כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

לימודי רפואת עור – דברים שצריך לדעת לפני שמתחילים

סטודנטים הבוחרים להתמחות ברפואת עור יכולים להשתלב בעבודה בבתי חולים וקופות חולים בכל רחבי הארץ. במאמר הבא נסביר מה כוללים לימודים מן הסוג הזה ונבין את הקשר בין מחלות עור לרפואה המודרנית

25/05/2014
לימודי רפואה נמשכים שבע שנים ומחולקים לשני שלבים. השלב הראשון כולל את הלימודים הקדם קליניים והוא נמשך שלוש שנים. במהלך השלב הזה מוענק לסטודנט תואר ראשון ברפואה, אולם על מנת לעבור אל השלב הקליני הוא חייב להציג ממוצע ציונים של 75 לפחות. השלב השני הוא הלימודים הקליניים עצמם ובו מפתח הסטודנט יכולת ומיומנות קלינית. בסוף השלב הזה בוחרים הסטודנטים תחום התמחות בו יעשו את הסטאז'. תקופת ההתמחות נערכת בשנה האחרונה של הלימודים ובמהלכה ניתן לבחור בין היתר ברפואת עור, רפואה פנימית, רפואת נשים ועוד.

כפי שניתן לראות, לימודי רפואת עור מבוססים על מידע הניתן גם בסוגים אחרים של התמחויות. כל הסטודנטים עוברים את אותה הכשרה בשלב הקדם קליני והקליני וזאת במטרה להבטיח רמה אחידה. יחד עם זאת, אי אפשר להתעלם מהבדלים משמעותיים בין מחלות עור לבין מחלות בחלקים אחרים של הגוף.

מה מאפיין מחלות עור כמו סרטן העור?

רפואת עור מתמקדת בחקר ולימוד המאפיינים הפיזיולוגיים, האנטומיים והפתולוגיים של האיבר הגדול ביותר בגוף האדם. כתוצאה מכך, מחלות עור יכולות לגרום לשורה ארוכה של נזקים בלתי הפיכים.

החלוקה של המחלות מתבצעת בצורה כזה על פי ההבחנה הבאה:

- מחלות עור גנטיות ומשפחתיות
- נגעים מולדים של כלי דם או ביטויים של דלקת כלי דם בעור
- מחלות אוטואימוניות בעלות מעורבות עורית
- מחלות זיהומיות (ויראליות, חיידקיות או זיהומים אחרים)
- גידולים

סרטן העור או בשמו המקורי(מלנומה) לדוגמא בא לידי ביטוי בגידולים ממאירים המופיעים על פני העור, בצורת התרבות בלתי מבוקרת של תאים. הגורמים העיקריים לסרטן מן הסוג הזה הם חשיפה מוגברת לשמש ולקרינת UV ללא נקיטת אמצעי זהירות. הסרטן שכיח אצל אנשים בהירים אולם הוא יכול לפגוע גם באנשים בעלי עור כהה ובכל גיל. קיימים שלושה סוגים נפוצים של סרטן הנמצאים כולם בעלייה מבחינת שכיחות הופעתם.

כיצד מחליטים ממה ללמוד?

המידע המופיע לעיל יכול לעזור לסטודנטים לרפואה הבוחרים להתמחות בעור. על פי המידע ניתן להסיק ברמה גבוהה של ודאות כיצד תיראה תקופת ההתמחות, מה יהיו נושאי הטיפול העיקריים ומהם הקשיים והחסמים העומדים בפני רופאים בתחילת דרכם. בנוסף, קבלת מידע מוקדם על מחלות שקשורות לעור יכולה לעזור לסטודנט לשער כיצד ייראה התחום בעתיד.

לסיכום, לימודי רפואה הם חלק ממסלול מאתגר ומתגמל אשר בסיומו ניתן לפתוח בקריירה עצמאית בעלת משמעות חשובה. אחת ההחלטות החשובות ביותר היא לגבי תחום התמחות ולכן ההמלצה היא לאסוף כמה שיותר מידע מוקדם על האפשרויות השונות.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים