוגעים בדרך ברכוש, בקירות, בצנרת כולה, בתקרות, בשטיחים ובמה לא. ככל שתמצאו את מקור הבעיה מהר יותר, תוכלו לגשת אל טיפול בהצפה מוקדם יותר ולמנוע נזקים גדולים עוד יותר כתוצאה מהמים המצטברים. נסו לחשוב מהיכן הייתה יכולה להגיע הדליפה, וללכת בעקבות מהלך המים וההצטברות שלהם עד למקור של הדליפה המקורית.

קראו לאיש מקצוע במהירות האפשרית

לא מספיק למצוא את מקור ההצפה על מנת לטפל בבעיה. השלב הבא בתהליך הוא לקרוא בהקדם האפשרי לבעל מקצוע שיוכל להיות זמין להגעה למקום האירוע במהירות ולטפל ביעילות בבעיה. עוד לפני שמגיע בעל המקצוע, תוכלו לנסות דרכים נוספות לטיפול בהצפה כמו למשל סגירת ברז המים הראשי של הבניין. במקרים מסוימים פעולה פשוטה זו יכולה למנוע נזקים רבים כתוצאה מההצפה.

בצעו הערכת נזקים

בסופו של דבר, אחרי הטיפול של בעל המקצוע ופתרון הנזילה באופן רגעי, הגיע הזמן לשבור את הראש על הערכת הנזקים. במקרים של הצפות מסיביות, ייתכן כי יהיה עדיף לקרוא לשמאי או למעריך מומחה על מנת שיגיע למקום ויכמת את הנזק לרכוש ולמבנה עבור כל דייר בנפרד. כמו כן, יש לחשב בנפרד את הערכת הנזק של הבניין כולו ובתוך כל את עלות הזמנת איש המקצוע בזמן אמת, ועלות הטיפולים הנוספים בצנרת הבניין או באיטום חוזר של הגג והקירות.

חלקו את תשלומי הנזק באופן הוגן

השלב הקשה ביותר בטיפול בהצפה בבניין משותף הוא השלב של חלוקת תשלומי הנזק. אמנם לרוב רק חלק מהדיירים יסבלו ממרבית נזקי ההצפה, אך מקור ההצפה יכול להיות באחריות משותפת של כל דיירי הבניין, כמו אי תיקון של הצנרת של הבניין שגרמה לסדקים מצטברים. בשלב זה, היעזרו בהערכת הנזקים המדויקת שביצעתם עבור חישוב חלוקת תשלומי הנזק והתיקון לעתיד של הצנרת על ידי כלל הדיירים בבניין.

מנעו היארעות נוספת של הצפה בבניין

השלב האחרון נראה אולי טריוויאלי אולם הוא השלב החשוב ביותר. לא מספיק לטפל בהצפה ובנזקיה באופן נקודתי. נסו ללמוד לקח מהמקרה ולעשות כל שביכולתכם בכדי למנוע הישנות של מקרי הצפה ונזילות בבניין המשותף לכם. תוכלו לעשות זאת על ידי הזמנה של בעל מקצוע מומלץ להתייעצות והערכה מחודשת של חוזק הצנרת של הבניין ומידת איטום הגגות והקירות החיצוניים של המבנה.

נסו לא לרדת לפסים אישיים

סכסוכי שכנים אינם דבר נדיר במדינת ישראל. הם יכולים לפרוץ ממגוון סיבות, והצפות ונזילות גדולות בבניין משותף זו רק אחת מהן. ויכוחים במקרים כאלו יכולים להיות מאוד אמוציונאליים מכיוון שלרוב קיימים רגשות שליליים קודמים בין חלק מהדיירים וסכומי הנזק יכולים להיות גבוהים. בזמנים כאלו, נסו במידת האפשר לדבוק בעובדות ובמספרים ולא לרדת לפסים אישיים.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים