כרגע באתר
5
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

מימוש זכויות רפואיות בביטוח הלאומי לאחר אובדן כושר

תאונות עבודה עלולות להתרחש לכל אדם ובכל רגע נתון, זאת ללא קשר לאופי העיסוק שלו. במאמר שלהלן תמצאו מידע רב על זכויותיהם של נפגעי תאונות עבודה המגיעים להם מטעם הביטוח הלאומי.

08/01/2014
תאונת עבודה מתייחסת לתאונה או למחלה שהתרחשו תוך כדי העבודה, בזמן ביצוע העבודה ועקב ביצוע העבודה. המוסד הלאומי מעניק תמיכה וסיוע לנפגעי תאונות עבודה במהלך תקופת ההחלמה וגם במצבים בהם נגרמת נכות קבועה כתוצאה מתאונות עבודה. להלן כמה נושאים חשובים בהקשר של זכויותיהם של נפגעי תאונות עבודה.

מהו אובדן כושר עבודה?

בראש ובראשונה חשוב לדבר על מהו בעצם אובדן כושר עבודה. קיימים שני מדדים שונים – מצב בריאותי וכשירות לעבודה, שהקשר ביניהם הוא פחות ישיר ממה שיכול להיראות תחילה. אדם יכול להיפגע פיזית או נפשית, ואז הוא עלול שלא להיות מסוגל לתפקד בעבודה בשל הפגיעה. מצד שני, אופי הפגיעה יכול שלא להשפיע על התפקוד בעבודה. כך למשל, אדם שעובד מול מחשב לא יצטרך להפיק לעבוד בגלל שבר ברגל או בעיות בצוואר. כל עוד ראשו וידיו יתפקדו – הוא יוכל להמשיך בעבודתו. אנשים בעלי נכות שכלית או נפשית יכולים לבצע עבודות פשוטות כגון קיפול בגדים ועוד דוגמאות רבות.
אם כך, אובדן כושר עבודה הוא חוסר יכולתו של האדם להמשיך ולהתפרנס מעבודתו ומהמקצוע שלו.

מהם זכויותיו של מי שנפגע בתאונת עבודה

נפגע בתאונת עבודה שאיבדו את כושר העבודה שלהם זכאים למימון מלא של ההוצאות הרפואיות על ידי הביטוח הלאומי. הטיפול כולל את כל ההוצאות, לרבות: הוצאות על ימי אשפוז, מימון ניתוחים, מימון לכל הבדיקות, תשלום עבור תרופות ועוד. מעבר לזאת, הנפגע זכאי לדמי פגיעה למשך כל התקופה שבמהלכה נעדר מהעבודה. במקרים שבהם התאונה מובילה לנכות כללית, הנפגע זכאי לקצבה חודשית. גובה של דמי פגיעה מחושב על פי 75% מהשכר החודשי של העובד כפול 30, כאשר הסכום הסופי לא יעלה על 32,228 ₪.

מוות בגין תאונת עבודה

במקרים שבהם תאונת העבודה מובילה למוות, החוק מזכה את השיירים התלויים בנפטר בקצבה חודשית. הזכאים לקצבה הם בן או בת הזוג שנותרו, ילדים, ובמקרים מסוימים גם הורים, סבים ואחים של הנפטר, בהנחה שהיה אחראי לפרנסתם. סכום הקצבה במקרים אלו מחושב באותה הדרך שבה מחושבת קצבה של מי שאיבד 100% מיכולת העבודה שלו, ותוך התייחסות לשכרו של הנפטר.

מענק חד פעמי

מענק חד פעמי
המוסד לביטוח לאומי מעניק גם מענקים חד פעמיים לנפגעי תאונות עבודה לצורך סידורים שונים. המעניקים מיועדים בעיקר לצורך התאמת אזור המגורים של הנפגע לצרכים החדשים והמשתנים שלו, סיוע ברכישת אביזרי עזר שמקלים על חיי היומיום וסיוע ברכישת רכב.
המחוקק חשב על דרכים שונות להקל על חייו של אדם שנפגע בעבודה, עם זאת, הבירוקרטיה המסועפת לעיתים מונעת מהכספים להגיע למי שזכאי להם. מעבר לזאת, המוסד לביטוח לאומי נוהג בתובעים בחשדנות, שכן ישנם ניסיונות הונאה לא מעטים, ולכן הבדיקות הינן קפדניות ולעיתים אף מחמירות מדי. אנשים רבים מוצאים עצמם מערערים שוב ושוב על החלטות המוסד לביטוח לאומי.
נפגעי תאונות עבודה שנתקלים בחומות גבוהות שאותן הם לא מצליחים לפרוץ, פונים לאנשי מקצוע – חברות ייעודיות או עורכי דין, שמצליחים טוב יותר בהתנהלות מול הביטוח הלאומי.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים