כרגע באתר
5
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

חוק הטרדה מינית במקום העבודה

סבלת מהטרדה מינית במקום העבודה שלך? אל תשתקי. החוק מגדיר ומפרט את המקרים בהם חלה הטרדה מינית וחשוב לפעול בנושא על מנת למנוע הטרדות נוספות.

24/05/2018

תופעה העלולה לפגוע קשות בעובדת

תופעה העלולה לפגוע קשות בעובדת
הטרדה מינית היא תופעה בזויה ומקוממת בכל מקום ובכל זמן. כאשר היא מתחוללת במקום העבודה היא חמורה במיוחד. יחסי מרות בין מעסיק לעובדת שלו עלולים לקלוע את העובדת למצב בלתי נסבל ובלתי אפשרי: אף שהיא סובלת מההטרדה היא עלולה להמשיך לסבול בגינה ולהימנע מדיווח או מהגשת תלונה בגינה מחשש לאיבוד מקום עבודתה ולגדיעת מקור פרנסתה.

מהי ההגדרה של הטרדה מינית?

להטרדה מינית יש פנים (ושמות!) והיבטים רבים; היא אינה כרוכה בהכרח במעשה, אלא באמירה, ברמז. בכל מקרה שבו אישה חשה שהיא קורבן לכך ומתלבטת מה לעשות, כדאי ומומלץ להתייעץ עם עורך דין פלילי מומחה. ייעוץ כזה עשוי לתת לה מידע ותשובה לשאלה האם חוק הטרדה מינית במקום העבודה תקף גם לגבי המקרה שלה, ולכן האם יש לה יסוד מוצק ומוצדק להיותה קורבן של תופעה זו.

עבירות המוגדרות בחוק

החוק מכיר בשורה של מקרים שהם בגדר הטרדה על רקע מיני, אשר לכל אחד מהם מיוחד סעיף בחוק העונשין: סחיטה באיומים הנעשית על רקע זה; מעשים מגונים; הצעות ורמזים בעלי אופי סקסיסטי החוזרות ונשנות חרף תגובה ברורה, במילים או במעשים, כי מי שכלפיה הם מופנים אינה מעוניינת להיענות להם; התייחסות מבזה או משפילה על רקע סקסיסטי או בשל נטייה מינית.

הקושי המשפטי

הואיל ופעמים רבות, בהעדר ראויה מוצקה ומוכחת לקיומה של הטרדה על רקע סקסיסטי, הדברים נתונים בתוך שטח אפור, עשויה העובדת להרגיש עצמה מוטרדת לסיוע של עורך דין. היות ושירות של עורך דין כרוך בהוצאה כספית, עלולות ולמעשה נאלצות נשים שנפגעו לוותר על השירות ובכך להמשיך לסבול מהתופעה הבזויה.

סיוע של גורמים טיפוליים

כולנו עדים לקיומה של הטרדה על רקע סקסיטי כתופעה אשר מוצדק, בשל ריבוי מבהיל ומבעית של מקרים, להחיל עליה את ההגדרה "מכת מדינה". המודעות לקיומה של התופעה ומאבק ציבורי חריף נגדה, כמו גם קיומם של גורמים שונים, מהם טיפוליים, הנותנים כיום מענה לקורבנותיה של תופעה זו, מאפשרים לנשים בכלל ולנשים הסובלות מתופעה בזויה זו במקום עובדתן בפרט להרגיש חזקות ובטוחות יותר להתלונן.

החשש להתלונן נגד המעסיק

עם זאת, בשל בהיתכנות קיומן של פרשנויות שונות לתופעה, ולא אחת קושי להוכיח את ההטרדה המינית והחשש מפני התנכלות מצד המעסיק או פיטורין, נשים עובדות חוששות להתלונן על כך בפני גורמים רלוונטיים בעבודה. דבר אשר עלול להפוך את התופעה למתמשכת ובכך להפוך את חיי העובדת לסיוט שלא נגמר.

הוטרדת מינית? תפעלי ואל תשתקי!

החוק אמנם ברור ביותר אבל במקרים רבים קיים קושי להחיל אותו על מעשה שנטען ואשר הוגשה תלונה עליו כמעשה שעשוי להיחשב להטרדה מינית. נשים רבות חוששות גם מהמחיר שעלול להיגבות מהן לאחר הגשת תלונה, בין השאר לקבל זימון לעדות, להתעמת עם החשוד ולהישאל שאלות פוגעניות ופולשניות הקשורות למיניות – דפוס התנהגות, הרגלים, מידע אודות עברה של המוטרדת ועוד. בשורה התחתונה: אם את משוכנעת שהוטרדת על רקע סקסיסטי - אל תשתקי.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים