כרגע באתר
1
2
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

מכירת דירה שהתקבלה בירושה

מכירת דירה שהתקבלה בירושה היא עסק מורכב יותר מאשר מכירת דירה רגילה. אי לכך, חשוב לקבל ייעוץ משפטי מתאים בכדי לעשות את הדברים בצורה נכונה ויעילה. במאמר זה תמצאו מספר דברים שיש להתחשב בהם טרם המכירה.

28/05/2018

מורכבות מכירת דירת ירושה

מורכבות מכירת דירת ירושה
יש לא מעט אנשים שמקבלים דירה בירושה מהורים שהלכו לעולמם או מכל גורם אחר שהשאיר להם ספציפית את הדירה. כשמדובר על יורש יחיד הבעיות קטנות יותר בכל הקשור למימוש הזכויות אך כשמדובר על מספר יורשים העניין מורכב יותר. יש הבדלים רבים בין מכירת דירה שלא התקבלה בירושה ובין דירה שהתקבלה בדרכים אחרות, הבדלים הנוגעים למיסוי על הדירה, לזכויות בדירה, למצבה של הדירה ולדברים נוספים. חשוב כמובן להתייעץ עם עורך דין ירושה ולערב אותו בהליך בכדי לעשות את הדברים בצורה נכונה והנה קצת מידע על שלוש אלו שהוזכרו כאן, על דברים שצריך לקחת בחשבון.

מעורבות רגשית והשבחה של הנכס

דירה שהושארה בירושה יכולה להיות דירה שמערבת לא מעט אמוציות וכשמדובר על מספר יורשים האמוציות יכולות להיות רבות עוד יותר. חלק מדירות אלו דירות שהמוריש או המורישים התגוררו בהן שנים רבות ולכל אחד יש את התגובות הרגשיות שלו וחשוב לעשות את זה בחוכמה ועם הבנה האחד של השני. בנוסף, דירות כאלו הן בדרך כלל דירות שמותאמות לקשישים שגרו בהן, דירות עם מקלחת מותאמת, עם ידיות במקלחת, במידה והקשיש התנהל בשנותיו האחרונות על כיסא גלגלים אז גם פתחי דלתות גדולים ואת הדירה הזו צריך להתאים למשפחות צעירות וצריך להשביח ולשפץ את הדירה מה שנוגע לכל היורשים.

הזכויות על הדירה

נכס שהושאר בירושה לא עובר בצורה אוטומטית ליורשים אלא יש כמה דברים שצריך לעבור בכדי לקבל את הזכויות על הדירה וחשוב כפי שציינו לעשות את זה בליווי של עורך דין ירושה. זה מתחיל עם איתור הצוואה אם ישנה כזו ואיתור היורשים בהתאם לצוואה (ולא תמיד אלו היורשים הטבעיים) צריך לאשרר את הצוואה בבית המשפט ולקבל צו ירושה בכדי שניתן יהיה ליישם אותה. לאחר מכן היורשים צריכים להחליט ביניהם מה ייעשה עם הנכס (חלוקת זכויות, מכירה או השכרה וכדומה) ובשלב האחרון צריך לרשום את הזכויות בנכס בהתאם למה שהיורשים כולם הסכימו עליו.

מיסוי

מיסוי הוא עניין שחשוב לתת עליו את הדעת. בעיקרון אין מס רכישה על דירה שהושארה בירושה מכיוון שזו לא עסקת מקרקעין, אך אם היה מס שבח שעל הנפטר היה לשלם על הדירה היא תועבר ליורשים. יש כמובן גם הבדל בין מכירה של נכס שהושאר בירושה מיד לאחר קבלת הזכויות לבין נכס שהוחזק עוד כמה שנים על ידי היורש. במצב כזה חובת המס תהיה בהתאם למצבו של היורש ולא בהתאם למצבו של המוריש.

איתור עורך דין מתאים

אם קיבלתם דירה בירושה או אם אתם טוענים לירושה על דירה מסוימת בין אם יש לכם צוואה או שלא אתם צריכים אם כן ליווי משפטי של עורך דין המתמחה בענייני ירושות וצוואות. עורך דין כזה מכיר את כל החוקים הרלוונטיים וינחה אתכם מה לעשות ואיך לעשות, יטפל עבורכם בניירת ויקדם את עסקת המכירה בשבילכם. חשוב לבחור עורך דין עם ניסיון, עורך דין שכבר טיפל במקרים מעין אלו ואם יש לכם המלצות על עורך דין כזה מה טוב.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים