כרגע באתר
5
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

עצה של וטרינר: טיפול בבעיית פרעושים וקרציות

פרעושים וקרציות בכלבים ובחתולים הם הרבה יותר ממטרד אסתטי מגרד, כך יאמר לכם כל וטרינר. פגיעתם יכולה להיות קשה ואפילו קטלנית, ולכן כדאי להכיר ולהבין מהם פרעושים וקרציות, וכיצד נלחמים בהם.

07/02/2018

בעלי כלב או חתול בבית?

בעלי כלב או חתול בבית?
אם יש לכם חתול או כלב, ובמיוחד כאלו המשוטטים מחוץ לבית לעתים קרובות, אולי גם נתקלתם כבר באורחים הלא קרואים שהם מביאים איתם: פרעושים וקרציות. כשהטמפרטורות עולות, מזיקים קטנים אלו באים לבקר. בתחילה הם על פרוות החתול או הכלב, אחר כך על השטיח, ובהמשך אולי גם על גופכם. לפני שפוקדים מרפאה וטרינרית לחיפוש פתרון ולביצוע טיפול פרעושים וקרציות, הנה כמה דברים שכדאי לדעת.

מהם פרעושים וקרציות?

אתם יכולים להותיר את עבודת האבחנה בין השניים עבור וטרינר, אולם מעט רקע: פרעוש הוא חרק שנע על ידי ניתור מרשים. הפרעושים הבוגרים משוטטים על גוף החיה כדי למצוץ מדמה לכשירצו. הביצים מוטלות לא על הפרווה אלא בסביבת מחייתו של הכלב, ושם מתפתחים הזחלים. קרציות הן פרוקי רגליים, ה"נדבקות" לחיה כדי לשאוב דם מאותה נקודה, לעתים לכמה ימים.

מהן הסכנות בפרעושים וקרציות?

כל מרפאה וטרינרית מציעה טיפולים נגד טפילים אלו, מכיוון שהם יכולים להוות צרה צרורה, ולא רק לחתול או לכלב. עקיצות הפרעושים לעתים יוצרות תגובה אלרגית של כאב, גירוד, פציעות ובעיות עור, ואף עלולות לגרום לאנמיה. פרעושים הנבלעים בעת ליקוק פרווה יכולים להעביר ביצי תולעי מעיים שיבקעו בגוף הכלב או החתול. קרציות מעבירות מגוון מחלות, טפילים וזיהומים, כולל קדחת הקרציות, שעלולה להוביל למוות. בני אדם עלולים לסבול גם הם מתגובות אלרגניות לעקיצות, וכן להידבק בקדחת הבהרות המועברת על ידי קרציות.

כדאי למצוא וטרינר או לטפל לבד?

בחנויות בעלי חיים תמצאו תכשירים נגד קרציות ופרעושים, אבל מומלץ להתייעץ בכל מקרה עם וטרינר. זאת מכיוון שלא כל תכשיר מתאים לכל בעל חיים, ואילו וטרינר יוכל לאבחן בדיוק האם מדובר בקרציות או בפרעושים ועד כמה המצב חמור, ולהתאים תכשיר מתאים עם המלצה על תכיפות השימוש. מרפאה וטרינרית תעזור לטפל גם בתופעות הלוואי של העקיצות, כמו אנמיה, מחלות, פציעות עור, פגיעת תולעי מעיים וכו'.

האם לפנות אל וטרינר רק כשחושדים בקרציות ובפרעושים?

לאו דווקא. במיוחד אם החתול או הכלב מסתובבים בחוץ הרבה, כדאי לפנות באופן תקופתי לטיפול מניעה. מרפאה וטרינרית תוכל להציע לכם ביצוע טיפולים כאלו כחלק מהבדיקות השנתיות של חיית המחמד. כך תוכלו למגר את המזיקים בתחילת פגיעתם, לפני שיתפשטו.

האם טיפול וטרינרי לכלב או לחתול יחסלו את המפגע?

תתפלאו, אבל לא בהכרח. הבעיה הגדולה עם פרעושים וקרציות היא שגם אם נראה שהם בהמוניהם על פרוות חיית המחמד שלכם, יש עוד רבים מהם – במיוחד זחלים וגלמים – לא על הכלב, אלא ברחבי הבית והחצר שלכם. הדברת פרעושים וקרציות בבית/בחצר תסייע להשמידם. ובכלל, שמרו על הבית והחצר נקיים: כסחו את הדשא, דאגו לשאיבת אבק מהרצפה, שאיבת השטיחים והספות, שטיפת רצפה וריסוס (בחומר שאינו מזיק לבעלי חיים ולבני אדם).
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים