כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

התמחות עבור מנתח החלפות מפרקים

אחד התחומים המעניינים בעולם הרפואה הוא אורתופדיה. חלק מהאורטופדים מתמחים באבחון ובטיפול בירכיים וברכיים ואחרים בוחרים להתמקד בבעיות כתף או מרפקים, ידיים או עמוד השדרה, בין אם מדובר בבעיות כתוצאה משחיקה או פציעות ספורט, שברים או עיוות עמוד השדרה.

30/04/2020

לפני ההתמחות - מסיימים רפואה

לפני ההתמחות - מסיימים רפואה
המסלול להתמחות זו מתחיל בלימודי רפואה בבית הספר לרופאה כאשר רק לאחר סיום הלימודים בבית הספר לרפואה, ניתן לעבור התמחות באורתופדיה ולאחר מכן, לבחור התמחות ספציפית כמו ניתוח החלפות מפרקים. בישראל קיימים שישה בתי ספר לרפואה והמסלול הנורמטיבי ללימודי רפואה נמשך כשש שנים אם כי יש תוכנית מקוצרת של 4 שנים לבעלי תואר ראשון בתחומים רלבנטיים שעמדו בדרישות. למשל, ביולוגיה, כימיה, רוקחות, פסיכולוגיה וכדומה.

כירורגיה אורתופדית

מומחי כירורגיה אורתופדית מבצעים ניתוחים החלפות מפרקים ולכן רבים מכנים כירורג אורתופדי בשם של מנתח החלפות מפרקים. כירורגים המתמחים באורתופדיה בקיאים בטיפול של דלקות מפרקים, טראומות אורתופדיות, היצרות עמוד השדרה, דלקת פרקים, מחלות ניווניות, זיהומים, הפרעות מולדות ועוד מצבים אורטופדיים המחייבים אבחון או התערבות כירורגית. הם בעלי הכרות עם משתלים וציוד כירורגי מתקדם.

איך מגיעים לכירורגיה אורתופדית?

ההתמחות בכירורגיה אורתופדית לרוב נמשכת כ-4 שנים במהלך נרכש ידע בכירורגיה כללית, פלסטית, עמוד השדרה, פגיעות ספורט, כירורגיית כתף, השתלת מפרקים, כירורגיית כף היד וגם נוירולוגיה, כירורגיה כללית, כירורגיית כלי דם. מתמחה בכירורגיה אורתופדית נדרש להגיש למועצה המדעית בתום תחום ההתמחות רישומים מדויקים של פעולות החובה שביצע כמו למשל, רשימה מסכמת של הניתוחים בחתימת מנהל המחלקת לפי סוגים, תאריכים, גיל החולה וכדומה.

אילו כישורים נדרש אורתופד כירורגי?

אורתופד כירורגי נדרש להצלחה בתפקיד למגוון מיומנויות מקצועיות בעיקר בעבודת ידיים, תיאום מצוין בין עיניים לידיים, ראייה חזותית, יכולת ארגון וכישורי קבלת החלטות. עליו גם להיות בעל מוכנות לעבודה פיזית מאומצת וארוכה והתמודדות עם מצבי לחץ וכישורים הקשורים לתקשורת בינאישית הנדרשת באינטראקציה שלו עם פציינטים וקולגות, מזג רגוע וחוסן מנטאלי.

במה מתמחה מנתח החלפת מפרקים?

מנתחים רבים כיום העוסקים בהחלפת מפרקים מאמצים שיטות של ניתוח החלפות מפרקים. מתקדמות וחליפים את מפרך הברך והירק בגישה הקדמית המאפשרת שימור של יציבות המפרק, ביקורת על אורך הרגליים ומקצרת משמעותית את אורך השיקום. יש המתמחים בהחלפה שלמה או חלקית של מפרק הירך או מבצעים החלפת ירך מלאה וחלקית ומבצעים גם החלפת ברך. במרוצת הזמן ניתן לבצע הסמכות ספציפיות ולרכוש התמחויות כמו למשל, בניתוחי קיבוע של שברים מורכבים באגן ומפרקי הירך.

היכולת לשנות חיים של אנשים

העבודה של מומחים בניתוח החלפות מפרקים מתבצעת בצורה פרטית במרפאות פרטיות או בעבודה בבית חולים, תלוי בכל רופא ובמקום עבודתו. אין ספק שמקצוע האורתופדיה מציע עניין רב וסיפוק גדול, כשאפשר לעזור לאנשים עם בעיות של הגבלת תנועה וכאבים. מנתח החלפות מפרקים מסייע לאנשים בעלי כאב כרוני לחזור לפעילות ולתפקד טוב יותר וללא כאב. הוא מלווה אותם מהשלב הטרום ניתוחי דרך הניתוח עצמו ועד ביקורת ומעקב לאחר הניתוח על מנת לוודא שהניתוח אכן הצליח.

עניין רב – סיפוק משמעותי

מנתח החלפות מפרקים לא מפסיק להתמקצע ברגע מהכשרות והשתלמויות בנוגע לשיטות חדשות וגישות מתקדמות ועד שימוש בכלים וטכניקות בביצוע ניתוחים מורכבים. מדובר בעבודה מתגמלת מאוד הן מהבחינה הכספית והן מבחינת עניין וסיפוק מקצועי.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים