כרגע באתר
5
1
8
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

פתיחת עסק משפחתי בבית

יותר ויותר אנשים עוברים לעבוד מהבית, ובאופן טבעי הקונספט הזה מעורר עניין רב ורצון אצל עוד בעלי עסקים קטנים ומשפחתיים באופיים לנצל את מרחב המגורים גם לפעילות עסקית. כדי לעשות זאת נכון כדאי לקרוא את ההמלצות הבאות.

05/06/2018

האם מושג חיסכון בהוצאות?

האם מושג חיסכון בהוצאות?
עסקים משפחתיים בישראל הם בחלק גדול מהמקרים גם קטנים יחסית, וככאלה הם נדרשים לצמצם ככל האפשר את ההוצאות, ובפרט אלה שלא מחויבות המציאות. פתיחת עסק משפחתי בבית חוסכת תשלומים רבים - שכר דירה עבור שטח, ארנונה, חשמל ועוד, אבל כל זאת בתנאי שלא נפגמת משמעותית איכות החיים של המשפחה. בהתאם כדאי לוודא שהפעלה מהבית לא מכבידה יתר על המידה ומאפשרת גם את מילוי הצורך הראשוני, המגורים.

לא בלי אישור

ישנם כאמור לא מעט עסקים משפחתיים בישראל שפועלים מהבית, אולם אין פירוש הדבר שכל אחד יכול לעשות זאת. בפרט כך הדבר כשהפעילות העסקית עלולה להוות מטרד לשכנים. האישור הנדרש הוא היתר שימוש חורג (שכן מדובר בשימוש במבנה המיועד למגורים למטרה אחרת). בקשה לקבלת היתר זה מוגשת לוועדה המקומית לתכנון ובנייה, וככל שההפרעה לשכנים קטנה יותר כך גדלים הסיכויים שתתקבל. עוד כדאי לציין בהקשר זה שרשויות מקומיות רבות מעודדות למשל פתיחת צהרונים או משפחתונים קטנים (עד 10 ילדים) גם בדירות מגורים.

אילו הוצאות בבית ניתן לנכות מבחינת מס הכנסה?

כשעסק פועל מהבית חלק מההוצאות של הבית נגרמות בשל הפעילות, העבודה, ועל כן ניתן לנכותן. הדבר נעשה באופן יחסי: אם למשל מדובר על דירת 4 חדרים שבה חדר אחד מוקצה לעסק, מס הכנסה מכיר ברבע מהוצאות הבית ובהן חשמל, מים, אינטרנט וארנונה. שכר דירה לעומת זאת לא ניתן לנכות מההכנסות.

חשיבות ההפרדה בין העסקי למשפחתי

אחד המוקשים העיקריים ברבים מבין העסקים המשפחתיים הוא הקושי להפריד בין השניים, בין העבודה למשפחה. חילוקי דעות זולגים אל האינטראקציות האישיות בין האנשים ומעכירים את האווירה בארוחות המשפחתיות, ומצד שני משקעים בין האחים, הורים וכדומה עלולים להוביל למתחים בעבודה. בנוסף עלולות להתקבל החלטות לא נכונות עבור המקום עקב שיקולים אישיים - רצון לספק פרנסה לבן משפחה, חלוקת סמכויות לא מיטבית עקב שיקולי כבוד, לחץ להצטרף לעבוד יחד בניגוד לרצונם ועוד. כשהעסק עובד בבית, ההפרדה בין הבית לעסק קשה במיוחד, וחשוב לקחת זאת בחשבון.

כמה זמן תחסכו?

אחת הסיבות העיקריות למעבר של אנשים רבים לעבודה מהבית הוא הרצון לחסוך זמן יקר: הפקקים מתפשטים באופן משמעותי, חיפוש חנייה הופך למשימה בלתי אפשרית, התחבורה הציבורית לא יעילה מספיק והתוצאה: זמן ההגעה לעבודה הולך ומתארך. הפעלת עסק משפחתי מהבית חוסכת זמן רב לכל בני המשפחה כך שהרווח כפול ומכופל, ואם למשל הוא מופעל על-ידי שני ההורים הבחירה לעבוד מהבית מאפשרת להם להקדיש תשומת לב גם לילדים.

התאמת הבית לפעילות העסקית

על-מנת שניתן יהיה להפעיל את העסק המשפחתי מהבית סביר להניח שתצטרכו להתאים אותו לכך. במקרים שבהם ההתאמה מחייבת שיפוץ, בין אם מוגבל ובין אם רחב היקף, מומלץ לבחון היטב את העלות הדרושה לכך ולבדוק גם חלופות לעבודה מחוץ לבית. השקעת סכום כסף גבוה וכן זמן רב בהתאמת מרחב מגורים לפעילות עסקית שאין ודאות שתניב רווחים ותימשך גם בטווח הארוך (עסקים משפחתיים בישראל, כמו כל הסוגים, חשופים ללא מעט סיכונים ורבים מהם נסגרים תוך פחות מ-5 שנים ממועד הקמתם) עלולה להתגלות כטעות יקרה.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים