כרגע באתר
5
2
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

בדיקת יעוד קרקע לנדל"ן

העלייה שחלה בשנים האחרונות בשוק הנדל"ן בישראל, מעודדת אנשים רבים לרכוש קרקעות להשקעה, מתוך מטרה להרוויח באמצעותן תשואה כספית נכבדה תוך לקיחת סיכון מועט. טרם ביצוע ההחלטה לרכוש שטח לנדל"ן להשקעה, יש לבצע בדיקת יעוד קרקע, עליה נסביר במאמר זה.

05/12/2018

סוגי הקרקעות להשקעה

סוגי הקרקעות להשקעה
הקרקעות במדינה מחולקות לסוגים שונים, בהם - אזורי מגורים, משרדים ומסחר, תעשייה ומלאכה, תחבורה ושטחים פתוחים. חלק מהן מומלצות למטרות השקעה ואילו מחלקן רצוי להימנע. כך לדוגמה, במידה שמדובר בשטחים פתוחים, או שטחים שייעודם שמורת טבע, גן לאומי או חוף ים משמעות הדבר היא שאין כל אפשרות לשנות את יעודם בהמשך. זאת, לעומת קרקעות הנמצאות באזורי מגורים, אשר תוך שנים ספורות עשויות להיות מופשרות ולשנות יעוד לבניה.

חשיבות עריכת הבדיקה

כל אדם המתעניין או שוקל את האפשרות של רכישת קרקע להשקעה, צריך ראשית לבדוק את היעוד שלה, על מנת שתהיה לו התכנות כלכלית להשגת רווחים עתידיים, מכיוון שיש סוגים ספציפיים של קרקעות שלא כדאי להשקיע בהם. חשוב להדגיש, כי רכישה של שטח לנדל"ן בלי עריכת כלל הבדיקות הראשוניות המתחייבות, אינה החלטה נבונה ואחראית והיא עלולה בסופו של יום לגרור הוצאה של סכומי כסף נכבדים ואף הפסדים כספיים. לפיכך, אין להקל ראש בחשיבותה ויש לבדוק לעומק את יעוד הקרקע וכן את מצבה הרישומי מבחינת זכויות, בעלות, הליכים הקשורים לקרקע ועוד.

מה צריך לעשות?

במידה שאתם עומדים לרכוש שטח לנדל"ן, יש לקבל מידע מקיף אודות היעוד שלו. לשם כך, ניתן לקבל מסמכים מועדת התכנון והבניה, היכולים להראות מה מתוכנן להיות השימוש המרכזי של שטח זה. כדאי לפנות גם אל הרשות המקומית או העירייה שבשטחן נמצאת הקרקע ולהיפגש עם המהנדס האחראי. במידה שישנן תכניות עתידיות עבור הקרקע, רצוי לגשת אל הגורם התכנוני ולבדוק את התכנותן. לא פעם הבדיקה תגלה כי קרקע הנמצאת בשטח המוגדר כריאה ירוקה, אינה צפויה להיות מופשרת כך שניצלתם מרכישת שטח שלא ניתן להשתמש בו להשקעה בהמשך הדרך.

מה עוד חשוב לבדוק?

כחלק מהבדיקה של יעוד הקרקע, יש הכרח לבדוק גם נושאים חשובים כגון - אם התוכניות הצפויות להתבצע עליה אכן תואמות את היעוד שלה, יש לבחון כי קיים סנכרון בין היתרי הבניה המצויים ויתר אישורי הבניה לבין השטח עצמו וכל הבנוי עליו וחשוב ביותר לבדוק ביסודיות את היבטי מיסוי המקרקעין. יש לציין, כי לשם ביצוע כלל הבדיקות ניתן ואף רצוי לפנות לאנשי מקצוע שזהו תחום מומחיותם העיקרי.

לסיכום

רכישת קרקע להשקעה הינה אופציה טובה לעשות כסף ולבסס או לשפר את המצב הכלכלי. אולם, טרם ביצוע העסקה חובה לערוך ביסודיות בדיקות שונות לרבות בדיקת יעוד השטח. לשם כך, ניתן ואף רצוי להסתייע בגורמים מקצועיים מתאימים, על מנת להשלים את העסקה על הצד הטוב ביותר ולא להיקלע להפסדים. זוהי אחת מהמטלות הנמצאת באחריות מלאה של הצד הרוכש בעת קיום כל עסקת נדל"ן.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים