כרגע באתר
2
1
8
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

הכל על טיפול באמצעות בעלי חיים

הסתייעות בבעלי חיים מאפשרת לשפר את בריאותם ואיכות חייהם של מטופלים בכל הגילאים. הטיפול מתמקד בעיקר בתפקוד פיזי, חברתי ורגשי אולם יש לו גם השלכות קוגנטיביות.

23/06/2014

על מה מבוסס הטיפול

על מה מבוסס הטיפול
הטיפול הוא חלק משיטה הוליסטית של פסיכותרפיה וריפוי בעיסוק והיא זוכה להצלחה בעיקר בקרב בני אדם בעלי קשיים התנהגותיים. בנוסף, הטיפול מסייע לאנשים בעלי תסמונת השייכת אל הספקטרום האוטיסטי. הוא מגביר את הקשר של המטופלים עם הסביבה החברתית, מייצר עבורם תחושה של ביטחון ומשפר את הדימוי.

העיקרון המנחה של טיפול באמצעות בעלי חיים מבוסס על סימביוזה הקיימת בין האדם לבין בעלי חיים שונים. מערכת יחסים זו מודגשת במהלך הטיפול ויחסי הגומלין המקריים. במילים אחרות, לבעלי חיים יש יכולת להגביר את הרווחה הרגשית והפיזית ואינטואיציה הפועלת לטובת המטופלים. מחקרים מראים כי חשיפה לבעל חיים ידידותי מעודדת הרגשה טובה ואף מגבירה את יעילות מערכת החיסון.

סוגי טיפולים והמסגרת הטיפולית

את מסגרת הטיפולים בוחרים תוך התייעצות עם המטופל בעצמו, עם בני המשפחה ועם אנשי מקצוע. השאיפה היא למצוא מסגרת כמה שיותר נוחה, סטרילית ובריאה. את הטיפול ניתן לערוך בין היתר בתוך פינות חי, פינות ליטוף, בטיפול פרטני עם בעל חיים ספציפי או בתוך חוות רכיבה, בריכות שחייה וכדומה.
בעלי החיים המשמשים לצורך טיפול שייכים למחלקות יונקים ועופות וזאת בשל התקשורת המפותחת שניתן לנהל איתם בהשוואה לזוחלים או דגים.

אלו הפעילויות העיקריות המתבצעות בין היונקים והעופות לבין המטופלים:
- ליטוף
- רכיבה
- חליצה
- משחק
- התבוננות
- דיבור
- הליכה
- זחילה
- חיבוק
- אחיזה
- האכלה

כפי שניתן לראות, כל אחת מהפעילויות דורשת סוג אחר של מיומנות. המטופלים המגיעים אל המסגרת הטיפולית מקבלים הזדמנות יוצאת דופן להתנסות בפעילויות חדשות. מצד שני, על המסגרת הטיפולית לשמור על זכויות בעלי החיים ועל רווחתם. יש להימנע בכל מחיר מצער בעלי חיים ולהקפיד על התקנות המופיעות בחוק ההגנה על בעלי חיים בישראל.

קשת מטופלים רחבה

טיפול באמצעות בעלי חיים מתאים עבור אוכלוסיות מגוונות. טווח גילאים רחב מתנסה כיום בטיפול מן הסוג הזה ומעודד אותו. בעלי הפרעות רגשיות וגם סטודנטים עם הפרעות למידה יכולים להתנסות בהתערבות טיפולית המבוססת על האינטראקציה עם בעלי חיים. במקביל, את יעילות הטיפול ניתן לראות גם בקרב ילדים נכים ובעלי מוגבלויות, קשישים סיעודיים, חולים המאובחנים בבעיות פסיכיאטריות ועוד.

לסיכום, מטופלים המנצלים כיום את הידע הרפואי הקיים במהלך טיפול באמצעות בעלי חיים יכולים ליהנות מיתרונות רבים. שיטות הטיפול הללו מוכיחות את עצמן בטווח הקצר והארוך ויש להן ערך מוסף ראוי לציון.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים