כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

קורסים לימודיים לגיל השלישי

כשאנו חושבים על סטודנטים, וכל שכן על סטודנטים הלומדים לתואר, לרוב נדמיין אנשים צעירים היושבים בכיתת הלימוד, או על הדשא במתחם הקמפוס. אך מי אמר שלימודים וקורסים לימודיים מתאימים רק לצעירים? אנחנו חושבים בדיוק ההיפך!

28/10/2018

מודע ללמוד דווקא בגיל השלישי?

מודע ללמוד דווקא בגיל השלישי?
מעבר לכלל היתרונות שנזכיר מיד, אודות הלימודים בגיל השלישי, חשוב לציין שבכוחם של הלימודים לסייע לאדם להמשיך ולהרגיש פעיל, לאתגר את מחשבתו ולשמור על קשרים חברתיים. קורסים המיועדים לגיל השלישי מספקים לאדם הזדמנות נהדרת ללמוד, אולם גם לפגוש אנשים דומים לו שאיתם יוכל להזדהות ולחלוק חוויות מחיי היומיום.

שמירת יכולות

מעבר לכך, חשוב להזכיר שללימודים מסוימים תפקיד חשוב השמירה על יכולות המוח, הן מבחינה פסיכולוגית, אולם גם מבחינה שכלית וקוגניטיבית. הלימודים, דווקא מכיוון שהם מאגרים ומעניינים, מספקים לאדם אפשרות לחשוב, לחקור, להשתתף וכד', דבר שיכול לסייע מאוד לאדם לשמר יכולות ולהאט תהליכים לא רצויים.

מסגרת מקורים לגיל המבוגר

מסגרות מגורים רבות התחילו להבין את החשיבות של הלמידה בגיל השלישי והתחילו להקים קמפוסים או כיתות לימוד לדיירים המתגוררים במתחם הבית. מסגרות המגורים הראשונות שהתחילו נושא זה הן כל מסגרות של דיור מוגן ולאט לאט בתי אבות ובתי הורים אחרים הקימו מתחמי לימודים נוספים.

החיים מתחילים בגיל השלישי

טוב, כמובן שאנו יודעים שאדם המגיע לגיל השלישי וודאי כבר עבר כמה דברים בחיים שלו ומביא איתו חכמה וניסיון חיים, אולם לא סתם מכנים את התקופה הזו בחיים ה"גיל השלישי". אם בחלק הראשון בחיים היה מוקדש לבניית האישיות והעצמיות, החלק השני היה מוקדש לטיפוח המשפחה, הקריירה וכד', אז הגיל השלישי הוא בדיוק הזמן לעצור את המרדף אחרי מטרות שונות שאפיינו דווקא את הגילאים הצעירים ולגבש מטרות חדשות ומעניינות, שיכולות להיות גם השגת השכלה בנושא חדש ומעניין.

סטודנטים חופשיים? דווקא בגיל השלישי

הדימוי האולטימטיבי של סטודנטים הנופשים על הדשא וודאי לא מאפיין את רוב הסטודנטים הצעירים, אבל יכול מאוד לאפיים ברוח ובאווירה את הסטודנטים בגיל השלישי. הרי בסך הכל, לאנשים בגיל השלישי כבר יש קריירה מאחוריהם, משפחה מטופחת ואף גם נכדים בד"כ? לכן, זה בדיוק הזמן להיות באמת "חופשיים" ולגשת ללימודים במקצוע שאוהבים. אגב, חשוב לציין שהלימודים בגיל השלישי מתאפיינים בכך שגם אין מבחנים, יתרון משמעותי על מסגרות לימודיות אחרות ומאפיין שהופך את הלימודים ללא ספק למהנים יותר.

ואם כבר הזכרנו מקצוע שאוהבים

הגיל השלישי הוא הזדמנות מצוינת ללכת ללמוד את הנושאים שתמיד חלמתם עליהם, אבל מעולם לא היה לכם זמן להתעסק בהם באמת. מרוץ החיים משפיע על כולנו ולכן, הגיוני שבתקופת טיפוח המשפחה או הקריירה, אדם לא תמיד מוצא פנאי לעצמו, או לפחות לא באופן קבוע. לכן, בגיל השלישי ניתן ללכת ללמוד את אותם התחומים או המקצועות שמעולם לא העזתם לחלום ללמוד, החל מההיסטוריה של ארץ ישראל, ועד רפואת המזרח.

היכן מתקיימים אותם קורסים?

בשונה מבעבר, כיום מסגרות שונות הכוללות אוניברסיטאות, מרכזים קהילתיים, בתי דיור מוגן ועוד, מציעים קורסים המיועדים לציבור המבוגר. לא כל הקורסים מיועדים מראש לבני הגיל השלישי, אולם הם מתייחדים בכך שאינם דורשים תנאי קבלה, לעיתים קרובות אינם מחייבם ובנויים מראש באופן בו יהיו מתאימים יותר כפעילות פנאי. חשוב לציין כי קיימות מסגרות ייחודיות למבוגרים, כדוגמת מתחמי דיור מוגן כאמור, בהם מרצים נחשבים מגיעים במיוחד כדי להעביר קורסים במקום, בדר המקל על הלומדים.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים