כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

פרופ משה קוטלר על השימוש ברטלין

יו"ר החברה הישראלית לרפואת התמכרויות מסביר מה ההשפעות של נטילת ריטלין, כיצד הן באות לידי ביטוי בקרב סטודנטים ומתי כדאי לקחת את התרופה?

22/04/2014

ראשית דבר

ראשית דבר
מתוקף תפקידו כיו"ר החברה הישראלית לרפואת התמכרויות מתבקש מר משה קוטלר להרחיב על הנושא של נטילת ריטלין בקרב סטודנטים. ריטלין הוא שמה של תרופה פופולארית, המורכבת מחומר בשם מתילפנידייט. זהו חומר מעורר הפועל בדרך שעדיין לא נחקרה לחלוטין על ידי הרופאים ומתמקד במערכת העצבים. יחד עם זאת ועל אף שמדובר בחומר מעורר כמו קפאין, ריטלין גורם לריכוז וקשב חד בקרב הלוקים בתופעות ADHD. הוא התגלה לפני למעלה מ-50 שנה ולאחר ששימש בתור טיפול בדיכאון, החל הריטלין לצבור תאוצה גם בקרב תלמידים וסטודנטים.

פרופ משה קוטלר מסביר כי החומר המרכיב את הריטלין פעיל בעוצמה המתקרבת לזו של סמים ממריצים, כמו אמפטמינים ואחרים. יו"ר החברה הישראלית לרפואת התמכרויות מעריך שהריטלין מגביר בצורה מסוימת את שחרור הדופמין וכך משפר את יכולת המיקוד, אך השאלה היא מהן תופעות הלוואי ומתי הן עלולות להתעורר. מעבר לכך, בשנים האחרונות קמו לריטלין תרופות מתחרות ולאחרונה אישר ארגון הבריאות האמריקאי מדבקה המיועדת לילדים שמתקשים לבלוע גלולות.

משה קוטלר: "לא כל רופא מורשה לנפק מרשם"

על פי יו"ר החברה הישראלית לרפואת התמכרויות, לא כל רופא בישראל מורשה לנפק מרשם ולאשר נטילת ריטלין עבור ילדים, סטודנטים או מבוגרים. ראשית, התרופה נבדקה רק בקרב חולים הלוקים בהפרעות קשב וריכוז. שנית, היא מותרת לשימוש רק בילדים מעל גיל 5.

אלו תופעות הלוואי המוכרות של ריטלין:
- ירידה בתיאבון
- כאבי ראש
- בעיות שינה
- כאבי בטן
- תחושת ישנוניות

על אף כל האמור לעיל, פרופ משה קוטלר וגורמים נוספים בענף הבריאות בישראל מספרים כי היתרון של ריטלין הוא שהשפעתה של התרופה חולפת לחלוטין עם הפסקתה. במילים אחרות, מטופל הנוטל ריטלין יכול לפנות להתייעצות עם רופא משפחה או גורם מומחה אחר, לקבל המלצות על הפסקת הטיפול ולחזור לשגרה באופן מהיר יחסית. התרופה מותרת לרישום רק על ידי מומחים לפסיכיאטריה או ניורולוגיה והיא דורשת אבחון הכולל מבדקים פסיכולוגיים ומבחן TOVA.

מתי אסור לקחת את התרופה?

החברה הישראלית לרפואת התמכרויות ובראשה פרופ קוטלר, עוזרת להבין גם מתי אסור לקחת ריטלין. באיגוד הרופאים קובעים כי התרופה אסורה בין היתר עבור חולים הסובלים מגלאוקמה, חולים עם בעיות מתח וחרדה, בעלי יתר לחץ דם וחולים עם הפרעות קצב. מחירו של הריטלין אינו גבוה ולאחר קבלת מרשם ואבחון על ידי פסיכיאטר או נוירולוג ניתן לרכוש את התרופה בעלות של 14 ש"ח לכמות של 30 כדורים במינון סטנדרטי של 10 מ"ג.

לסיכום, כמו בכל תרופה אחרת, גם בעת נטילת ריטלין רצוי להתייעץ עם רופא המגיע מתחום הפסיכיאטריה ומבין את כל ההשלכות של התרופה. סטודנטים לא צריכים לעבור לנטילת ריטלין באופן קבוע ולפני ששמעו חוות דעת של איש מקצוע.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים