כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

מלגות לעולים חדשים לצרכי לימודים ומחיה

עולים חדשים שמגיעים לארץ יכולים להשתמש בסוגים שונים של מלגות ומענקים על מנת לממן את הלימודים וההשכלה הגבוהה. במאמר הבא נאפיין את סוגי המלגות ונבין מה התנאי לקבלת עזרה כלכלית.

14/05/2018

עליית עולים חדשים לארץ

עליית עולים חדשים לארץ
עולים חדשים מגיעים לישראל מכל רחבי העולם. חלק מהם בוחרים לעשות עלייה בגלל רקע יהודי, מסיבות אישיות ומשפחתיות או לצרכי לימודים. כמו כן, יש עולים חדשים שבוחרים בישראל מכל הסיבות יחד וחלקם גם בוחרים להקים משפחה. הבעיה היא שלחלק מהעולים אין מספיק משאבים כספיים לממן לימודים באקדמיה ולכן הפתרון היחיד עבורם הוא לקבל מלגה וסיוע כלכלי.

סוגי מלגות לעולים חדשים

יש סוגים שונים של מלגות שבהן עולים חדשים יכולים להשתמש לצרכי לימודים ומחיה. ההבדלים ביניהן עשויים לבוא לידי ביטוי בפרמטרים הבאים: גובה המלגה, תנאי קבלה למלגה, מוסד הלימוד שבו ניתן להשתמש במלגה, הגבלת הסיוע לצרכי מחייה והתניית המלגה בהתנדבות.

חשיבות המלגה

המלגה חשובה מאוד עבור עולים חדשים וזאת מסיבות שונות. ראשית, מבחינה כספית ניתן להשתמש במלגה על מנת לעשות את הצעד הראשון באקדמיה ולהמשיך ממנו לקריירה עשירה ומתגמלת. שנית, המלגות והסיוע מעניקים תחושת ביטחון עבור עולים חדשים ועוזרים להם להתאקלם. זו גם הסיבה בגללה משרד התיירות ומשרדי העלייה והתפוצות מפעילים מלגות ומעודדים גופים פרטיים להציע אותן.

מלגה קבועה או חד פעמית?

יש מקרים שבהם עולים חדשים יכולים להשתמש במלגה קבועה על מנת לממן לימודים, לעומת מקרים שבהם ניתנת עבורם מלגה חד פעמית בלבד. באופן עקרוני צריך לבדוק כל מקרה לגופו על מנת למצוא את המלגה המתאימה והנכונה. בנוסף, עולים חדשים יכולים לערב את יועצי הלימודים במוסדות האקדמיה עצמם.

גופים שמעניקים מלגות

על קצה המזלג ניתן להציג מספר גופים שמעניקים מלגות לעולים חדשים לצרכי לימודים ומחיה: ארגון היא"ס מטעם הקהילה היהודית בארצות הברית, המשרד לקליטת עלייה, המועצה הלאומית להתנדבות, ארגון ארקאדאש של יוצאי טורקיה ופרטיות.

מלגות של מוסדות לימודים

עולים חדשים שעומדים בתנאי הקבלה למוסדות לימוד מסוימים צריכים לבדוק האם הם זכאים למלגה. חלק מהמוסדות מעוניינים לעודד עולים חדשים ללמוד בהם ולכן הם מציעים מלגות בשווי עשרות ומאות אלפי שקלים. עם זאת, יש כאלו שמותנות בהתנדבות ומענקים שאותם ניתן לקבל רק אם עומדים ברף מסוים של ציונים וביצועים.

מלגות פרטיות לעומת ציבוריות

במלגות פרטיות נדרשת השתייכות לקהילה מסוימת על מנת לקבל את העזרה. מנגד, בציבוריות הקריטריונים משתנים בין גופי הסיוע ותלויים גם בתחומי הלימוד. במקרים מסוימים עשויות להיות מסוימות להיות רלוונטיות רק עבור עולים חדשים שלומדים תחומים שאותם המדינה מבקשת לעודד, לעומת אחרות שפתוחות בפני כל הסטודנטים.

מקורות מידע לבירורן

המידע על מלגות לעולים חדשים לצרכי לימודים מחיה מפורט באתרי האינטרנט. בעזרת מידע שקיים באינטרנט ניתן לדעת מהם תנאי הקבלה של המלגה, איזה מסמכים צריך להגיש בשביל להציע מועמדות ומי מאשר את הבקשה. אם לא בטוחים לגבי המלגה למוסדות לימוד מסוימים, ניתן להרחיב את החיפוש בעזרת רשתות חברתיות.

מתי נדרשת אזרחות ישראלית?

רוב המלגות שניתנות על ידי גופים ציבוריים וממשלתיים מותנים באזרחות ישראלית. במידה ועולים חדשים הם לא בעלי אזרחות מן הסוג הזה, לא תהיה להם ברירה אלא לקבל אותה. קבלת אזרחות ישראלית יכולה להתבצע בליווי עורך דין או באופן עצמאי. אם בוחרים להשתמש בשירותי עורך דין, חשוב לוודא שהוא מתמחה בטיפול בעולים חדשים ושהוא מכיר את סל המלגות והמענקים.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים