כרגע באתר
5
6
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

סקירה מלאה של בית חכם

הטכנולוגיה המודרנית מאפשרת התקנה של מערכת שליטה ממוחשבת בבית או בבניין. אך מה המשמעות של זה עבור הדיירים, מה זה עושה בפועל, והאם יש לכך גם חסרונות? במאמר הבא ננסה לקבל הצצה לעתיד הקרוב.

16/02/2014
כיום ניתן להתקין מערכת שליטה ממוחשבת כמעט בכל בית או בניין. מערכת זו שולטת במערכות הבניין השונות והנפוצות, לרבות מים, חשמל, תאורה, גז, מיזוג אוויר ואוורור, הסקה, תקשורת ועוד. התקנת המערכת אפשרית תודות לריבוי מערכות הבניין הקיימות בתשתית הבניין המודרני, במקביל להתפתחות מחשבים וטכנולוגיות חדשות. במילים אחרות, בית חכם הוא שלב מתבקש והגיוני באבולוציה של השימוש במחשבים לצורך התנהלות בסיסית ויומיומית.

הייעוד העיקרי של מערכות בית חכם הוא חיבור כלל המערכות השונות בבית אל מערכת אחת. הבקרה על המערכת הזו מתבצעת משלט ראשי, באמצעות המחשב או הטלפון ובחלק מהמקרים גם באמצעות פקודות קוליות. הבקרה והשליטה על מערכת מרכזית אחת בלבד מפשטים פעולות שגרתיות כגון:

הדלקת אורות

הדלקה וכיבוי של מזגנים

שליטה על פעילות דודי חימום

פונקציונאליות ודוגמאות לפעולות המערכת

ברמת הביטחון האישי מאפשר בית חכם שיפור משמעותי בהגנה, ומייעל את השימוש באמצעי בטיחות. הבית עצמו מפוקח על ידי בקרים, מעבדים ומחשבים המשולבים במערכת בקרת מבנה. היעילות של הבית באה לידי ביטוי בבקרה עם לוגיקה והגדרת תרחישים למכשירי חשמל. הלוגיקה יכולה להיות כתובה בתכנית או בסולם פעולות של בקרים, לדוגמא:

א. הדלקת אורות על סמך זיהוי תנועה
ב. חיישן פוטואלקטרי לעוצמת האור או ההשקיה כאשר הגינה יבשה
ג. סנסור מים לסגירת כיסוי גג לכביסה עם זיהוי גשם
ד. משלוח הודעה במקרה של זיהוי תנועה בשעות בלתי צפויות
ה. ניהול סגירת ופתיחת תריסים חשמליים בבית לפי מזג האוויר

ההתקנה של המערכת פשוטה יותר מכפי שנהוג לחשוב וכוללת החלפת מפסקים במפסיקים מבוקרים. יש מספר פרוטוקולים המשמשים להגדרות המערכת והשליטה. חלק מהפרוטוקלים דורשים חיווט מיוחד, וחלקם נשענים על תשתית החשמל הקיימת על מנת להעביר פקודות ולקבל קריאות מסנסורים המפוזרים ברחבי הבית.

יתרונות וחסרונות של בית חכם

יתרונות וחסרונות של בית חכם
כפי שניתן לראות, בית חכם משדרג בצורה משמעותית את איכות החיים. הוא מקל על התנהלות בתוך בתים גדולים, אפשר להשתמש בו בכל גיל, וניתן להגדיר בתוך המערכות הרגלים והעדפות אישיות. יתרונות אלו הופכים את המערכות הממוחשבות לחלק בלתי נפרד מהבתים הקיימים, וסביר להניח כי ההצלחה שלהם אפילו תגבר בעתיד הקרוב.

מצד שני, יש גם חסרונות לתלות גדולה במערכת ממוחשבת לצורך שליטה על מערכות הבניין או הבית. ראשית, המשמעות היא חוסר יכולת לבצע פיקוח ובקרה עקב הפסקות חשמל דרמטיות וארוכות. שנית, קיימת סכנה של החדרת וירוסים או תוכנת ריגול אל תוך המערכת. יש צורך בשיפור דרמטי של רמת האבטחה על המערכת הממוחשבת על מנת להמשיך ולשמור על האינטרסים של הלקוחות, בעלי הבתים והחברות המבצעות.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים