כרגע באתר
3
3
8
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

איך יודעים מהו גודל הדוד המתאים למשפחה שלכם?

המשפחה גדלה ואתם מתכננים לעבור דירה מקרוב? כדאי שתדעו איך בוחרים דוד שמש כדי לחסוך באנרגיה והוצאות

09/06/2014
איכות החיים במדינה כמו ישראל תלויה במידה רבה ביעילות של דוד שמש. על אף שמדובר במתקן סולארי בסיסי עבור חימום מים לשימוש ביתי או תעשייתי, זהו עדיין אחד המוצרים המפורסמים ביותר על גגות הבתים בארץ. הסיבה לכך היא יעילות אופטימאלית של המתקן ויכולת לניצול מושלם של מזג האוויר הים תיכוני.
הדוד מורכב משני חלקים עיקריים הנקראים מיכל מים וקולטני שמש. את המיכל ניתן לזהות לפי צורת הגליל המאורך והעובדה שהוא עשוי פלדה. המיכל עמיד בפני לחץ מים, אולם בכל מקרה יש סביבו גליל פח מגולוון. בין המיכל לבין גליל הפח קיים גם חומר בידוד תרמי מוקצף. מנגד, קולטן הוא תיבה מלבנית עשויה מתכת שבתוכה עובר צינור מים שחור. התפקיד של הקולטן הוא לתרום בתהליך הולכת החום הנוצר מבליעת קרני השמש אל תשתית הצינורות בבית. השאלה העיקרית היא כיצד מבצעים התאמה של דוד שמש לצרכי משפחה או לקראת מעבר דירה, מבלי לפגוע בכמות המים החמים ותוך חיסכון בהוצאות מיותרות.

נפח, שנות אחריות ומספר וגודל הקולטים

אלו הקריטריונים העיקריים שעוזרים לבחור דוד שמש עבור המשפחה:

א. נפח הדוד

הנפח משפיע באופן ישיר על מחיר הדוד ועל הביצועים שלו. היום אפשר למצוא דוודים בנפחים שונים, כאשר האפשרויות הפופולאריות הן של 80, 120 או 150 ליטר. ניתן לדעת מהו נפח הדוד הרצוי עבור המשפחה לפי מספר הנפשות הצורכות מים חמים בבית. חישוב פשוט של מספר הנפשות כפול 30 אמור לתת אינדיקציה על נפח הדוד המינימאלי.

ב. שנות אחריות

לא בוחרים אף מוצר חשמלי לפני שבודקים את משך תקופת האחריות. ככל שתקופת האחריות ארוכה יותר, כך ניתן ליהנות משקט נפשי ולהבטיח פעולה יעילה, שקטה וחסכונית. האחריות אמורה לגלם שירותי תיקון ואחזקה עבור המיכל והקולטנים. יחד עם זאת, חברות רבות נמנעות מהענקת אחריות ולכן כדאי לבדוק זאת מראש.

ג. מספר וגודל הקולטים

– קולטים מחויבים בעמידה בתווי תקן מחמירים. במסגרת בדיקת קולטים ניתן לקבל נתונים על האטימות שלהם, העמידות, תפוקת החום, סוג חומרי הגלם ורמת הבידוד. חשוב לוודא את ההתקנה של הדוד והקולטים ולבדוק שאין תקלה באספקת המים. מעבר לכך, רצוי לרכוש מספר קולטים המתאים לתנאי מזג האוויר במקום המגורים. גם הגודל של הקולטים משפיע על מהירות חימום המים ולגבי הנתון הזה רצוי לערב אנשי מקצוע מנוסים.

לסיכום

יש הרבה פרמטרים המשפיעים על המחיר של דוד שמש, אולם עבור משפחות המעוניינות לנצל אותו על הצד הטוב ביותר אין קיצורי דרך. בדקו את נפח הדוד המתאים למשפחה שלכם, בררו על שנות האחריות ואל תשכחו להזמין מתקין מקצועי שיטפל כהלכה במספר וגודל הקולטים.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים