כרגע באתר
9
3
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

על אלרגיה לחתולים - מיתוסים, גורמים ודרכי התמודדות

סובלים מלארגיה לחתולים? להלן מידע מקיף אודות התופעה - למי יש נטייה לסבול ממנה וכיצד ניתן להתגבר עליה ולחיות בשלום עם הפרוותן החמוד

17/07/2014
אלרגיה לחתולים גורמת למי שסובל ממנה להתגרד, להשתעל, לדמוע, להתעטש ולחוש תחושה כללית רעה בקרבת חתול ואפילו בקרבת מקום שהייתו. הרבה מיתוסים נקשרו לאלרגיה לחתולים. אז מה בגדר אגדה אורבנית שיש להפריכה ומה בגדר אמת לאמיתה? ממה נגרמת אלרגיה לחתולים? איך אפשר להיפטר ממנה אם בכלל? ומה עושים במקרה של התקף? כל התשובות לחוששים מהצליל "מיאו".

בבדיחות הדעת, יש האומרים כי בדברי הימים הלא רשמיים של ישראל המודרנית הועלו הצעות להפוך את החתול לאחד הסמלים של הישראליות, לצד החומוס, הפלאפל והכותל המערבי. ההצעה הזו תשמע לכם פחות מופרכת אם תיחשפו לעובדות. כשני מיליון חתולי רחוב מסתובבים בחצרותינו ועשרה אחוזים מאיתנו מגדלים אותם כחיות מחמד. אז מה הפלא שהחתול זכה לכינוי "החיה הלאומית של ישראל"? למרות החיבה העזה לחברים הצמריריים, האצילים, היפים והסופר חכמים הללו, רבים מאיתנו נאלצים לשמור מהם מרחק ביטחון בגלל שהם גורמים בגופנו לתגובה אלרגית.

מהם התסמינים של אלרגיה לחתולים?

מהם התסמינים של אלרגיה לחתולים?
התקף אלרגיה לחתולים מגיע לאחר היחשפות לחתול או לסביבה בה הוא שוהה או חי. עם החשיפה חווה האדם שלל תסמינים, ביניהם אחד או יותר מאלה: גרד באף, דמע, נפיחות בעיניים, תחושה כללית רעה, גירוי בעור, פריחה, שיעול ונזלת. במקרים חריגים יתפתחו קשיי נשימה ופגיעה ברמת החמצן בגוף באופן המסכן את הבריאות.

מהם הגורמים לאלרגיה לחתולים?

על גופו ופרוותו של החתול נמצאים כמה גורמים מעוררי אלרגיה. אלה מכונים אלרגנים. האלרגנים על גוף החתול הם הקשקשים שעל עורו שהם, למעשה, תאי עור מתים שהוא משיל במהלך היום; הריר שהוא מזיל וממלא את פרוותו וכן השתן שהוא נותן. כל הגורמים הללו מתנדפים מגוף החתול ומתפזרים באוויר. ברגע שהם נוגעים בעורם או חודרים למערכת הנשימה של הסובלים מאלרגיה מתחילה התקף אלרגיה לא נעים בכלל.

אלרגיה לחתולים – נכון ולא נכון – מידע מנפץ מיתוסים

מה מהאמיתות והידע הכללי הנוגע לאלרגיה לחתולים נכון ומה אפשר לפסול? נבחן ונקבע – נכון או לא נכון:

1. אורך הפרווה משפיע על האלרגיה: לא נכון. האלרגנים מצויים על פרווה בכל אורך.
2. אלרגיה לחתולים היא תופעה מאד נפוצה: לא נכון. רק כ5-8% מכלל האוכלוסייה אלרגיים לחתולים.
3. אלרגיה לחתולים עוברת בירושה: נכון. הנטייה לסבול מאלרגיה לחתולים תורשתית.
4. חשיפת תינוקות לחתולים מקטינה הסיכוי לפתח אלרגיה לחתולים: נכון. חשיפה מוקדמת מגיל ינקות אל חיות מחמד בכלל וחתולים בפרט, מקטינה את הסיכוי לפתח אלרגיה.
5. ככל שהחתול גדול יותר התגובה האלרגית תהיה חמורה יותר: נכון.
6. חולי אסטמה סובלים מנטייה מוגברת לסבול מאלרגיה לחתולים: נכון.
7. ישנם זנים מסוימים של חתול שאיננו גורם לאלרגיה: לא נכון. כולם משחררים אלרגנים. אולם, כאמור זכרים מפיצים יותר אלרגנים מנקבות.

ולפני סיום – איך מתמודדים עם אלרגיה לחתולים?

יש שיעדיפו לנקוט באופציית החשיפה ולפתח עמידות לאלרגיה ויש שיעדיפו פשוט להימנע ממגע עם חתול ועם סביבתו. במקרים לא רבים - 30% בערך - טיפול תרופתי עשוי לסייע. טיפול זה מתמקד במערכת החיסון וכולל הזרקה שבועית למשך מספר חודשים של חלבונים מעוררי אלרגיה, הזהים לאלרגנים בחתול, בתקוה שהמערכת החיסונית תפתח סבילות כלפיהם.

ישנם לא מעט אנשים הסובלים מאלרגיה לחתולים ורוצים לגדל אחד בעצמם. האם זה בכלל אפשרי? האמת שכן. הכל תלוי בחומרת התגובה האלרגית. ניתן להפחית את התגובות האלרגיות בקרב מי שסובל מתסמינים קלים. כך, למשל בחירת חתול נקבה ולא זכר, סירוס החתול, סירוק החתול וחפיפת פרוותו באופן תכוף, שאיבת הבית, אוורור, ניקיון הבית, בחירת רהיטים פחות סופגי אבק וחלקיקים (האלרגנים מתפזרים באוויר ונספגים לצד האבק על הרהיטים. בחלקם הם נספגים יותר מבאחרים) ריקון קופסת הצרכים שלו וכדומה יכולים לסייע ולאפשר לסובלים מאלרגיה להתקרב לחתול מבלי לסבול יותר מדי.

בעת התקף יש כמובן לטפל בתסמינים עצמם. ראשית יש להתרחק מהחתול, להתקלח ולהשתמש בתכשירים מרגיעים, כגון, אנטיהיסטמינים בקרם (למשל פניסטיל) להרגעת עור פורח ומגורה, סירופ נגד שיעול, תכשירים לשחרור אף סתום וכדומה. במקרה של קוצר נשימה יש לפנות לקבלת טיפול רפואי.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים