כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

לימודי טכנאי מכונות עיבוד שבבי

קורס עיבוד שבבי מקנה ידע בתכנות CNC וכולל יישום ידע תיאורטי בתוך עבודה מעשית. במאמר הבא נסביר ממה מורכב מסלול הלימודים וכיצד ניתן להשתלב באמצעותו במסלולי קריירה מגוונים

01/05/2014
עיבוד שבבי הוא שמו של תהליך ייצור תעשייתי בו מסירים חומר מגוש של חומר גלם מסוים לצורך יצירת עצם כלשהו. בניגוד לעיבוד פלסטי בו הצורה של החלק מוקנית על ידי עיוות, במהלך ייצור תעשייתי מן הסוג הזה משתמשים בגוש חומר גלם הגדול מספיק על מנת להכיל את המוצר הסופי כולו. על מנת להסיר את עודפי החומר משתמשים בכלים מיוחדים כגון ראשי מקדח, ראשי כרסום ומסורים והשיטות העיקריות לטובת העיבוד הן חריטה, כרסום, קדיחה וניסור.

לימודי טכנאי מכונות עיבוד שבבי כוללים מסלול מורכב של רכישת ידע תיאורטי ויישומו על גבי המכונות הבאות:
- מחרטות
- כרסומות
- מסורים
- מקדחות
- משחזות

בנוסף, סטודנטים במסלולי הלימוד הללו נחשפים אל שורה ארוכה של חומרי גלם הנחשבים נוחים לצרכי העיבוד:
- אלומיניום
- פלדה ופלדת אל-חלד
- ארד
- פליז
- עץ
- MDF
- פוליאוריתן
- דלרין

כל מה שצריך לדעת על בקרי CNC

בקר המחשב המתוכנת לקבל קלט ולהניע לפיו כלי עיבוד נקרא CNC. באמצעות CNC ניתן לבצע חישובים ואינטרפולציות כדי להניע כלי חשמלי מהסוג של כרסומות, מחרטות ומקדחות. טכנאי עיבוד חייב להכיר את מכונות ה-CNC המודרניות, שנשלטות ישירות ממחשב אישי עליו מותקנת תוכנה ייעודית. התוכנה היא הגורם המרכזי המאפשר מעבר מתכנון לייצור ללא שרטוטי נייר. המשמעות היא קיצור של תהליכי העבודה והשגת הספקים מרשימים במשך ימים רצופים ללא הפסקה.

הביקוש עבור אנשי עיבוד שבבי ממוחשב המבוסס על בקרי CNC הוא תולדה של האצה בענף התעשייה של ישראל. האצה זו גרמה לצורך מיידי בסטודנטים שסיימו מסלולי הכשרה ויודעים כיצד לבצע תכנון, ייצור ופיקוח של מעבדי שבבים. בנוסף, סטודנטים אלו יכולים לעזור בפיתוח מכונות ייצור אוטומטיות ולתרום למשק הישראלי באופן גורף. מסלול הלימודים מאפשר לסטודנטים לרכוש את המיומנות הדרושה לתכנות, תכנון וייצור, אולם הוא מבוסס גם על היכרות עם טכנולוגיות מתוחכמות וחדישות.

תכנית הלימודים

בין היתר עוסק מסלול הלימודים של עיבוד שבבי בתורת החומרים, מדידות ואבטחת איכות. תנאי הקבלה אינם קשים ודורשים ברוב המקרים 10-12 שנות לימוד ועמידה בראיון אישי. מבחינה טכנית דורשים הלימודים חשיבה ריאלית, יכולת דיוק ומוטיבציה לירידה לפרטים.

תכנית הלימודים אורכת בין חצי שנה לשנה והיא מבוססת על שרטוט ממוחשב, תורת הכלים, אנגלית טכנית ועוד. עם תום הלימודים ניתן להירשם אל מבחנים של משרד התמ"ת ולאחר מכן לקבל תעודת מפעיל כרסומת ומחרטה קונבנציונאלית. תעודה זו מבטיחה השתלבות מהירה במגוון של מפעלים, ארגונים ומקומות עבודה ציבוריים ופרטיים.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים