כרגע באתר
3
1
8
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

הנחת יסודות לבית חדש

בונים בית חדש? כדאי שתבדקו היטב את היסודות, ותקפידו על עבודות קידוח המתאימות לאופי הקרקע, סוג המבנה וכמובן הדרישות הבטיחותיות.

20/01/2014
האופן בו יונחו היסודות בבית החדש יקבע במידה רבה את יציבותו, עמידותו ובטיחות הדיירים. החשיבות של יסודות המבנה היא עצומה. היסודות מעניקים למבנה חוזק. והם נדרשים בכל בניין, בית או מוסד ציבורי. בטרם התחלת עבודות הבנייה מבצעים קידוח עמוק בקרקע. על מנת להטמין ולהניח את היסודות. במהלך הקידוח מוחדרים בדרך כלל כלונסאות, שתפקידם לקבע את המבנה אל הקרקע, ולתמוך בעומס הנוצר על מנת למנוע קריסה. השלב של ביסוס היסודות, והחדרת כלונסאות מתבצעת מיד לאחר בניית המתווה.
אל תוך הקידוח משחילים כלוב ברזל, המגיע עד קרקעית הבורות. הכלוב בולט עד כדי מטר אחד מעל פני הקרקע, ולאחר השחלת הברזל, אפשר ליצוק בטון אל תוך הבור ולקבע אותו. עם התייבשות הבטון הופכות הכלונסאות ליסודות כשירים ותקינים להחזקת הבית כולו. קבלן שלד הוא זה שמבצע את הקידוח ויציקת כלונסאות יסוד. השלב כולו אורך בין שלושה לשישה ימים, והוא דורש גם מעורבות של מומחי קרקע, קבלנים, מהנדסים ואדריכלים.

הסיכונים של הנחת יסודות

יש מספר סיכונים המלווים את שלב הנחת היסודות בבית החדש:
1. קריסה של הדפנות – קידוח במי תהום או אדמה חולית עלול להביא לקריסה של הדפנות. במקרים אלו יש להשתמש בקידוחי בנטונייט, ובטכניקה של החדרת "בלון" עד להתייבשות החומר. בנוסף, יש צורך בהקמת קירות דיפון, כדי למנוע קריסה של האדמה, וכאשר מעוניינים ליצור קומות נוספות מתחת למבנה.
2. נטיה לצד – קידוחי כלונסאות מבוססים על עומק של 7-12 מטר וקוטר של 40-70 ס"מ. קידוחים בגדלים קטנים יותר יכולים ליצור מצב של נטיית היסודות, ופגיעה חמורה ביציבות הבית.
3. חלחול וספיגה בקרקע – לצד הנחת יסודות לבית חדש, יש לשקול גם עבודות קידוחים ליצירת בורות ספיגה וניקוז. קידוח כזה נחפר, בעיקר במקומות בהם אין עדיין תשתית ביוב מתאימה לצורך הניקוז. הבורות נחפרים בסמוך למבנים קיימים, ולא אמורים לפגוע בלוח הזמנים של בניית הבית החדש.

עלויות משוערות וכלי עבודה

עלויות משוערות וכלי עבודה
העלויות המשוערות של הנחת יסודות לבית חדש נקבעות על פי פרמטרים יחסית קבועים. סוג היסודות ועומקם משפיעים על המחיר הסופי, בעוד אופן הבסיס נקבע על ידי יועץ הקרקע. גם כמות החפירה או החציבה באתר, מורכבות המבנה ורוחב הפתחים יכולים לשנות את המחיר הסופי בצורה משמעותית. אפשר להתייעץ עם קבלן שלד טרם תחילת העבודות, ומאוד כדאי לעקוב אחר תהליך הנחת היסודות בשטח.
קידוחי קרקע מתבצעים באמצעות כלי רכב מיוחד אליו מחברים ראש מקדחה. הפעלת הכלי מסובבת את ראש המקדחה בצורה מהירה, ומאפשרת קידוח בגדלים ועומקים שונים. באדמות חוליות יש ליישם בשטח כלונסאות, וניתן לעשות זאת באמצעות משאיות, טרקטורים או באופן ידני.

לסיכום, אין אף דרך לבנות בית ללא הנחת יסודות. את החשיבות של הנחת היסודות ניתן לראות גם שנים רבות לאחר תום העבודה, בעיקר בתנאי מזג אוויר קשים או ברעידות אדמה.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים