כרגע באתר
5
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

פתרונות אחסון לדירות קטנות שהפכו דירה לרובוטריק

אוכלוסיית העולם ממשיכה להתרבות במהירות ומרבית תושבי העולם חיים כבר שנים רבות באזורים העירוניים. הצפיפות הרבה ועלויות הדיור המאמירות הביאו לכך שהסטנדרט המקובל של דירות קטן והלך.

13/10/2013
דירות גדולות מחולקות ודירות חדשות שנבנות כיום, הן לרוב קטנות מן המקובל בעבר, כאשר דירות גדולות הפכו ללוקסוס. אבל כל זה אינו אומר שצריך להתפשר במאומה על איכות החיים.
חלל הדירה הוא אחד מן המצרכים המבוקשים ביותר, על כן מוצא המוח האנושי שלל פתרונות אחסון כמו למשל ארונות הזזה לדירות קטנות וכדומה. פתרונות אלו הופכים את הדירות לסוג של "קן נעים" נוח וביתי. דוגמאות טובות לכך ניתן לראות בכל רחבי העולם, אולם דוגמה טובה במיוחד מגיעה דווקא מהונג קונג.

ניצול מקסימלי של חלל הבית

עם יותר משבעה וחצי מיליון תושבים, הונג קונג היא אחת הערים הגדולות והצפופות ביותר בעולם. הצורך להתמודד עם צפיפות זו היא שהובילה את הארכיטקט הסיני גארי צ'נג לפילוסופיה עיצובית חסכונית, ואם להודות באמת, די גאונית! בהונג קונג הצפופה ניצול מקסימלי של כל סנטימטר בדירה הוא חלק מן המסורת, אולם צ'אנג החליט לקחת את העניינים צעד אחד או שניים קדימה.
דירתו הצנועה של צ'אנג מכילה לא פחות מ-24 חדרים שונים, על פני שטח של – החזיקו חזק – כ-30 מ"ר! כיצד זה עובד? ובכן, לדברי צ'אנג, נכון מדובר בחלל קטן, אבל עבור תושבי הונג קונג, פירוש הדבר יעילות ונוחות משתמש. את הדירה ירש מהוריו ועל מנת לכווץ אל תוכה 24 חדרים, נדרש להכניס בה מספר שינויים. הוא התקין על גבי הרצפה והתקרה מספר מסילות, גלגלות ומדפים נפתחים, שמאפשרים לו להזיז את קירות ביתו ולשנות את צורת החדרים ולפתוח או לסגור אותם כאוות נפשו.

"הבית תמיד כאן ואני לא זז. הבית שלי זז בשבילי," אומר הארכיטקט הצעיר, שמכנה את דירתו בחיבה – רובוטריק דומסטי. מה שנראה כקיר רגיל עם מדפי ספרייה, יכול לזוז ממקומו על מנת לגלות ארון בגדים. זה בתורו, ניתן להזזה כדי לגלות אמבטיה, אשר בפתיחת מדף חכם הופכת לבסיס למיטת אורחים.
ואם כבר מדברים על המיטה, אחד הפתרונות החשובים ביותר המוצגים בדירה הוא מקום האחסון למיטת חדר השינה. "חשוב מאוד שהמיטה תוכל להיעלם," מייעץ צ'אנג. "אחרת היא תופסת את מרבית החלל בחדר, במיוחד כאשר מדובר בחלל כל כך קטן".
בזכות היכולת לאחסן את המיטה כשהיא אינה בשימוש, צ'אנג יכול ליהנות לאחר שנת הלילה מקפה במטבח, אשר מאוחסן מאחורי הטלוויזיה של הסלון, שהיה עד לפני דקות ספורות חדר השינה. ואם לא די בכך, לאחר יום עבודה ארוך, יכול צ'אנג להפוך את חלל הדירה לחדר הקרנות המצויד במסך נגלל, מקרן ו... ערסל.
אמנם מדובר בדוגמה מעט קיצונית, שלא בהכרח מתאימה לכל אחד, ביתו של צ'אנג מדגים היטב את העיקרון, שבאמצעות חשיבה יצירתית, רצון והשקעה בשטחי אחסון נאותים, אין צורך להתפשר על הנוחות ועל איכות החיים, גם בדירות קטנות.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים