כרגע באתר
5
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

איטום גגות לקראת החורף - עשה זאת בעצמך

החורף מביא איתו לא מעט בעיות, כאשר יצירת רטיבות בקירות, ביובים מוצפים, ובעיקר גגות דולפים הם רק חלק קטן מהבעיה.

24/11/2013
גג לא מתוחזק עלול ליצור במהלך החורף שורה ארוכה של נזקים. רטיבות וחדירת נוזלים אל תוך הבית מסכנים את הציוד האישי, פוגעים ברמת החיים ומונעים בידוד יעיל. גג לא מתוחזק הסובל מנזילות וסדקים גם מוריד את ערך הנכס, ועשוי ליצור נזקים בלתי הפיכים.

איתור נזילות והתאמת חומרי איטום לתשתית הגג

על מנת למנוע את הנזקים הצפויים מגג לא מתוחזק יש לבצע איטום לקראת החורף. איטום גג נכון, והכנה של הבית מגנים מפני גשמים חזקים ומונעים מהמים לחדור פנימה. בשלב הראשון יש לאתר את הנזילות והסדקים. חשוב להקפיד על כללי הבטיחות, לעלות על הגג עם סולם מתאים ולבדוק מקרוב את נקודות התורפה:

- נקו את הגג מאבק, שומנים ולכלוך
- הסירו בועות אוויר בעזרת סכין חיתוך
- מלאו חורים ושקעים עם תערובת של מלט, חול ודבק אקרילי
- מרחו את תערובת האיטום בעזרת מברשת או גלגלת
השלב השני הוא התאמה של חומרי האיטום לתשתית הגג. אלו השיקולים החשובים אותם כדאי לקחת בחשבון:

- חומרי גלם נאחזים טובים יותר כאשר הם מגיעים מאותה משפחת חומרים
- רצוי תמיד להשתמש באותו חומר גלם לצורך איטום גגות
- במידה ומחליטים להשתמש בחומר איטום שונה מהתשתית הקיימת, יש לבצע את האיטום ישירות על הבטון המהווה את בסיסו של הגג

שיטות לאיטום גגות

שיטות לאיטום גגות
לאחר איתור נזילות וסדקים ובחירת חומרי האיטום המתאימים יש לבצע את האיטום עצמו. כאן קיימות מספר אפשרויות ושיטות מומלצות:

א. יריעות ביטומניות – זו שיטה נפוצה ושכיחה מאוד בישראל. היריעות הביטומניות נחשבות חזיקות ועמידות מאוד, מחירן משתלם בטווח הארוך והן יכולות לשמור על איטום לאורך שנים רבות. יש לבחור ביריעות ביטומניות העומדות בתו התקן של מכון התקנים הישראלי. הבחינו בין יריעות APP שבהם משתמשים בעיקר בגגות החשופים לשמש, לבין יריעות SBS המתאימות לאיטום מרתפים ורצפות.

ב. זפת חם – זו שיטה ישנה לאיטום גגות אולם עד היום אפשר להשתמש בה באופן פרטי. שימוש בזפת זול הרבה יותר מיריעות ביטומניות, אך התחזוקה שלו בעייתית. יש להוסיף שכבת סיד או צבע מלבין על מנת למנוע נזק כבד לזפת מקרני השמש. מעבר לכך, במידה ואתם גרים בבית חדש דעו כי נהוג להשתמש בזפת חם כשכבת יסוד טרם הלחמה של יריעות ביטומניות.

ג. חומר איטום אקרילי – השיטה הזו מועדפת על מי שרוצה לבצע איטום גגות לבדו. מדובר למעשה על משחה לבנה אשר אותה ניתן למרוח או להתיז על תשתית הגג. חומר איטום אקרילי מתאים לתשתית בטון ואידיאלי עבור גגות עם שיפועים חדים.

לסיכום, מומלץ להיערך לקראת החורף ולבצע את פעולות איטום הגגות הנכונות. יחד עם זאת, ברוב המקרים עדיף להזמין איש מקצוע מוסמך, וכך למנוע תקלות, לוודא את האיטום לטווח הרחוק, ולחסוך את עוגמת הנפש של חורף סוער.

המאמר נכתב באדיבות חלבי אמל ובניו
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים