כרגע באתר
4
2
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

חמישה דברים שלא ידעתם על תמא 38

תמא 38 הינה תוכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים ישנים, על מנת שיוכלו לעמוד ברעידות אדמה עתידיות.

06/03/2014
מדינת ישראל יושבת על השבר הסורי אפריקאי, וכל המדענים צופים כי ביום מן הימים תתכן באזורנו רעידת אדמה רצינית, שבעוצמתה יהיה להרוס מבנים רבים שניבנו בעבר ללא תקנים מיוחדים בפני רעידות אדמה. מדובר במבנים שניבנו לרוב לפני שנת 1973 ושהם זקוקים לחיזוק משמעותי על מנת לעמוד באפשרות של רעידת אדמה. המדינה החליטה על תמא 38 בשנת 2005, ועל מנת להוציא אותה לפועל בדרך שתהיה כדאית לתושבים ולמדינה, כוללת התוכנית כמה סעיפים חשובים. להלן חמישה דברים חשובים אודות התוכנית.

1. עיקרי התוכנית

יזמי תמא 38 מאופיינת בתהליך בנייה שבו ניתנים אישורים וזכויות בנייה נוספות בבניין, וכן פטורים שונים בהיטל השבחה, מס שבח ואגרות בנייה. הרעיון הוא לאפשר לדיירי המבנה להוסיף עוד שתי קומות, ולבנות בקומה הקרקע המפולשת עוד דירות, ובתהליך זה לחזק את המבנה בכל החיזוקים הנחוצים כנגד רעידות אדמה.

2. מי מקבל את זכויות הבנייה?

על מנת שהתוכנית תהיה כדאית לכולם יש צורך בהתקשרות עם קבלן, שיקבל את זכויות הבנייה הנוספות מהדיירים, יבנה את הדירות החדשות, וימכור אותן ברווח. בתמורה ישפץ הקבלן את המבנה כולו, יחזק את היסודות ויתאים אותם לתקנות הבנייה החדשות.

3. תוספות בנייה לדיירי הבניין

בנוסף לשיפוץ המבנה וחיזוק היסודות כוללת תוכנית תמא 38 אפשרות לתוספות לדירות הקיימות בבניין. זכויות הבנייה הנוספות שמקבל הקבלן מאפשרות לו להוסיף דירות נוספות על גג המבנה, ובקומה המפולשת, הוספת מעלית בבניין וגם תוספת בנייה לכל דירה בסדר גודל של 25 מ"ר הכוללים ממ"ד, מרפסת שמש וכיוצא באלה.

4. יישום התוכנית

על מנת ליישם תוכנית תמא 38 יש צורך בהסכמת דיירי הבניין לכך. יש לקיים ישיבה של כל דיירי הבניין לצורך זה על מנת להגיע להחלטה משותפת. לאחר קבלת ההסכמה של דיירי הבניין יש לפנות לחברה קבלנית שתהיה מעוניינת להיכנס לפרוייקט. על החברה להגיש הצעה מפורטת של תוכנית הבנייה ועליה לכלול את כל החיזוקים באישור מהנדס, את כל תוספות הבנייה הדרושות כולל הוספת דירות, שיפוץ המבנה, החנייה, החזית, הוספת מעלית, תוספת לדירות הקיימות וכדומה. לאחר מכן יש להגיש את התוכניות לאישור המועצה המקומית על מנת שניתן יהיה להתחיל בעבודות.

5. בעיות וכשלים בתוכנית תמא 38

תוכנית תמא 38 התגלתה כמאד יעילה במרכזי הערים הגדולות, ובמספר ערים שבהם מחירי הדירות גבוהים. אבל בערי פריפרייה לא משתלם לקבלנים להיכנס לעסקאות מסוג זה ואלה נשארות עם מבנים ללא חיזוק וללא מענה אמיתי לבעייה זו. בעייה נוספת שמתעוררת לא אחת היא נושא המימון של התוכנית מכיוון שאין לקבלן אפשרות לשעבד את הקרקע (שאינה שלו) על מנת לקבל את המימון הנחוץ לו בבנק כפי שהוא מקבל בעסקאות נדל"ן אחרות.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים