כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

לימודי מפעיל עגורן

הפעלה של ציוד מכני הנדסי מאפשרת השתלבות מהירה במספר מסלולי קריירה מעניינים. במאמר הבא נסביר מה קובעות תקנות הבטיחות בעבודה לגובה ונרחיב על לימודי מפעיל עגורן בישראל

01/05/2014
עגורן הנקרא גם "מנוף ענק" מיועד להרמה של גופים כבדים ושייך אל משפחת הציוד המכני ההנדסי. הייחודיות של המנוף היא זרוע ארוכה המאפשרת הרמה של ציוד במשקל גבוה במיוחד. המנוף מתבסס על מערכות של כבלים חזקים, כננות וגלגלות הנמשכים באמצעות מנועים חשמליים עם הספק מרשים. הסיבה בגללה כדאי להכיר את התחום של הפעלת ציוד מכני הנדסי היא אפשרות להשתלבות מהירה במגוון של מסלולי קריירה.

קורס עגורנים הוא תנאי להפעלת המנוף וזאת בהתאם לתקנת הבטיחות בעבודה בגובה. תקנה זו קובעת כי יש להפעיל מנוף מן הסוג הזה רק בידי עגורנאי מוסמך, שבידו תעודת הסמכה תקפה להפעלה של מנוף מסוג ודרגת עומס מתאימים. בנוסף, לכל מכונת הרמה אחרת המפעיל נדרש במינוי הניתן על ידי הגורמים הרלוונטיים.

בעת בחירת מסלול לימודים יש לברר לגבי הכרה של משרד התמ"ת במוסד בתור "רשות הסמכה לעגורנאים ולאתתים" מהסוגים הבאים:
א. צריח – מנוף של עד 3 טון, 9 טון, 12 טון או ללא הגבלת עומס.

ב. נייד – מנוף המסוגל להרים משקל עד 30 טון, עד 90 טון, עד 150 טון או ללא הגבלה.

ג. שער עילי/גשר – מנוף ללא תא מפעיל או עם תא מפעיל.

ד. עגורן להעמסה עצמית – מנוף של עד 1 טון או ללא הגבלת עומס.

תנאי הקבלה ומשך הלימודים

הצטרפות אל מסלול הלימודים מחייבת עמידה במספר תנאי קבלה. ראשית, על המועמד להיות מעל גיל 18 ועם 9 שנות השכלה מינימום. שנית, עליו להציג אישור על כשירות החתום על ידי רופא תעסוקתי ולהראות ניסיון מוכח בתחום הפעלת הציוד. שלישית, רוב מוסדות הלימוד דורשים מעבר של מבחן פסיכוטכני ייעודי וניסיון של 80 שעות כעוזר של מפעיל מנוף. מעבר לכך, יש מקומות בהם הלימודים מתחילים רק לאחר עמידה מול ועדת מיון המורכבת ממרצים, מפקחי בטיחות ועוד.
לימודי התעודה נמשכים בערך 260 שעות והם כוללים מפגשים בבוקר, בצהריים ובערב. רצוי לברר מול מוסד הלימודים לגבי הרכבם הספציפי של השיעורים, לרבות התנסות מעשית, הרצאות פרונטליות, מפגשים מיוחדים ועוד. בוגרי הקורס ומסלולי הלימודים המאושרים על ידי משרד התמ"ת זכאים לקבלת רישיון להפעלת מנוף. הרישיון ניתן מטעם משרד התחבורה ואחריו ניתן להצטרף אל חברות העוסקות בתחום הבנייה.

לסיכום

הפעלה של מנופים כבדים דורשת התמחות, הסמכה ולימודים בנושאים מגוונים. מטרת הלימודים היא להכשיר את מפעילי העגורן ולמנוע נזקים בלתי הפיכים לעצמם, לציוד ולסביבה. תכנית הלימודים מתמקדת בהתנסות מעשית, אך יש חשיבות גדולה גם לתכנים התיאורטיים כגון טופוגרפיה, חוזק חומרים, כללי בטיחות, תחזוקה ועוד.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים