כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

מהן דרגות הלימוד השונות במקצוע החשמלאות?

מהן דרגות הלימוד השונות במקצוע זה ואילו עבודות ניתן לבצע עם כל אחת מהן?

24/09/2014
אנשי מקצוע בתחום החשמל נדרשים לעבור קורס ייעודי ולעמוד בדרישות קדם כדי לקבל רישיון חשמלאי עוזר, חשמלאי מעשי או חשמלאי מוסמך. במאמר הבא נסביר על ההבדלים בין הדרגות ונבין מדוע הן נחוצות

דרגות רישיון בתחום החשמל קובעות איזה איש מקצוע יכול לטפל בבעיה מסוימת ברשת החשמל הביתית או הציבורית. היכרות עם דרגות לימודים בחשמל חוסכת זמן וכסף עבור הלקוח היות והיא מאפשרת לו לפנות מלכתחילה לאיש מקצוע רלוונטי.

ראשית, אדם המעוניין לעסוק בעבודות חשמל חייב להירשם לאחד המוסדות המורשים הפועלים מטעם משרד העבודה ללימודי חשמל. שנית, תקופת הלימודים משתנה בהתאם למסלול המבוקש: ערב או בוקר. חומר הלימודים זהה בכל המסלולים וגם הוא כפוף להוראות משרד העבודה ואגף רישוי חשמלאים. במהלך הלימודים נערכים מבחנים הנבדקים על ידי המדריכים והמרצים, אולם בתום התקופה חייב המועמד לעבור מבחנים מסכמים מטעם משרד העבודה.

מה ההבדל בין סוגי הדרגות?

מה ההבדל בין סוגי הדרגות?
בהינתן הבסיס ללימודי חשמל ניתן להיכנס לעובי הקורה ולהבין מה ההבדלים בין הדרגות השונות:

א. חשמלאי עוזר – זו דרגה בסיסית אשר באמצעותה ובאישור משרד העבודה ניתן לעסוק בביצוע עבודות חשמל, אך תחת פיקוח צמוד של חשמלאי בדרגה גבוהה. עם תום שנת הניסיון רשאי העוזר למלא טופס לקבל רישיון בדרגה גבוהה יותר.

ב. חשמלאי מעשי – זו הדרגה השנייה המאפשרת ביצוע עבודות ותיקוני חשמל בדירות ועסקים בהם קיימת פאזה אחת, ובתנאי שגודל החיבור אינו עולה על 80 אמפר. חשמלאי מעשי יכול לבצע הלכה למעשה שורה ארוכה של משימות ועבודות, היות ויש מגוון רחב של דירות, בתים ועסקים הפועלים תחת גודל החיבור כאמור לעיל. לאחר שנתיים של עיסוק בתחום בתור חשמלאי מעשי ניתן לבקש רישיון לדרגה הבאה.

ג. חשמלאי מוסמך – זו דרגת הרישיון הגבוהה ביותר במסלולי לימוד סטנדרטיים. היא מאפשרת ביצוע עבודות ותיקוני חשמל בדרגת גודל חיבור של 80 אמפר, אך גם במתקני חשמל בהם ישנו חיבור תלת פאזי. אדם עם רישיון של חשמלאי מוסמך לא צריך פיקוח של חשמלאי בכיר. הוא יכול לבצע כל עבודת חשמל ולהציע את שירותיו עבור לקוחות במגזר הפרטי, העסקי והציבורי.


למה חשוב להזמין חשמלאי עם דרגת רישיון מתאימה?

דרגת הרישיון היא אינדיקציה למקצועיות של החשמלאי ולניסיון שלו. כפי שניתן לראות, חשמלאי מוסמך לא יכול לקבל את הדרגה מיד לאחר הלימודים ועליו לצבור ניסיון מעשי של התמחות בתחום. ניסיון זה מייצר עבור הלקוחות יתרון והוא מבטיח עבודה על הצד הטוב ביותר. במילים אחרות, דרגות הרישיון הן דרך מצוינת לסנן בין שירותי חשמלאים ולמצוא את איש המקצוע המתאים.

עורך: יוסי שמר, בודק חשמל מוסמך בעל ותק של מעל 20 שנה.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים