כרגע באתר
5
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

על מנהג קביעת מזוזה במשקוף הכניסה לבית

מהו מנהגל קביעת המזוזה בכניסה לבית, מהיכן צמח וכיצד מבצעים אותו כשורה

15/07/2014
קביעת תשמיש קדושה על משקוף הכניסה לבית ובחדרי המגורים מהווה חלק בלתי נפרד מהמסורת היהודית. במאמר הבא נסביר מה עומד מאחורי המצווה ונפרט כיצד מקיימים אותה כהלכה.

היהדות קובעת כי יש לקבוע תשמיש קדושה על משקוף הכניסה לבית מגורים ובכל חדרי הבית. התוכן העיקרי של תשמיש הקדושה הוא קלף עליו נכתבות פרשיות "שמע ישראל" ו"היה אם תשמע", המופיעות בחומש דברים. יריעת הקלף נתונה בתוך בית התשמיש וזאת במטרה לשמורה על הקלף ולהגן עליו. "מצוות עשה" מהסוג של קביעת מזוזה מתאפיינת באקטיביות והיא אף דוחה "מצוות לא תעשה", במידה ואי אפשר לקיים את שתיהן.

יש לקבוע את תשמישי הקדושה על המשקופים בצורה הבאה:

יש לקבוע את תשמישי הקדושה על המשקופים בצורה הבאה:
1. צד - בחרו את המשקוף הימני של הדלת על פי הכיוון ממנו נכנסים.
2. גובה - התמקדו בתחילת השליש העליון של גובה הפתח.
3. מיקום ונטייה - יוצאי אשכנז מבצעים את ההתקנה כשהחלק העליון נוטה קצת לכיוון פנים החדר, בעוד בני עדות המזרח מתקינים את המזוזה על המשקוף כשהיא ישרה ואנכית לרצפה.
4. קביעה סימולטנית – התקנה בו זמנית של מספר תשמישי קדושה בבית מאפשרת ברכה אחת אחידה עבור כולן.

ברכה ובדיקת כשרות של תשמישי הקדושה

הברכה עבור קביעת מזוזה היא "ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם אשר קידשנו במצוותיו וציוונו לקבע מזוזה". מי שעובר לבית חדש נוהג גם לברך ברכת שהחיינו בנוסח הבא: "ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם, שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה". ברכות אלו אינן ארוכות והן מופיעות גם בתוך כל סידור סטנדרטי.

עם זאת, יש לציין כי לא רק גברים רשאים לברך על התקנת תשמישי הקדושה במשקופי הבתים: על פי המסורת היהודית האורתודקסית גם נשים חייבות במצוות הקביעה, ואם אין בבית אף גבר מעל גיל בר מצווה יכולה האישה לשאת את הברכה בעצמה.

מבחינת כשרות, ההלכה מחייבת בדיקה של תשמישי הקדושה פעמיים בכל שבע שנים. בדיקה נוספת מתבצעת לפי המסורת כאשר יש בבית הרגשה לא טובה, לאחר רצף אירועים שליליים או כאשר הרב מורה על כך. תשמיש קדושה פסול מועבר לגניזה וכמעט בכל בית כנסת יש מקום אליו ניתן להעביר את הקלף. בנוסף, יש לציין כי אם האותיות אינן מופיעות בצבע שחור נהוג לפסול את הקלף ולהעביר את תשמיש הקדושה לפסילה מיידית.

המקומות היחידים בהם לא קובעים תשמישי קדושה הם חדר האמבטיה והשירותים. יש לבצע קביעה של תשמישי הקדושה על המשקופים גם במחסנים ובכל פתח אחר. במידה ומדובר על פתח הנמצא בין שני חדרים, יש לבצע את הקביעה במשקוף הימני של דלת הכניסה. אין לשים בתוך בית המזוזה פרשיה המודפסת על נייר ממוחזר, משובח או כל סוג אחר של יריעה שהיא אינה קלף כשר.

• המאמר נכתב באדיבות קלף בק – תשמישי קדושה | כתובת: אלקנה 10, ירושלים | טלפון: 02-5370634
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים