כרגע באתר
6
4
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

אילוף כלבים חרשים

בעוד ישנם כלבים המגיבים לקולות ולצלילים, ישנם כאלה אשר סובלים מחירשות שיש לתקשר איתם אחרת. בניגוד למה שניתן לחשוב – גם כלבים שחוש השמיעה שלהם נפגע יכולים לעבור תכנית אילוף מקצועית שתשפר את איכות חייהם, וגם את איכות החיים של בעליו.

22/05/2019

חירשות מולדת

חירשות מולדת
ראשית, חשוב להבין כי חירשות אצל כלבים אינה תמיד בעיה נרכשת, אלא דווקא מולדת. אחת הסיבות לכך שהם נולדים חירשים היא רבייה לא מבוקרת. למרות שהנטייה היא להאמין כי מדובר על תופעה שאינה שכיחה, ישנם כלבים רבים החשופים לחירשות מולדת – בעיקר גזעיים.

חירשות נרכשת

החירשות הנרכשת היא חירשות שניתן למנוע אותה, ועל כן האחריות במקרה זה היא עליכם – הבעלים. לא ניתן לנקוט בסיבה אחת ספציפית הגורמת לחירשות, אך מה שתוכלו לעשות הוא לטפח שגרת ביקורים קבועה אצל הוטרינר המטפל אחת לשישה חודשים, כאשר המטרה היא לאבחן בזמן סימפטומים שיכולים לגרום בהמשך לחירשות. אז מה יכול לגרום למצב של חירשות שנרכשת לאורך חייו של כלבכם? חשיפה לרעשים חזקים, תופעות לוואי של תרופות הניתנות דרך קבע, אוזניים מלוכלכות ודלקות אוזניים שלא מטופלות כנדרש.

איבחון חירשות

חוש השמיעה של הכלבים מאד מפותח, כך שגם אתם תוכלו לאבחן את הבדיקה הראשונית לגמרי בעצמכם. כל עוד מדובר על חירשות מלידה, הרי שעם רכישתו או לקיחתו מעמותת אימוץ, ימסר לכם המידע הרלוונטי. עם זאת, כל עוד מדובר על חירשות נרכשת, הרי שתבחינו כי הוא מפסיק להגיב לצלילים, לקריאה בשמו וכיוצא בזה. התנהגויות נוספות שיכולות לרמוז לכם על פגיעה בשמיעתו של כלבכם: חוסר תגובה לרעשים חזקים וקיצוניים, גירוד מתמשך באזור האוזניים וסביר כי אף תתקשו להעיר אותו (תידרשו לגעת בו ממושכות בכדי להעיר אותו משנתו).

אז איך מאלפים כלב חירש?

אילוף כלבים מאפשר לכם להעניק לכלבכם חיים טובים יותר – גם אם הוא חירש וגם אם לא. בעוד המאלף ישתמש בגירויים מילוליים כל עוד הוא שומע, הרי שעם כלבים חרשים ישנו אתגר אחר, הנה מספר שיטות אילוף מתאימות:

שימוש בתנועות וסימנים

המאלף ילמד אתכם איך לתפוס את תשומת לבו של כלבכם באמצעות סימנים עם הידיים, שפת סימנים, תגובות למבט שלכם, יצירת אינטראקציה באמצעות תנועות של הראש והעיניים וכיוצא בזה. חשוב רק שהפעולות יהיו פשוטות וכן מאוד עקביות לשם למידה אפקטיבית ומהירה יותר.

חיזוקים חיוביים ושליליים

בהמשך לשימוש בתנועות וסימנים, ניתן להיעזר בשם לשם חיזוק חיובי ושלישי כתחליף לתקשורת מילולית. לדוגמא: במידה והכלב שלכם עושה את צרכיו במקום המתאים ניתן לתת לו חיזוק חיובי באמצעות סימן יד ובעקבותיה לתת לו מעין פרס, שהוא לא חייב להיות מזון טעים, אלא גם מתן תשומת לב מיוחדת. מנגד במידה והכלב עושה או מעוניין לעשות דבר אסור ניתן לבצע תנועה שלילית כמו תנועת "לא" של הזזת האצבע מצד לצד, בדיוק כפי שאנו משתמשים בה בעצמנו.

אילוף באמצעות חוש הריח

אלמנט נוסף שניתן לעשות בו שימוש הוא כמובן חוש הריח. מדובר על חוש מפותח מאד אצל כלבים, כך שגם באמצעותו ניתן ללמד אותם התנהגויות שונות. לדוגמא: במידה ואתם רוצים להעיר את כלבכם משינה לקראת טיול, הרי שיהיה כדאי להתקרב אל המלונה או המיטה שלו ולתת לו להריח אתכם. כך, לא נוצר מצב של בהלה בעקבות מגע פתאומי.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים