כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

ייעוץ לימודים - למי פונים?

מתלבטים מה ללמוד? מרגישים שאתם צריכים ייעוץ? כך תדעו למי לפנות לגבי ייעוץ לימודים

19/05/2014
בחירת מסלול לימודים היא אחת ההחלטות הקשות והחשובות ביותר אותן מקבלים צעירים בישראל. מסלול הלימודים קובע לא רק כיצד ייראה העתיד הקרוב של הדור הבא, אלא גם משפיע על הקריירה, על ההכנסה ועל רמת החיים. השאיפה היא לבחור מסלול לימודים העולה בקנה אחד עם היכולות של הסטודנט, עם הרצונות ועם תחומי העניין שלו. יחד עם זאת, יש היצע רחב מאוד של מסלולי לימוד ורוב הסטודנטים פשוט אינם יודעים כיצד לקבל את ההחלטה הנכונה. בדיוק בשביל מקרים מן הסוג הזה החלו גופים מובילים להעניק ייעוץ לימודים

יועצי לימודים עוברים הכשרה ארוכה ומאמינים כי "לכל אדם יש שביל". היועצים מתמקדים בתהליך הכולל הכוונה לגבי בחירת מסלול לימודים ותכנון ארוך טווח. כל אחד מהיועצים הוא איש מקצוע המכיר את האקדמיה, את תנאי הקבלה ואת ההבדלים בין המסלולים. תהליך האבחון בליווי יועצי לימודים נועד לסייע לסטודנט לקבל החלטות, אך הוא מתאים גם עבור מי שכבר נמצא בקריירה מסוימת. הייעוץ אידיאלי עבור חיילים משוחררים המתלבטים גבי מסלול לימודי או תעסוקתי, צעירים החוזרים מטיול, סטודנטים שהחלו במסלול מסוים ושוקלים פרישה, צעירים המעוניינים לפתוח עסק או להביא לידי ביטוי כישורי ניהול ויזמות וגם צעירים המעוניינים לפתח קריירה על אף לקויות למידה.

איך יודעים מה כדאי ללמוד?

איך יודעים מה כדאי ללמוד?
אין תשובה חד משמעית מה כדאי ללמוד. לכל סטודנטים יש שיקולים אחרים המתווים עבורו את הדרך. חלק מהצעירים מעדיפים להתמקד באופק תעסוקתי ובגריפת רווחים מהירים תוך זמן קצר, בעוד אחרים יעדיפו לפתח דווקא את מדעי הרוח והחברה. אף על פי כן, כדאי ללמוד נושא היוצר עניין ואתגר בקרב הסטודנטים. קשה לנבא מה יוליד יום, אך תמיד נושא בעל רלוונטיות עבור התלמיד יביא לתחושת הסיפוק הנדרשת.

כדאי וצריך להיעזר במכונים וביועצים לפני שבוחרים מסלול לימודים או קריירה. מכונים אלו מעמידים בראש סדר העדיפויות את צרכיו של הסטודנט ויש להם יתרונות רבים. הם מכירים את הסקטור הפרטי והתעסוקתי, מנוסים בהתאמת מסלולי לימוד עבור סטודנטים ומעסיקים שורה ארוכה של אנשי מקצוע.

מה כרוך באבחון של יועץ לימודים?

ההמלצה החשובה ביותר היא לפנות אל ייעוץ לימודים הניתן במוסדות מקצועיים. מוסדות אלו אמורים להקפיד על תהליך ברור, מדויק ואמין ככל האפשר של אבחון עבור הסטודנט. אבחון מבוסס על שימוש בספקטרום רחב של שיטות. תהליך ייעוץ מתחיל במפגש ראשוני בו נדרשת התמקדות ברצונות, בכישורים ובשאיפות של הסטודנט לעתיד. במקביל, ניתן לנצל את המפגש על מנת להעלות על פני השטח חסמים ואתגרים. מפגש זה מטמיע ביטחון בקרב הסטודנטים והוא יכול לעזור להם לפזר את המשאבים העומדים לרשותם בין מוסדות לימוד שונים.

בשלב השני ישנו אבחון בפועל המבוסס על סט שלם של מבחנים ממוחשבים. מטרת המבחנים היא לבדוק כישורים, מאפייני אישיות וגם נטיות מקצועיות. ברוב המקרים מצליחים המבחנים לחשוף מגמות אישיות שאינן ברורות אפילו עבור הסטודנט עצמו. במילים אחרות, מבחנים ממוחשבים מעניקים פרספקטיבה אובייקטיבית ובעלת משמעות קריטית עבור סטודנטים המתלבטים לגבי מוסדות לימוד.

בשלב השלישי של ייעוץ לימודים זוכה הסטודנט לקבל סיוע מעשי בקבלת החלטה ובבחירת מסלול לימודי או תעסוקתי. יש מקרים בהם הסטודנט מסיים את האבחון עם רעיונות חדשים שלא היו מוכרים לו מראש, וסיטואציות בהן הסטודנט נעזר ביועץ על מנת לבצע את הצעדים הראשונים עבור בניית הקריירה. מפגש הסיכום תלוי במידה רבה בממצאי האבחון, באפשרויות הקיימות בתוך מסלולי הלימוד עצמם וגם בשוק התעסוקה הדינאמי.

צור עמנו קשר – "לכל אדם יש שביל" ונשמח לעמוד לרשותך בייעוץ לימודים וקריירה.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים