כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

הכנה נכונה לצה"ל

לקריאת המאמר המלש"ב יימתח להקשב!

28/11/2019

הכנה לצה"ל

הכנה לצה"ל
צה"ל הוא עולם שלם בתוך החברה הישראלית וככזה טומן בחובו אפשרויות מקצועיות וחברתיות.
תקופת השירות הצבאי מתרחשת בגילאי 18 – 21. רוב המלשבי"ם (מועמדים לשירות ביטחון) אינם יודעים להיכן הם ישובצו וכיצד תיראה החוויה של הגיוס.
קיימים מספר מסלולים אפשריים בהם יתמקצעו החיילים לעתיד, חלקם מצריכים כישורים מיוחדים ,פיזיים ומנטליים, אליהם מתכוננים מבעוד מועד. בשורות הבאות נסקור את הדרכים להכנה לקראת הגיוס.

קרבי זה הכי אחי – הכנה לקראת גיבושים לסיירות

חלק מהמועמדים לגיוס אשר רואים עצמם מתאימים לשירות ביחידת חיל רגלים (חי"ר) קרבית מובחרת כגון שייטת 13, סיירת מטכ"ל,שלדג, טיס ועוד, ימצאו עצמם מתאמנים לקראת ימי הגיבוש וההכנה.
בשנים האחרונות נוצרו קורסי הכנה מקצועיים לצה"ל אשר מאוישים על ידי חיילים, לוחמים לשעבר המכירים את המערכת הצהל"ית על דרישותיה השונות.
חודשים של אימוני כושר וסיבולת מתנקזים ליום אחד מכריע והוא יום הסיירות.

יום סיירות – מבחני כושר פיזי

זהו יום המיונים הידוע גם כיום שדה, בו יעברו המועמדים סדרת מבחני כושר וסיבולת, סחיבת אלונקה, ריצות ארוכות וריצות לטווחים קצרים (ספרינטים) ומבחני כח המצריכים אימון מקדים בחדר כושר או משקולות ביתיות. ביום זה מתבקשים המועמדים לרשום את העדפתם לאיזו יחידה הם רוצים להתגייס. את היום מתחילים כ 50 – 70 מלשבי"ם אשר בהמשך מחולקים לקבוצות וצוותים קטנים יותר. לקראת סוף היום, המועמדים ששרדו את המבחנים ימלאו שאלון סוציומטרי על חבריהם לגיבוש.

לא רק דרך הרגליים, גם דרך הראש

יום הסיירות מורכב בחלקו גם ממבחנים סוציומטריים ומבחני אמינות אשר נועדו לתת למערכת מושג על אופי המלש"ב. לדוגמה: מבחני ריצה בו יתבקשו המלשבי"ם לספור בעצמם את מספר ההקפות אותן ביצעו. כמו כן, תתבקשו לדרג את יתר חבריכם לקבוצה באותו היום.
אך הדבר החשוב ביותר אותו בוחנים הוא המוטיבציה של המלש"ב, כח הרצון שמעיד על התמודדות עם קשיים והתמדה ויכול לעשות את ההבדל בין סיום בהצלחה או כישלון.

הכנה לא רק לקרביים

קיימות יחידות מובחרות נוספות בצה"ל אשר אליהן נעשים מבחנים מיוחדים המנסים לאתר נערים עם יכולות העונות לצרכי המערכת כאשר הדגש הוא יכולות מקצועיות.
התפקידים הללו כוללים בין היתר: פקח טיסה, יחידת הסייבר של הצבא, קורסי מכונאות שונים ומפעילי מערכות שונים כגון מלט"ים.
ההכנה לקראת שירות כזה מתבססת בעיקר על מבחני התאמה קוגנטיביים, תיאורטיים ופסיכולוגיים.
המבחנים הללו דומים במהותם לשאלונים ארוכים עם שאלות צולבות והדרך להתכונן אליהם היא דרך לשכת הגיוס.

בית ספר והמסגרות הטרום צהלי"ות כהכנה לשירות

מסגרות החינוך ומוסדות הלימוד בהן אנו מבלים את שנותינו עד לגיל הגיוס מהוות נדבך חשוב ומעצב באישיות שלנו וכן מעידות על יכולות שכליות אותן אנו רוכשים במהלך ילדותנו.
כלומר, בהנחה שהייתם בבית הספר במגמה ריאלית של מחשבים או מתמטיקה, סביר להניח שתהיו מועמדים פוטנציאליים ליחידות סייבר. אין הדבר פוסל מועמדים אשר למדו 5 יחידות גיאוגרפיה במגמה הומנית והם בעלי ידע ויכולות אשר באות לידי ביטוי במבחנים הצה"ליים אשר נועדו לבחון את היכולות לעיתים בלי שאנו מודעים להן בכלל. גיוס נעים ובהצלחה!
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים