כרגע באתר
3
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

רכישת רכב מליסינג - הימור או מהלך נכון?

האם כדאי לרכוש רכב מחברת ליסינג או שמדובר בהימור?

26/05/2014
ליסינג היא שיטת מימון פופולארית ומצליחה עבור רכישת רכבים. יחד עם זאת, כדאי לבחון היטב את המשמעות של עסקאות מן הסוג הזה בטווח הקצר והארוך על מנת לבחון את סיכויי ההצלחה של המהלך

באמצעות ליסינג ניתן לממן רכב חדש בצורה נוחה יחסית. השיטה מאפשרת לכל לקוח לרכוש רכב מבלי לגייס הון עצמי. חברת הליסינג בעצמה היא זו שרוכשת את הציוד, כאשר הלקוח מעביר תשלומים חודשיים לצורך כיסוי העלות. מעבר לכך, בעת התקשרות עם חברת ליסינג ישנם שיקולי מס הרלוונטיים עבור עצמאיים, בעלי עסקים וחלק מהשכירים.

המשמעות הכלכלית של חוזה ליסינג היא בין היתר המרה של הוצאה הונית בהוצאה פירותית. מהבחינה הזו, רכישת רכב מליסינג נתפסת בתור השקעה בציוד המייצר הכנסה שוטפת.

השוואה בין ליסינג מימוני לבין ליסינג תפעולי

השוואה בין ליסינג מימוני לבין ליסינג תפעולי
על מנת לבחון האם רכישת רכב מליסינג היא הימור או מהלך נכון, יש לקחת בחשבון את ההבדלים בין השיטות השונות:

א. ליסינג מימוני – זו היא שיטת ליסינג בה הלקוח מקבל רכב ונדרש לתחזק אותו בעצמו. חברת הליסינג מספקת בעיקר את המימון, כאשר התשלום החודשי המועבר על ידי הלקוח אמור לכסות גם את ההשקעה הראשונית וגם את הריבית והפחת.

ב. ליסינג תפעולי – בשיטה הזו חברת הליסינג היא זו שמשלמת על הציוד, האגרות והביטוחים. התשלום החודשי הקבוע גבוה יותר מבחינת הלקוח, היות והוא מכסה את הוצאות האחזקה. בנוסף, עסקאות אלו לא נחשבות לעסקאות מימון אלא לעסקאות מיקור חוץ. הן אידיאליות עבור חברות וארגונים גדולים שאינם מעוניינים להעסיק אנשי תחזוקה לתפעול צי הרכבים.

יש לציין כי בכל שיטות הליסינג כולל התשלום החודשי גם פרמיה בגובה מסוים. הפרמיה היא הרווח של חברת הליסינג והיא גם זו שקובעת האם מדובר על הימור או על מהלך נכון. מצד שני, לא כדאי להתייחס אל עסקאות ליסינג כהימור. בסופו של דבר, הלקוח יודע היטב ומראש איזה סכום הוא נדרש להעביר כל חודש ולכן אין מקום להפתעות.

מה כדאי לדעת לפני שמקבלים החלטה?

אי אפשר לקבוע בצורה חד משמעית את האטרקטיביות של עסקאות ליסינג באופן כללי. יש לבדוק כל עסקה היטב, להבין מה היא כוללת ולקחת בחשבון את ההשלכות שלה בטווח הקצר והארוך. חשוב מאוד לוודא את החוזה מול חברת הליסינג, את הכיסויים ואת אפשרויות הביטול או התוספת. עסקאות ליסינג יכולות להתאים למי שרוצה להשיג רכב חדש באופן מיידי, אך לא מעוניין לפרוץ את מסגרת התקציב או לקחת הלוואות ממקורות חיצוניים. במונחים כלכליים נטו משתלם יותר לרכוש רכב ישירות מהיבואן מאשר לקחת חלק בעסקאות ליסינג, אך יש שיקולים נוספים בהם כדאי להתחשב.

לסיכום, עסקאות ליסינג לא מתאימות לכולם. מי שרוצה ליהנות מהיתרונות של עסקאות מן הסוג הזה צריך לבחון אותן בהתאם לנסיבות אישיות, רמת הכנסות ויכולת לגיוס הון עצמי.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים