כרגע באתר
7
2
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

מה צריך לבדוק לפני שרוכשים דירה יד 2?

מתלבטים בין רכישת דירה מקבלן לבין רכישת דירה יד 2? להלן כל הפרמטרים שיש לבדוק לפני שרוכשים דירה יד 2

02/10/2014
מתכוונים לקנות דירה מיד שניה? מדובר על תהליך שיש לו לא מעט יתרונות - לרוב אנו נוטים יותר לסמוך על אנשים שגרים בדירה מאשר על קבלנים שמשווקים פרויקט חדש. כמו כן, דירות יד 2 הן זולות יותר ברוב המקרים מדירות חדשות, ולרוב נעשו בהן השקעות שונות לאורך השנים כגון החלפת צנרת הדירה ע"י אינסטלטור, כך שהרכישה יכולה להיות משתלמת מאד מבחינות רבות. עם זאת, כדאי לזכור שכמו כל דירה - גם דירה יד 2 יכולה להיות עם בעיות שונות. כשמדובר על בדיקה של הדירות הנ"ל לפני רכישה, יש לחלק אותה לשני סעיפים מרכזיים - הבדיקה המשפטית שבאה לבדוק שאין בעיה חוקית עם רכישת הנכס, והבדיקה הפיזית, שבאה לראות האם אין בעיות מיוחדות בדירה שעלולות להוריד את ערכה.

כמה סוגי בדיקות שכדאי להכיר

● רישום בטאבו - לפני שרוכשים דירה מיד שניה, יש ללכת ולבדוק האם היא רשומה בנסח טאבו, על שם הדיירים שמוכרים איתה. לרוב הדבר פחות בעייתי אצל דירות יד 2 (דירות מקבלן הן הבעייתיות יותר), אבל זה לא אומר שצריך לוותר על הבדיקה!

● בדיקה ברשם המשכונות - עוד בדיקה משפטית שכדאי לבצע, שכן על רוב הדירות כיום יש משכון (שכן הדיירים הקודמים נטלו משכנתא עבורה). כדאי מעבר לבדיקה בטאבו גם לעשות בדיקה ברשם המשכונות ולוודא שהדירה רשומה שם.

● בדיקת חובות - כדאי לפנות גם למחלקת ההנדסה ברשות המקומית וגם למס הכנסה, ולוודא שם שאין חובות קודמים או עיקולים על הדירה. חובות אלו יכולים להיות בעיקר בשל בניה חורגת ללא היתר, או אי-תשלום על מס שבח עקב שיפוצים שנעשו בדירה לאורך השנים.

● בדיקת חשמל - יש לבצע בדיקה פיזית ע"י חשמלאי מוסמך, שיוודא שאין בעיות בתשתית החשמל בבית ,שכל המפסקים פועלים כשורה, שאין בעיית עומס יתר, וכיו"ב.

● בדיקת אינסטלציה - בדיקה זו מבצע אינסטלטור מוסמך. יש להזמין אינסטלטור שיבדוק את הצנרת בבית, יראה שאין גודש באזורים מסוימים, שאין נזילות אפשריות, שאין פיצוץ בצנרת או ריח רע, וכמובן אם יש - יצביע על המקור שלה.

● רטיבות - עוד בדיקה שחשוב מאד לבצע לפני שקונים דירה מיד שניה! יש לוודא שאין בדירה רטיבות בקירות או בגג, ושאין נזילה אפשרית ממקומות מסוימים. זו בדיקה שאפשר לבצע במו עיניכם, אבל אפשר גם להזמין אינסטלטור מוסמך או חברה שעוסקת בתחום, שיבצעו צילום תרמי בקירות כדי לבדוק האם יש מקור מסוים של רטיבות.

● סדקים בקירות - זו בדיקה שאפשר באמת לבצע בעצמכם, ופשוט לראות האם יש סדק בקירות או בחיבורים ביניהם - שכן הדבר לעתים מראה על בלאי בדירה.

ומה קורה אם יש בעיה?

אם הבעיה היא במישור המשפטי - יש לפנות לעורך הדין שלכם שיסייע לכם מול הגורם המוכר ולדרוש להבהיר את העניינים. במקרה של ליקוי פיזי - אפשר לדרוש הפחתה במחיר הנכס או תיקון על חשבון המוכרים (עם אינסטלטור מומחה וכיו"ב) - או שאפשר כמובן להמשיך הלאה לדירה אחרת.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים