כרגע באתר
2
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

דברים מרגשים שכלבים עושים

.

30/10/2013
לכלבים יש תודעה ברמה גבוהה מאוד, וגם לא מעט יכולת לגלות אמפתיה. כלבים יכולים לעשות דברים מרגשים כלפי הבעלים שלהם, כלפי כלבים אחרים, וגם כלפי אנשים שהם לא מכירים. כלב מאוזן שמרגיש בטוח עם עצמו לא יחשוש להתקרב אל בני אדם, להישמע להוראותיהם או לשחק איתם.
על מנת להבין מה מסתתר מאחורי התנהגות הכלב כדאי לבצע סקירה היסטורית קצרה, ולתת דוגמאות לדברים מאוד מרגשים שכלבים מבצעים על בסיס כמעט יומי.

מה הסיבה האבולציונית לדברים שהכלב עושה?

כלבים מבלים בסביבת אנשים כבר מאות שנים, ולמדו כיצד להתנהג על מנת לזכות בחיזוקים חיוביים. קיים גם קשר בין התנהגות בהווה לבין התנהגות בטווח הרחוק: רכישה של מיטה לכלב יכולה להסב לו הנאה, אשר תגולם בעתיד בפעולת תגמול מרגשת.

הדברים המרגשים שכלבים עושים נתפסים אצלם בתור התנהגות סטנדרטית. כך לדוגמא, כלב שיושב ליד בעליו כאשר הוא חולה פשוט מבצע את התפקיד המוטל עליו. כלב הוא חיה שרגילה לחיות בלהקה, ותפקידם של חברי הלהקה הוא לעשות הכל על מנת לדאוג למנהיג. הכלב יכול לשבת שעות ארוכות ללא תזוזה, וללא מיטת כלבים במטרה לשמור על מנהיג הלהקה. זו היא פעולה מרגשת המוכיחה פעם נוספת עד כמה כלב הוא חיה חכמה.

ויתור, חילוץ ונחייה

ויתור, חילוץ ונחייה
יש הרבה מקרים נוספים בהם כלב מבצע דברים מרגשים:

א. ויתור למען הבעלים – כלב יעשה הכל על מנת לרצות את בעליו ולזכות בליטוף. בעלים שמעדיפים לשים מיטות לכלבים מחוץ לחדר השינה יגלו במהרה כי הכלב מוכן לוותר על המיטה, ולו רק בשביל להישאר קרוב. הויתור הוא פעולה המבטאת את תחושת המחויבות של הכלב כלפי הבעלים. זו תכונה שקשה למצוא אצל חתולים או חיות מחמד ביתיות אחרות.

ב. פעולות חילוץ – רכישה של מיטות לכלבים יכולה לשפר את איכות החיים שלהם, אך מדובר על מחווה, שהיא כאין וכאפס לעומת העזרה שמגישים הכלבים בעצמם.
בלא מעט מקרים שתועדו ברחבי העולם כלבים קפצו למים סוערים על מנת למשות אדם טובע, נכנסו אל תוך צוקים כדי לחלץ פצועים ועוד. מי יום מבצעים כלבים פעולות מרגשות במסגרת פעולות חילוץ מקצועיות. אמנם רוב הכלבים הללו עוברים אימון מיוחד, אך מיותר לציין כי זו חיית המחמד היחידה אשר מסוגלת לגלות מידה כזו של מעורבות.

ג. ליווי ונחייה – אין ספק כי אחד הדברים המרגשים ביותר שכלבים עושים בא לידי ביטוי בנחייה של עיוורים. כלבי נחייה מלווים את בעליהם לכל מקום, נשארים נאמנים גם בסיטואציות קשות, ואפילו יכולים להציל להם את החיים. כלבי נחייה אלו מורגלים מגיל צעיר בפעולות מסוימות, ומי שצופה בהם מהצד ללא ספק יתרגש מהיכולות שלהם.

לסיכום, בעוד חובבי חיות מחמד רוכשים מיטות לכלבים מתוך רצון לדאוג לאיכות חייו של הכלב, הכלבים מחזירים באותו מטבע, ומבצעים שורה ארוכה של פעולות מרגשות וייחודיות.


נכתב באדיבות כלבו לחיות-בית
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים