כרגע באתר
7
3
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

משכנתא – מה חשוב לדעת לפני שחותמים?

עומדים לחתום על משכנתא? רגע לפני החתימה, להלן כל מה שאתם צריכים לדעת על לקיחת משכנתא

19/05/2014
חתימה על משכנתא היא אחד הצעדים החשובים ביותר בחיים. החתימה היא בעלת משמעות כלכלית אדירה וההשלכות שלה נמשכות שנים רבות. במאמר הבא נביא דגשים לחתימה מוצלחת על משכנתא ונסביר מה באמת חשוב לדעת.

משכנתא היא לא רק הלוואה ארוכת טווח. המשמעות של חתימה על משכנתא היא שעבוד של נכס מקרקעין כבטוחה להחזרת ההלוואה. אי עמידה בתנאי ההלוואה מספקים לבנק את הזכות לקחת את הנכס ולפגוע בצורה אנושה באיכות החיים של הלווה. בנוסף, יש סוגים רבים של הלוואות הניתנות כחלק ממסלולי המשכנתא.

בשלב הראשון כדאי לדעת ממה נובעים ההבדלים בין מסלולי המשכנתא. יש מספר פרמטרים אותם חשוב להכיר טרם החתימה ועוד לפני ההתחייבות על הצטרפות למסלול משכנתא מסוים:

- גובה הריבית עבור ההלוואה
- סוג ההצמדה של הריבית
- תכיפות השתנות הריבית
- משך ההלוואה בשנים
- לוח הסילוקין עבור ההחזר
- נקודות יציאה: מספר ומועד ההזדמנויות בהן ניתן לפרוע את המשכנתא

פרמטרים אלו קובעים את איכות המשכנתא ואת התאמתה לצרכי הלקוחות והלווים. יש לבחון היטב כיצד הפרמטרים מוגדרים בתוך החוזה, לחתום רק בנקודות שתואמו מראש ולהתייעץ עם אנשי מקצוע העוסקים בתחום בכל מקרה של התלבטות.

כושר ההחזר של ההלוואה

כושר ההחזר של ההלוואה
עוד דבר שחשוב לדעת לפני שחותמים על משכנתא הוא שלא תמיד ניתן להבטיח את כושר ההחזר הקיים. במילים אחרות, רצוי להביא בחשבון מצב בו כושר ההחזר נפגע. שעבוד הנכס לטובת קבלת הכסף מהבנק מייצג התחייבות ארוכת טווח. במהלך תקופת ההתחייבות עשוי להיפגע כושר ההחזר כתוצאה מאובדן של מקור הכנסה קבוע, הוצאות בלתי צפויות עקב מקרה חירום רפואי או גירושין וגם עלייה משמעותית בגובה ההחזר ביחס להכנסה הקבועה.

סיבות אלו ועוד פוגמות בכושר ההחזר ועלולות להביא למצב של מימוש הזכות לשעבוד הנכס על ידי הגורם המלווה. רצוי לבחון היטב כיצד מאופיינת פגיעה בכושר ההחזר בתוך חוזה ההלוואה. אין סיבה לחתום על משכנתא לפני שבוחנים את הפרטים הקטנים ומבינים את המשמעות הכלכלית והקונקרטית שלהם.

מתי ניתן לשבור את מסלול המשכנתא?

נושא אחרון ולא פחות חשוב שכדאי לבדוק טרם החתימה על משכנתא הוא שבירה של המסלול. באופן עקרוני, קיימת אפשרות של תשלום כל יתרת החוב בבת אחת ובמטרה להפסיק את תשלומי המשכנתא. אפשרות זו חייבת להיות מגולמת בתוך החוזה בצורה המקובלת על הצדדים.

בחלק מהמקרים מלווה התשלום בעמלת פרעון מוקדם המכונה בשם "קנס". גם את העמלה הזו יש לנסח בצורה ברורה בתוך החוזה ולשביעות רצונו של הלווה. בנקים אמורים להציע מסלולים בעלי תחנות יציאה אטרקטיביות ואפשרות לפרעון חלקי או מלא גם ללא קנסות או עמלות. בדקו את הנושאים הללו ותוכלו להבטיח מסלול משכנתא אטרקטיבי.
לסיכום, חתימה על משכנתא דורשת התייעצות עם אנשי מקצוע וקבלת הכרעות קשות. השקיעו זמן ומחשבה בחתימה על הנושא והכירו היטב את הנושאים שצפויים להשפיע על שארית חייכם.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים